TworzymyGłos Regionu

reklama

Niepodległości 29

Wtorek, 24 kwietnia 2018 o 16:26, aktualizacja Sobota, 28 kwietnia 2018 o 00:56, autor: 42
Niepodległości 29

Ulica Niepodległości znajduje się w centrum Wschowy. Jest jedną z częściej uczęszczanych ulic miasta i jedną z dłuższych. Na tej ulicy można zrobić zakupy i jest ławka na której można wypocząć. Obok ławki znajduje się tablica ozdobna, ufundowana przez jednego z radnych. Ulica jest na tyle długa, że można i pospacerować i odpocząć. O wszystkim tutaj pomyślano. Na ulicy Niepodległości znajduje się również tajemne przejście, o którym być może mało kto wie. Znajduje się ono przy kamienicy nr 29.

Przejście zdobi drewniana brama. Stara i zniszczona. Na tej bramie wisi metalowa skrzynka pocztowa, widać też resztki plakatu, który jakiś czas temu informował o czymś mniej lub bardziej ważnym. Z drewnianej bramy schodzi farba, która pamięta dawne, dobre czasy. Warto jednak pamiętać, że nie jest to zwykła brama, to tajemne przejście do innego świata. Niektórzy twierdzą, że dzięki tej bramie można bez problemu przedostać się z ulicy Niepodległości na ulicę Wąską. Ale nie wszyscy wiedzą, że zaraz za bramą znajduje się klatka schodowa. Jeżeli ktoś jej jeszcze nie widział, to warto tam zajrzeć. To naprawdę nie zajmie zbyt wiele czasu. Podczas spaceru ulicą Niepodległości, albo kiedy sobie już mieszkańcu Wschowy wypoczniesz na ławce, która znajduje się obok ozdobnej tablicy, to warto zajrzeć do innego świata, który znajduje się za bramą kamienicy nr 29.

Jeden z radnych, który tam zajrzał, na prośbę mieszkańca kamienicy, wystosował pismo do zarządcy budynku tej oto treści:

Zwracam się do Pani z prośbą o pilną interwencję, jako zarządcy budynku pod adresem ul. Niepodległości 29, w celu ochrony mienia komunalnego, spokoju i bezpieczeństwa mieszkańców.

Klatka schodowa nieruchomości mieszczącej się na ulicy Niepodległości 29 jest notorycznie dewastowana i zanieczyszczana odchodami ludzkimi (na życzenie udostępnię dokumentację zdjęciową) przez ludzi, którzy nie są mieszkańcami owej kamienicy ale mają do niej dostęp dzięki nie zamykanej bramie wejściowej.

Apeluję do Pani aby Spółka Komunalna w ramach nadzoru nad nieruchomością założyła zamek na bramie prowadzącej do nieruchomości i podwórka aby ukrócić dalszą dewastację budynku i zakłócanie spokoju jego mieszkańcom. Proszę o bardzo pilne załatwienie sprawy.

Mieszkaniec tej kamienicy nie może poradzić sobie z osobami, które notorycznie przekraczają bramę tego budynku. Jedynym rozwiązaniem byłoby założenie zamka, ale póki co nikt nie chce mu w tym pomóc. Jakby to powiedzieć? Odbija się od ściany, ponieważ nikt z kim rozmawia o założeniu zamka w bramie, nie mieszka w kamienicy na ulicy Niepodległości 29. A skoro żadna z tych osób tam nie mieszka, to widocznie trudno wyobrazić sobie, że komuś mogą przeszkadzać osoby, które notorycznie tuż za bramą tego budynku spożywają alkohol, zostawiają po sobie ślady tego spożycia, a także załatwiają wszelkie potrzeby fizjologiczne. Nieruchomość jest więc notorycznie dewastowana i niszczona, a mieszkaniec bezradny. Być może teraz, kiedy wystosowano oficjalne pismo do zarządcy ktoś się przejmie całą tą sytuacją i sprawi, że mieszkańcowi budynku przy ulicy Niepodległości 29 będzie mieszkało się lepiej. Dużo nie chce. Naprawdę. Chodzi tylko o założenie zamka na bramie, żeby już więcej nie dewastowano tego miejsca i nie zakłócano spokoju jego mieszkańcom. Nie trzeba do tego ogłaszać przetargu, ani radni nie muszą głosować nad tym zamkiem podczas sesji Rady Miejskiej we Wschowie. Nie trzeba też likwidować szkoły, żeby znalazły się pieniądze na zamek, ani nie ma podejrzenia, że to wszystko, co dzieje się za bramą zrobiła opozycja. A wiadomo skądinąd, że koalicja rządząca też nie ma z tym nic wspólnego. Zatem co stoi na przeszkodzie?

(rak)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (42)

avatar

avatar
~A
24.04.2018 16:38

Jesli sami nie zadbamy o nasze miasto to niestety tak bedzie sie dzialo. Ps zamek nie jest az taki drogi, niech sam sobie kupi a nie pisze pismo do urzedu.

avatar
~a1
24.04.2018 17:01

w podwórku są garaże jak mi założą zamek to będę zmuszony chodzić na około wandalami niech się zajmie straż miejska

avatar
~do A
24.04.2018 17:42

A może ty sam kupisz ten zamek który nie jest aż tak drogi ? . Posesja ma właściciela i powinna dbać o swoją własność . Pobierają za to od najemców pieniądze więc w czym rzecz ? . Przez ostatnie dwa lata miasto zaczyna się zwijać z brudu , dziur w jezdniach i krzywych chodników a " władze " nic w tym kierunku nie robią dla poprawy bytu mieszkańców . Takie miasto powinno być systematycznie przeglądane i systematycznie remontowanie i tu nie powinno być żadnej dyskusji kto to ma robić ? . Niech każda instytucja zrobi swoje do czego została powołana i za co bierze pieniądze to będzie wtedy porządek .

avatar
~Do ~A
24.04.2018 21:12

Dokładnie. Mam odczucie, że mieszkańcy kamienicy sami nie potrafią zadbać o swoje otoczenie.

avatar
~mm
24.04.2018 23:02

Czynsze w mieszkaniach komunalnych są bardzo niskie. A lista życzeń jest długa: posprzątać przed kamienicą, w podwórzu i w przejściu, na korytarzu, na schodach i gdzie jeszcze? A kto ma za to zapłacić? Przecież z tego czynszu to ledwo wystarcza na bieżące koszty eksploatacyjne. Chyba, że czynsz w górę i dodatkowy pakiet usług. Nie zgadzam się na to, aby sprzątano klatki i podwórza z innych środków niż czynsze. Proszę sobie policzyć ile wynosi czynsz i co można za te pieniądze tak realnie zrobić.

avatar
~t
25.04.2018 11:30

Kamienica jest własnością miasta i to właściciela obowiązkiem jest dbać o czystość i bezpieczeństwo. Klucze się dorobi i nie będzie trzeba nigdzie chodzić na około. Co za ludzie mieszkają w tej Wschowie. Widać, że ze klatki schodowej robią melinę. Człowiek prosi o pomoc, a tu tylko hejt i hejt

avatar
~do a1
25.04.2018 12:50

Jak założą zamek, to klucz dostaniesz do bramy, jeśli oczywiście jesteś w porządku gość i nie śmiecisz, a potrzeby załatwiasz w toalecie :-) Nie zgadzam się na to, aby straż miejska czatowała pod tą klatką i pilnowała czy ktoś nie wchodzi za potrzebą. To rozwiązanie jest za drogie. Każdy może mieć takie życzenie, co by mu straż pod domem stała i pilnowała może jeszcze przed złodziejami. Trochę wyobraźni i kalkulacji.

avatar
~Henryk
24.04.2018 17:36

Do prezeski z SK nie ma co pisać bo żeby słowo pisane przyniosło jakiś skutek to czytający musi rozumieć co czyta. Tam w SK każde pismo trafia do kancelarii prawnej z Wrocławia i oni po czasie odpisują. Czas oczekiwania na odpowiedź to z reguły pół roku. W SK można załatwić cokolwiek tylko krzykiem albo napisać donos do sanepidu.

avatar
~Antek
24.04.2018 17:57

Myślę że należy rozszerzyć działalność zatrudnionej firmy z Kożuchowa na wszelkie naprawy w budynkach należących do S.K Wschowa . Oni szybko się uwiną z tymi naprawami tak jak obsługą zieleni w naszym mieście . Po co zawracać głowę burmistrz i prezes S,K ich interesuje wyłącznie wpływająca kasa na konto osobiste a nie dbanie o miasto .

avatar
~123
24.04.2018 18:34

Kiedyś lokatorki sprzataly tunel i podwórko a teraz nie ma kto sprzątać bo tam jeden małolat mieszka i nikt więcej , a za bramą cuda sie dzieją i działy i będą się działy bez względu Czy będzie zamek

avatar
~Danusia
24.04.2018 18:56

Kiedyś w podwórku tej bramy lub drugiej(chyba jeszcze istnieje) była klatka z prawdziwym niedźwiedziem.Pamietam jak tym skrótem ,przez bramę,wracaliśmy do domu na Berwinskiego i oglądaliśmy jego popisy.Bawil się kapelusze,garnkiem i był dla nas atrakcją.

avatar
~ehh
24.04.2018 19:13

A cóż to za radny się uaktywnił? czyżby jesień 2018 już się zbliżała dużymi krokami?

avatar
~Ela
24.04.2018 20:36

Mieszkańcy tej klatki niech się wezmą za pracę i sobie posprzataja ja klatkę swoją sprzątam i nie dopuszczam do takiego syfu najlepiej czekać może się uda i przyjdą posprzataja zamek też nie jest drogi żałosne

avatar
~do ehh
25.04.2018 11:27

Jeden z radnych, który tam zajrzał, na prośbę mieszkańca kamienicy - bardzo trudno jest czytać ze zrozumieniem ? Nie znasz sytuacji, a wypowiadasz się

avatar
~do Antka
24.04.2018 21:44

no wreszcie - dawno już nie było "dziur w jezdniach i krzywych chodników". Już myślałem, że się znudziła śpiewka, a tu proszę, jest!

avatar
~do Antka
25.04.2018 07:43

A co nie ma dziur w jezdni ? . Nie ma krzywych chodników w mieście ? . Kiedy to naprawili ? . Ja rozumiem że przed samym ratuszem jest cacy ale rusz tyłek na obrzeża miasta to zobaczysz nie tylko to o czym opisuję . Udaj się na ten ostatnio słynny dworzec kolejowy to zobaczysz nie takie rzeczy . Po opadach deszczu zabierz ze sobą kalosze bo jest tragicznie a do parku nie wchodź bo grozi kalectwem . No i po zmroku zabierz ze sobą latarkę bo tam panują egipskie ciemności . I to jest miasto powiatowe ! . Powodzenia w zwiedzaniu Antek .

avatar
~D x
24.04.2018 22:29

Po najmniejszej lini oporu galeria bidrona żabka i asior i po temacie .

avatar
~dds
24.04.2018 22:45

gorzej niż w Rumunii

avatar
~Ja
25.04.2018 09:39

To nie tylko w tej klatce tak wygląda, mieszkam juz 30 lat na Obr . W - wy i nasza klatka schodowa wygląda podobnie , płacimy czynsz a mieszkamyczek jak w Rumunii

avatar
~do: ja
25.04.2018 10:47

Mój drogi, czynsz musiałby mocno wzrosnąć, co by starczyło na sprzątaczkę. Ja sama sprzątam bo lubię mieć czysto a szkoda mi kasy na sprzątaczkę, wolę wydać na coś innego. Zapewniam Cię, że tak biedne miasto jak Wschowa i tak biedni mieszkańcy wschowskich kamienic - o czym biadoli się cały czas - nie zgodzą się na podwyższenie czynszu co by na sprzątaczkę wystarczyło. Nikt za darmo sprzątał nie będzie komuś, sobie to co innego. Zachęć swoich sąsiadów i zróbcie to razem, nie płacąc firmie sprzątającej i nie czekając latami na to, że coś kiedyś się samo zmieni i posprząta bez Waszej inicjatywy. Dbajcie o swoje miejsce zamieszkania jeśli chcecie mieszkać godnie. Najlepiej wyglądają te miejsca, o które dbają sami mieszkańcy i interesują się tym kto im śmieci, dbają o to, aby nikt obcy im się na klatce nie kręcił, zakładają domofony. Nawet jeśli ma cokolwiek zrobić właściciel, to jeśli nikt o to nie będzie zabiegał z mieszkańców, to się też nic nie wydarzy. Więcej aktywności i chęci do roboty życzę.

avatar
~do: "ja"
25.04.2018 11:02

A jaki wysoki czynsz płacisz i jaki masz metraż?

