TworzymyGłos Regionu

Niedzielne Mieszczańskie Zabawy w Muzuem- lapidarium

Wtorek, 17 maja 2016 o 15:35, autor: 2 2314
Niedzielne Mieszczańskie Zabawy w Muzuem- lapidarium

Kolejny stopień wtajemniczenia w historię wschowskiego mieszczaństwa osiągną uczestnicy najbliższych Niedzielnych Zabaw w Muzeum. Tematem będą gmerki, a ponieważ termin ten jest mało znany nawet historykom – wiedza, jaką posiądą będzie wręcz bezcenna!

Synonimy słowa „gmerk” to herb, herbik, godło czy klejnot. Były one dla mieszczan niczym podpisy, a dla rzemieślników stanowiły znaki produkcyjne chronione prawem. Wiele tych dziwnych  na pierwszy rzut oka znaków znajduje się w miejscu, które upamiętnia wschowskich mieszczan – Lapidarium Rzeźby Nagrobnej. Zachęcamy dzieci i ich opiekunów w niedzielne popołudnie do wiosennego spaceru i spotkania z rzemieślnikami ze Wschowy.

Szlachta wywodziła nazwę „gmerk” od gmerania, nawiązując w ten sposób do pospolitej, w ich mniemaniu, mieszczańskiej mowy. My, w pełni utożsamiając się z mieszkańcami dawnej Wschowy, zapraszamy na warsztaty, podczas których uczestnicy będą mogli pogmerać w glinie tworząc własne znaki.

Wszystko to odbędzie się 22 maja 2016 roku – rozpoczynamy o godz. 14:00 na Lapidarium Rzeźby Nagrobnej we Wschowie.

(MZW)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (2)

avatar

avatar
~Zygfryd
18.05.2016 23:19

Kiedyś byli RODZICE! ( BO BEZ NICH NIEMA DZIECI!!!)..I OPIEKUNOWIE!!! A TERAZ JAK CZYTAM....DZIECI I ICH OPIEKUNÓW!!!!.... BEZSENS!!!!Czyli instytucja rodzicielska padła! dziecko to coś w rodzaju psa...żółwia...bravo! psa ,żółwia można sprzedać..może zmienić OPIEKUNA, OPIEKUNÓW.... POZDRAWIAM - samotnych, samotne , rozwodników....:) co tam rodzice!

avatar
~Pozdrawiam Rodziców
19.05.2016 15:35

Tak, proszę Pana - z opiekunami, ponieważ dzieci zapraszane są z: rodzicami, babciami, dziadkami, rodzicami chrzestnymi, ciociami, wujkami, dorosłym rodzeństwem, a np. dzieci przebywające w domu opieki przychodzą z siostrami zakonnymi.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl