Nowe drogi, obwodnice i miejsca pracy, czyli modernizacja drogi krajowej nr 12
Poniedziałek, 25 marca 2013 o 16:31, autor: rk 0
Projekt korytarza komunikacyjnego, któremu poświęcona była piątkowa konferencja w Głogowie, oparty o drogę krajową nr 12, to zdaniem organizatorów stworzenie określonej ilości dróg, obwodnic, mostów, a także miejsce inwestycji i pracy dla wielu firm i osób. W ramach tej wizji przedstawiciele samorządów wojewódzkich, powiatowych oraz gminnych dyskutowali nad podjęciem odpowiednich kroków, celem realizacji inwestycji. Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie Przedsiębiorców Ziemi Głogowskiej, a wzięli w nim udział między innymi burmistrzowie Wschowy i Szlichtyngowej oraz przedstawiciel Zarządu Powiatu Wschowskiego - Wojciech Kuryłło
Koncepcja utworzenia korytarza komunikacyjnego w oparciu o drogę krajową nr 12 polega na połączeniu drogą szybkiego ruchu Ziemi Lubuskiej, Dolnego Śląska, Wielkopolski i Saksonii. Dzięki temu rozwiązaniu korytarz łączyłby jednocześnie drogi S3 i S5 oraz autostrady, a także dawałby możliwość szybkiego połączenia komunikacyjnego z Polską centralną oraz Saksonią.
To spotkanie miało dla nas znaczenie - mówi Andrzej Nowicki, z-ca burmistrza Wschowy - ponieważ przedstawia rozwiązanie, które wychodzi na przeciw naszym lokalnym potrzebom.
Projektem byli zainteresowani wszyscy przedstawiciele samorządów Głogowa, Wschowy, Szlichtyngowej oraz Bolesławca. Dla nas - mówi Andrzej Nowicki - to możliwość realizacji II etapu obwodnicy, który w tym przypadku przestaje być problemem lokalnym, a staje się naturalnym odcinkiem w takim korytarzu komunikacyjnym.
Samorządy wojewódzkie w swoich strategiach nie uwzględniają jeszcze tego projektu, ale jak mówi wiceburmistrz Nowicki, wschowscy samorządowcy rozmawiając z posłami z regionu lubuskiego oraz z władzami wojewódzkimi spotykają się z zainteresowaniem.
Nikt nie ukrywa trudności i przeszkód - dodaje Nowicki - ale przy porozumieniu trzech województw i zwróceniu uwagi na to, że ten korytarz komunikacyjny, to korzyści już nie tylko lokalne i regionalne, ale ogólnopolskie, a nawet międzynarodowe, to jest realna szansa na realizację tego projektu.
Na piątkowej konferencji specjalnie przygotowaną ekspertyzę, poświęconą korzyściom utworzenia korytarza komunikacyjnego, przedstawił dr hab. prof. Polskiej Akademii Nauk, Tomasz Komornicki (obszerna relacja w materiale wideo).
Na koniec konferencji wszyscy uczestnicy podjęli decyzję o utworzeniu grupy roboczej, w skład której wchodzić będą reprezentanci poszczególnych samorządów.
Zadania, jakie sobie postawili w najbliższej przyszłości, to między innymi - ujęcie omawianego korytarza komunikacyjnego w dokumentach strategicznych, w tym w Strategii Rozwoju Polski Zachodniej i planistycznych, a także w stanowiskach negocjacyjnych samorządów województw ze stroną rządową.
Zapraszamy do obejrzenia obszernej relacji z konferencji. Podzieliliśmy ją na trzy części. W pierwszej zamieściliśmy wypowiedzi, dotyczące ogólnych założeń projektu oraz wywiad z Andrzejem Nowickim. Drugi materiał zawiera ekspertyzę naukową dr hab. prof. Polskiej Akademii Nauk, Tomasza Komornickiego. Trzeci materiał, poświęcony jest dyskusji na temat możliwości realizacji projektu.
(rak)
[nggallery id=732]