avatar
~Mirosław Damian Jasiński
25.04.2018 09:59

W każdym mieście najgorsze mieszkania to mieszkania komunalne. Po pierwsze władza nie ma czasu zajmować się tymi mieszkaniami, po drugie niskie czynsze nie pozwalają na bierzące utrzymanie, po trzecie spora część mieszkańców nie dba bo to nie ich własność. Część miast tanio sprzedaje mieszkania obecnym właścicielom by sami o nie zadbali. Z upływem czasu mieszkania robią sięcoraz ładniejsze. Czy nie lepiej jakby gmina poszła tą drogą, a nie zarządzała mieniem którym zarządzać nie potrafi?

avatar
~marek
25.04.2018 09:59

ponad 90% mieszkań w starych kamienicach została wykupiona przez ich lokatorów, teraz są ich własnością a cała kamienica stanowi wspólnotę mieszkaniową mieszkańców danego budynku, która jest właścicielem obiektu; do obowiązków wspólnoty ( mieszkańców) należy dbanie o obiekt bo to ich własność; oni ciągle myślą, że ktoś ma przyjść i za nich zadbać o ich własność

avatar
~do ~marek
25.04.2018 12:26

To co piszesz to nie nowość ale czy kamienica na Niepodległości 29 jest już wykupiona ? . Czy ktoś to przejście i tą bramę wykupił ? . Jak nie wykupił to jest to własnością miasta i zarządza nią Spółka Komunalna która z niczym sobie nie radzi . Ich psim obowiązkiem jest utrzymywanie czystości do czego zresztą miasto tą spółkę powołano .

avatar
~qaz
25.04.2018 11:08

Przepraszam bardzo, ale dziwi mnie w jaką stronę zmierza większość komentarzy. Przecież w artykule nie ma słowa o tym, że lokator nie chce sprzątać i ma mu się należeć. Prosi tylko zarządce o założenie zamka. Sam ma to zrobić? To byłaby afera, że ktoś sobie sam prawo do kamienicy podnosi. Nie wiem skąd u wszystkich komentujących chęć oceny, że komuś się nie chce sprzątać. Przecież jakby miał założony zamek to nikt inny by w tej bramie nie sprzątał, tylko mieszkańcy. Trochę wstyd tak od razu komuś przypinać łatkę - leń i dlatego ma bałagan...

avatar
~do "qaz"
25.04.2018 11:33

Wiesz, mnie by było wstyd pokazywać wszem i wobec, że mam taki syf u siebie w klatce. Sorry, ale te opony to raczej sami lokatorzy w kącie zostawili. Nie rozumiem takich mieszkańców, jak można mieszkać w takim syfie. Siara i tyle. Zamek założyć - oczywiście, jak najbardziej, dobre rozwiązanie, ale jak można dopuścić do takiej sytuacji jak na zdjęciach? Dopiero jak zaczęli załatwiać "dwójkę" w bramie, to zaczął działać? Przecież te śmieci nie są świeże, niektóre leżą pewnie latami. Wstyd i tyle kolego. Jak Cię widzą - tak Cię piszą.

avatar
~123
25.04.2018 18:32

Był zamek wielokrotnie założony przez lokatorow to po nocach kopanie w bramę było albo w dzień zostawiana otwarta przez lokatorów a sprzątać oni sami mogą sprzątać a nie nagłaśniać i robić z siebie ofiary sami sobie winni są

avatar
~tubylec
25.04.2018 11:58

Każdy budynek ma właściciela i to on dba i odpowiada za budynek. Na szczęście czasy wszechmocnego sekretarza juz minęły. Radny nie może tego zrozumieć. A może sam zamontowałby zamek i po sprawie. Zyskałby pewnie kilku wyborców.

avatar
~mm
25.04.2018 12:37

Oj tubylec, oczywiście, że właściciel dba o budynek w ramach umowy i uzgodnionego czynszu. Ile łożysz tyle dostajesz. A mieszkasz chłopie tak, że brak słów... Możesz sobie przesuwać tę odpowiedzialność na miasto - bo tak wygodnie, ale klatka i obejście świadczą o mieszkańcach, tego nie zmienisz. Nawet jeśli jeden się stara a pozostali mają to "w poszanowaniu" to i tak traktowani będą jako całość w oczach społeczeństwa i gości tego domu tych proszonych i nieproszonych.

