TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Niepokojące dane o inflacji i osłabienie złotego

Piątek, 20 sierpnia 2021 o 12:37, aktualizacja Czwartek, 09 lutego 2023 o 16:31, autor: 0

Ostatnie dane o inflacji w Polsce nie napawają optymizmem. Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, inflacja konsumencka w naszym kraju w ujęciu rok do roku, wzrosła aż o 5%. To najwyższy wskaźnik inflacji jaki zanotowaliśmy odm ponad 10 lat! Drożeje prawie wszystko, a coraz więcej osób zastanawia się, czy nie warto rozpocząć oszczędzania w innych walutach niż polski złoty. Wielu naszych rodaków zarabia już w EUR. Narodowy Bank Polski podał, że polscy emigranci przysłali do naszego kraju w I kwartale 2021 roku ponad 3,8 miliarda złotych, w obcych walutach; głównie z Niemiec, Holandii i Norwegii. Inne osoby czerpią przychody z polskich kasyn online, także otrzymując wypłaty pieniężne w walutach, takich jak USD czy EUR. 

Drożeje prawie wszystko. Najszybciej paliwa, a tym samym związane z nimi koszty transportu. Średnio wzrost cen w tej kategorii wyniósł aż 27% w skali całego roku. Na drugim miejscu, ze średnią wzrostów 6%, są opłaty związane z użytkowaniem mieszkań i nośnikami energii. Tak wysoki skok jest najprawdopodobniej powodowany wejściem w życie nowych przepisów administracyjnych, nakładających wyższe opłaty np. za wywóz śmieci i dostawy prądu, które wynikają bezpośrednio z drożejących praw do emisji CO2. Na trzecim miejscu pod względem wzrostów, są koszty pobytu w hotelach i żywność w restauracjach, które zwiększyły się o 5,7%. Eksperci twierdzą, że właściciele hoteli i punktów gastronomicznych podwyższają ceny, gdyż chcą odrobić straty jakie ponieśli w trakcie trwania pandemii.  Niestety prognozy komentatorów polskiego rynku nie napawają optymizmem. Ceny w naszym kraju wciąż będą rosnąć. Na sierpień zapowiedziano już podwyżki gazu, a przed okresem zimowym z pewnością podrożeje także żywność. Zaskakujące jest to, że mimo tak dużej inflacji, polska gospodarka nabiera rozpędu. Produkt krajowy brutto, był o 1,9% wyższy niż w ubiegłym kwartale. Obecnie polski PKB powrócił już do stanu sprzed pandemii. To według komentatorów stwarza warunki do jeszcze szybszego rozwoju naszej gospodarki. 

Interesująco przedstawia się także rynek walut. Polski złoty po ogłoszeniu danych inflacyjnych, osłabł w stosunku do EUR, a frank szwajcarski wzrósł do jednego z najwyższych w historii poziomów. Tendencja spadkowa naszej waluty, nie jest czymś nowym. Rozpoczęła się jeszcze w czerwcu i obecnie wciąż utrzymuje tendencję spadkową. Inflacja i wzrost cen to nie jedyne powody osłabienia złotówki. Korekty kursu są powodowane nie tylko przez czynniki lokalne, ale także globalne. Inwestorzy z niepokojem obserwują wydarzenia polityczne w Afganistanie, zastanawiając się czy wpłyną one na inne państwa w rejonie, a w szczególności na największych producentów pali. 

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl