Wystawa ta służy podkreśleniu znaczenia dawnej Wschowy jako ważnego centrum intelektualnego, pełniącego w XVI-XVIII wieku rolę pomostu łączącego kulturę dawnej Rzeczypospolitej z kulturą europejską. W tym jako miejsca tolerancji i wolności dla licznych uchodźców religijnych, szukających w Polsce schronienia.
Ekspozycja ukazuje bogactwo ewangelickiej obrzędowości i protestanckiej sztuki, a także tradycje polskiej szlachty dysydenckiej. Obok XVII- i XVIII-wiecznych pamiątek związanych z zasłużonymi dla Korony rodzinami Szlichtyngów, Potworowskich, Mielęckich i Haza Radlic (portrety trumienne, tablice epitafijne i herbowe) oraz bezcennych zabytków pochodzących z krypty grobowej Zofii z Ujejskich, żony starosty wschowskiego Hieronima Radomickiego, na wystawie zaprezentowano elementy ołtarza i ambony z ewangelickiego kościoła Żłóbka Chrystusa (niem. Kripplein Christi), portretów pastorów, starodruki, barokowe epitafia i przykłady sztuki kamieniarskiej.
Modernizacja wystawy pozwoli na ukazanie ekspozycji w nowym, bardziej nowoczesnym wymiarze. Pojawiają się nowe elementy multimedialne i wystawiennicze. W przygotowaniu jest również e-katalog wystawy. Zrealizowanie tego zadania było możliwe dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Burmistrza Miasta i Gminy Wschowa.
(MZW)