avatar
~Janek Pradera
25.04.2018 13:24

Lubimy mówić o Wschowie że jest Królewskim Miastem tymczasem bród i smród i skis. Proszę obejrzeć kamienice w rynku nad rybnym i tuż obok. Proszę obejrzeć kamienice na Pocztowej, na Garbarskiej i na okolicznych ulicach. Proszę przejechać się krajową 12 przez nasze miasto i zobaczyć ruiny mleczarni, dworzec PKS jak z horroru, straszący budynek po kinie. Co muszą myśleć sobie przejeżdżający przez Wschowę? W kontekście tych widoków bufonada z Królewskim Miastem jeszcze bardziej drażni a zabytki i piękna historia schodzi na drugi plan.

avatar
~Danusia.
25.04.2018 14:36

To znaczy,że brakuje ogólnodostępnych toalet,które rozwiążą tę sprawe. A takze biznesmenow z pomyslem.Moze Urząd Pracy razem z szukajacymi pracy rozwiążą ten problem.

avatar
~Obserwator
25.04.2018 17:18

Szkoda że ten "fotograf" nie doszedł na sam dół piwnicy ,bo tam dopiero miał by co fotografować .Widocznie zabrakło mu odwagi.

avatar
~Ludź
25.04.2018 17:22

A ja się pytam gdzie jest straż miejska w tym mieście? Czy pani Burmistrz Patalas i Pani prezes Janik wróciły już z urlopów? Niech się zajmie tym komendant straży miejskiej i nałoży mandat na właściciela nieruchomości. Jeśli Pani Burmistrz Patalas dostanie mandat to może Pani prezes Janik posprząta. Bo to nie jest teren wspólnoty mieszkaniowej tylko Gminy Wschowa.

avatar
~Do Danusi
25.04.2018 17:30

Logicznie rzecz biorąc tak, brakuje, ale czy na pewno? Kulturalnie jest pójść na wódkę do knajpy a tam jest toaleta. Obawiam się, że tym osobnikom do toalety może być po prostu za daleko. Nie wiem ile by ich musiało być aby rzeczywiście ci panowie docierali do nich z każdą swoją fizjologiczną potrzebą. I pewnie musiałyby być darmowe inaczej też z nich nie skorzystają znając życie

avatar
~A
25.04.2018 17:33

Po tym artykule czuc wybory w powietrzu, mieszkancy widzac kogos obcego w bramie urzadzajacego popijawe powinni zadzwonic po odpowiednie sluzby i moze by sie to skonczylo. Racja ze placa czynsz, ale marne grosze a wymagaja cudow, naprawde zrzucic sie po pare groszy na zamek to nie jest problem. Takiemamy spoleczenstwo roszczeniowe tylko robic szum zamiast samemu zalatwic tak prozaiczna sprawe.

avatar
~do A
25.04.2018 18:36

Czy mamy roszczeniowe społeczeństwo według ciebie ? . A może S.K pokaże dokumenty ile to takich swoich zakątków w roku wysprzątała ? . Powiadasz za mały czynsz ? i nie opłaca się sprzątać ? . A może te niedociągnięcia i nic nierobienie wynikają z tego że prezesowa rzadko kiedy pracuje do godz 12 i opuszcza spółkę jadąc do Leszna na zakupy . Oj nie raz widywałem tą paniusię na zakupach w Lesznie około 14 godzinie . Może tu tkwi cały problem . Przecież raz w roku spółka robi inwentaryzację swoich obiektów i powinna widzieć ten problem ze śmieciami na swoim terenie , lub robi tylko na papierze i wszystko według niej jest dobrze . Może warto spojrzeć w ich papiery jak oni biorą się do pracy . Panowie radni spojrzyjcie w te papiery i w ten harmonogram mówiący gdzie i kiedy jest takie sprzątanie w naszym mieście .

avatar
~@ do A
25.04.2018 19:25

Pani Prezes Janik z SK przychodzi do pracy o dziewiątej i pracuje do dwunastej. Według niej trzy godziny to i tak za dużo.

avatar
~A
26.04.2018 10:19

a co mnie to obchodzi o której ktoś ptzychodzi do pracy, ma kogoś nad sobą, niech ta osoba ją rozlicza z godzin pracy. zazdrośnicy

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl