TworzymyGłos Regionu

reklama

Nowy skład Rady Muzeum Ziemi Wschowskiej

Poniedziałek, 20 marca 2023 o 09:55, aktualizacja Poniedziałek, 20 marca 2023 o 13:43, autor: 7
Nowy skład Rady Muzeum Ziemi Wschowskiej

Nowy skład Rady Muzeum Ziemi Wschowskiej został oficjalnie wybrany przez Radę Miejską we Wschowie 23 lutego 2023 roku. Rada, składająca się z pięciu członków, będzie działać przez najbliższe cztery lata, a jej pierwsze spotkanie odbyło się w siedzibie muzeum w środę, 15 marca 2023 roku.  

W skład Rady Muzeum Ziemi Wschowskiej weszli Barbara Ratajewska, Jolanta Pawłowska, Janusz Skrzypczak, Marek Wróbel i dr Kamila Szymańska. Z tych osób tylko dr Kamila Szymańska, dyrektor Muzeum Okręgowego w Lesznie, zasiada w Radzie po raz pierwszy, zastępując Zdzisława Wiśniewskiego.

Członkowie Rady podczas pierwszego spotkania w nowym składzie omówili plany na przyszłość. Ich praca ma wpłynąć na poprawę funkcjonowania muzeum oraz jego dostępności dla szerokiego grona odbiorców.

Dyrektor Muzeum Ziemi Wschowskiej, Damian Małecki, wyraził swoje uznanie dla dotychczasowej pracy Rady oraz podziękował za zaangażowanie i wkład w rozwój muzeum. Wraz z nową kadencją Rady, dyrektor wyraził nadzieję na kontynuację owocnej współpracy, która przyniosła już wiele pozytywnych efektów.

Muzeum Ziemi Wschowskiej to ważne miejsce dla lokalnej społeczności oraz miłośników historii i kultury. Muzeum prezentuje bogatą kolekcję eksponatów, dokumentujących historię i tradycje regionu. W ciągu ostatnich lat, muzeum przeszło wiele zmian i modernizacji.

Nowa Rada Muzeum Ziemi Wschowskiej ma przed sobą ważne zadania, które wymagają od nich nie tylko pasji, ale i zaangażowania. Oto życiorysy poszczególnych członków:

Barbara Ratajewska – absolwentka Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1985-2021 pracownik Archiwum Państwowego w Lesznie. Zainteresowania badawcze pani Barbary koncentrują się wokół historii Wschowy i ziemi wschowskiej. Autorka i współautorka książek: Kalendarium dziejów Wschowy (2007 r.), Materiały archiwalne do dziejów Wschowy (2013 r.), Południowo-zachodnia Wielkopolska w latach I wojny światowej. Wybór źródeł (2014 r., wspólnie z dr. Eugeniuszem Śliwińskim), Wschowa w latach 1945–1950. W 70. rocznicę powrotu do Polski (2015 r.), Materiały archiwalne do dziejów Kościana (2016 r., wspólnie z dr. Emilianem Prałatem i prof. Mironem Urbaniakiem), Polscy mieszkańcy powiatu wschowskiego w walce o zachowanie narodowej tożsamości w pierwszej połowie XX w. (2018 r.), Józef Stasiak. Życie w okupowanych miastach i wioskach województwa leszczyńskiego w latach 1939–1945. Miejscowości: Bojanowo, Rojęczyn, Sowiny, Żylice, Trzebosz (2021 r., przygotowanie wspomnień do druku), Długie Stare. Z dziejów wsi (2022 r., wspólnie z Alicją Bodylską, dr. Tomaszem Kościańskim i Markiem Wróblem). Członkini m.in. Stowarzyszenia Czas A.R.T. i Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Jolanta Pawłowska – absolwentka Papieskiego Wydziału Teologicznego w Poznaniu i Papieskiego Fakultetu Teologicznego we Wrocławiu – kierunek Historia Kościoła. Od wielu lat pasjonuje się historią rodzinnego miasta i okolic, a szczególnie dziejami klasztoru OO. Franciszkanów we Wschowie. Autorka artykułów popularnonaukowych. Współautorka książki: Siostra M. Iwona Król cicha bohaterka Wschowy. Aktywnie zaangażowana w sprawie nadania tytułu „Zasłużony dla Gminy Wschowa”, ufundowania tablicy pamiątkowej i proces przygotowawczy do beatyfikacji siostry M. Iwony Król – elżbietanki ze Wschowy. Od kilku kadencji radna Rady Miejskiej i członkini Rady Muzeum we Wschowie.

dr Kamila Szymańska – absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, bibliotekoznawca, od 2019 r. dyrektor Muzeum Okręgowego w Lesznie. Zainteresowania badawcze pani Kamili koncentrują się wokół problematyki kultury książki na pograniczu wielkopolsko-śląskim oraz protestanckiego dziedzictwa kulturowego na tym obszarze. Autorka książek: Katalog starych druków Muzeum Okręgowego w Lesznie (2001), Drukarnie Presserów w Lesznie w XVIII wieku (2008), Martin Adelt (1685–1771). Z dziejów parafii luterańskiej w Śmiglu (2017), współautorką (wraz z Marketą Pankovą) opracowania Jan Amos Komeński w pigułce. Mała encyklopedia czeskiego geniusza stuleci (2022), licznych artykułów oraz redaktorką wydawnictw zbiorowych (m.in. Stolice wielkopolskiego protestantyzmu. Leszno i Śmigiel – współistnienie wyznań. Dziedzictwo (2018), Imago Lesnae. Ikonografia dawnego Leszna (2020), 9 tomów z materiałami z konferencji naukowych). Współorganizatorka 14 konferencji naukowych poświęconych dziedzictwu kulturowemu pogranicza, relacji polsko-czeskich oraz licznych wystaw. W latach 2012–2016 członkini Zespołu Doradczego do spraw Zapewnienia Jakości Kształcenia w Instytucie Historii UAM; członkini m.in. Stowarzyszenia Czas A.R.T., Polskiego Towarzystwa Historycznego, Polskiego Towarzystwa Badań nad Wiekiem Osiemnastym, Polsko-Czeskiego Towarzystwa Naukowego; członkini Rady Naukowej „Siedleckich Zeszytów Komeniologicznych” i „Rocznika Leszczyńskiego”.

Janusz Skrzypczak (ur.1958 r. w Poznaniu) – absolwent Liceum Ogólnokształcącego nr. 7 w Poznaniu oraz Technikum Mechaniki Precyzyjnej, od dwudziestego roku życia mieszkaniec Leszna. Właściciel Antykwariatu, otwartego w Lesznie w 1990 r., jak również uruchomionej w 2004 r. Galerii 1001 Drobiazgów. Ponadto bibliofil, regionalista południowej wielkopolski oraz ekspert w dziedzinie wiedzy o zabytkach techniki. W prowadzonej przez siebie, prywatnej Galerii zaprezentowanych zostało do tej pory dwadzieścia autorskich wystaw tematycznych. W ramach wieloletniej współpracy z zaprzyjaźnionymi muzeami we Wschowie, Lesznie i Świdnicy, zbiory pana Janusza były wielokrotnie prezentowane podczas samodzielnych wystaw, których pan Janusz był kuratorem. Eksponaty z kolekcji pana Janusza na przestrzeni ponad trzydziestu ostatnich lat wzbogacają wiele wystaw organizowanych przez różne muzea. Główny trzon kolekcjonerskiej pasji pana Janusza stanowi szeroko pojęte zegarmistrzostwo, od najwcześniejszych przykładów urządzeń do pomiaru czasu, poprzez narzędzia i literaturę fachową. Autor publikacji poświęconej zegarom pochodzącym z kolekcji własnej. W ramach współpracy z Telewizją Leszno współtworzy, liczący już ponad 600 filmów, cykl programów propagujących kolekcjonerstwo. Swoje szczególne miejsce, pośród licznych zainteresowań pana Janusza, odgrywa również Wschowa. To właśnie tu od 1911 r. mieszkał i pracował Stanisław Voelkel, dziadek pana Janusza, który wraz z innymi polskimi mieszkańcami Wschowy przygotowywał podwaliny do powstania wielkopolskiego.

Marek Wróbel (ur. 1958 r. w Golczewie) – absolwent Technikum Mechanicznego w Rogoźnie Wielkopolskim, Instytutu Archeologii UAM w Poznaniu oraz studiów podyplomowych w UMK w Toruniu. Regionalista, badacz przeszłości miast i wsi, metalurgii żelaza ludności kultury przeworskiej. Autor artykułów naukowych i popularnonaukowych, współautor publikacji książkowych. Pracownik Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie, Specjalistyczna Pracownia Terenowa „Zespół pałacowo-parkowy” w Trzebinach. Opiekun wielkopolskiego odcinka szlaku św. Jakuba. Aktywny działacz na rzecz pogłębiania partnerstwa z zaprzyjaźnionymi gminami europejskimi. Członek Stowarzyszenia „Nasze Trzebiny”, członek Rady Caritas przy parafii św. Marcina w Długich Starych; członek zarządu i prezes Leszczyńskiego Towarzystwa Kulturalnego, członek zarządu Stowarzyszenia Oficerów Rezerwy 69 Leszczyńskiego Pułku Przeciwlotniczego im. gen. dyw. Stefana Roweckiego „Grota” i Garnizonu Leszczyńskiego oraz Rejonowego Związku Pszczelarskiego w Lesznie, Oddział we Wschowie.

Źródło/foto: MZW

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (7)

avatar

avatar
~Gienek
20.03.2023 15:11

Stowarzyszenia Czas A.R.T. brrrrr... od razu kojarzy mi się niezbyt dobrze przez panią Katarzynę O.K. brrrr.

avatar
~Oj kolego
21.03.2023 08:00

Gienek - ty się tam zapisz i działaj, działaj na rzecz tego regionu a nie jęcz jak jest źle.

avatar
~m.
21.03.2023 17:57

Czy ta rada będzie miała w ogóle coś do powiedzenia czy to tylko listek figowy?

avatar
~operetka
22.03.2023 21:15

chyba to drugie

avatar
~AS
22.03.2023 21:13

dziwna rada 2 do 3

avatar
~Starszy mieszkaniec
24.03.2023 00:51

Przepraszam, mam pytanie: czy nowa Rada zajmie się znikającymi słupami ogłoszeniowymi oraz przebudową ulicy Bohaterów Westerplatte?

avatar
~Dziadek
24.03.2023 00:53

Czy można gdzieś odsłuchać wywiadu dwóch Panów co mówili po angielsku?

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl