TworzymyGłos Regionu

reklama

Nowe obiekty turystyczne na terenie Nadleśnictwa Sława Śląska

Środa, 13 sierpnia 2014 o 11:38, autor: 0
Nowe obiekty turystyczne na terenie Nadleśnictwa Sława Śląska

11 sierpnia Nadleśnictwo Sława Śląska oddało dla mieszkańców i turystów dwie ścieżki turystyczne. Jedną z nich jest ścieżka edukacyjna „Lekcja biologii inaczej”, druga zaś to ścieżka przyrodniczo-leśna „Wzgórza Pszczółkowskie”.

 

Wzmożone zainteresowanie społeczeństwa czynnym wypoczynkiem na łonie natury może przyczynić się do nadmiernego i niekontrolowanego wykorzystywania zasobów przyrodniczych na obszarach cennych ostoi i tym samym doprowadzić do zaniku lokalnych populacji gatunków flory i fauny oraz siedlisk przyrodniczych  - mówi zastępca nadleśniczego Marek Szeluch. Istnieje zatem potrzeba ukierunkowania rozwoju turystyki i jej skanalizowania, tak aby udostępnianie obszarów objętych ochroną nie stało się przyczyną ich degradacji lub zaniku. Nadmierną presję turystów udaje się ograniczyć m.in. dzięki projektom współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej. W ramach takiego właśnie projektu Nadleśnictwa Sława Śląska prowadzi działania mające na celu ukierunkowanie i skanalizowanie aktywności turystycznej poprzez budowę i modernizację infrastruktury turystycznej i odsunięcie głównego ruchu turystycznego od najcenniejszych i najbardziej zagrożonych ostoi gatunków i siedlisk - tłumaczy zastępca nadleśniczego. Stworzenie ścieżek edukacyjnych jest rozszerzeniem działalności Nadleśnictwa Sława Śląska i przyczynia się "do podniesienia świadomości ekologicznej oraz poziomu wiedzy społeczeństwa o obszarach Natura 2000 oraz wzbogaci i uatrakcyjni bazę edukacyjną Nadleśnictwa Sława Śląska wytworzoną w ramach projektu." - tłumaczy Marek Szeluch.

Ścieżka "Lekcja biologii inaczej" przebiega przez tereny odznaczające się walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi w Leśnictwie Świętobór. Na trasie ścieżki znajduje się 13 nowych tablic edukacyjnych, które przybliżą zwiedzającym  bogactwo siedlisk leśnych, lokalne bagienka, torfowiska, rzadkie gatunki ptaków, czy też drzewa pomnikowe. Przy odrobinie uwagi i przy sprzyjającym szczęściu turysta będzie mógł zaobserwować zwierzęta na  żywo w ich naturalnym środowisku - dodaje nadleśniczy.

Ścieżka przyrodniczo-leśna "Wzgórze Pszczółkowskie" prowadzi przez urozmaicone i ciekawe przyrodniczo formy krajobrazu polodowcowego, w południowo -  wschodniej części Nadleśnictwa Sława Śląska. Trasa ta została zmodernizowana, usunięto przestarzałe tablice edukacyjne, a w ich miejsce zakupiono nowe. Na trasie ścieżki zamontowano również 13 nowych tablic edukacyjnych, z których zwiedzający będą mogli czerpać wiedzę na temat historii okolicy, zapoznać się z aspektami przyrodniczymi, a także lokalnymi legendami. Każdy, kto zmęczy się na trasie znajdzie wytchnienie w jednym z wydzielonych miejsc, gdzie ustawiono zestawy drewnianych ław wraz z zadaszeniem.

Nie jest to ostatnie przedsięwzięcie, jakie nadleśnictwo zamierza zrealizować w najbliższym czasie. Już niebawem turyści będą mieli dostęp do interaktywnej mapy z siecią szlaków rekreacyjno-turystycznych oraz do najświeższych informacji związanych z walorami przyrodniczymi nadleśnictwa. Bliższe informacje na temat projektów, które nadleśnictwo planuje zrealizować, będą pojawiały się na stronie internetowej: www.slawaslaska.zielonagora.lasy.gov.pl

Projekt pt. „Budowa i modernizacja systemu ścieżek turystycznych w Nadleśnictwie Sława Śląska dla zabezpieczenia obszarów Natura 2000” realizowany jest w ramach V osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, natomiast niezbędne środki finansowe pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

(JOc/foto: Nadleśnictwa Sława Śląska)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl