TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Nie zawsze będzie spadek

Środa, 01 sierpnia 2018 o 09:05, autor: 0
Nie zawsze będzie spadek

Seniorom pomagają dzieci albo dożywotnia renta
Obecne młode pokolenie ma w pewnym sensie powody do zadowolenia: wielu jego przedstawicieli dziedziczyć będzie majątki, pozostawione przez rodziców. Obecni 50-latkowie i starsi bardzo często nie dziedziczyli nic: w PRL własność nieruchomości nie była czymś powszechnym, wielu ludzi umierało, pozostawiając np. mieszkania komunalne, które trzeba było zwracać do zasobów gminy.

Nie wszystkim będzie dany spadek

Nie jest dla nikogo tajemnicą, że wielu młodych ludzi mniej lub bardziej liczy na spadek w postaci domu lub mieszkania, o ile rodzice lub dziadkowie nie przepisali go notarialnie na młodych jeszcze za życia. Taki spadek pozwala albo uregulować własną sytuację mieszkaniową, albo pozyskać znaczące środki finansowe – czy to przez sprzedaż odziedziczonej nieruchomości, czy to przez jej wynajmowanie.

Nie wszyscy młodzi ludzie biorą jednak pod uwagę, że mogą się przeliczyć. iIch rodzice i dziadkowie niejednokrotnie znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Powszechnie wiadomo, że nie emerytury nie są wysokie, a wraz z upływem lat wysokość świadczeń emerytalnych będzie spadać wskutek pogarszającej się proporcji liczby osób pracujących do liczby emerytów i rencistów.

Zaopiekuj się seniorem

Seniorzy będą więc mieli dwie możliwości: albo pracować na emeryturze (ale nie wszystkim pozwoli na to stan zdrowia), albo zdać się na regularne zastrzyki gotówki od… No właśnie – od kogo? Jedni będą mogli liczyć na swoje dzieci i wnuki, drudzy niekoniecznie. To nawet nie musi być kwestia złej woli: młodzi ludzie mogą nie być w stanie wspomagać finansowo swoich seniorów.

I wtedy rozwiązaniem stanie się renta dożywotnia, a więc umowa z funduszem hipotecznym, np. Familia S.A. (familiasa.pl), który w zamian za przeniesienie nań praw do nieruchomości zapewni seniorowi dożywotnią rentę – oczywiście pozostawiając mu też prawo do zamieszkiwania w danym miejscu do końca swoich dni. Taka opcja pomoże emerytowi, zwiększając jego comiesięczne świadczenia o kilkaset złotych, zwolni dzieci z konieczności finansowego wspomagania protoplasty.

Nie tylko pieniądze, ale i opieka

Dla emeryta i jego zstępnych renta dożywotnia daję możliwość sfinansowania opieki dziennej/ nocnej czy pomocy lekarskiej lub pielęgniarskiej. Może też oznaczać, że emeryt dożyje swoich dni w domu spokojnej starości, podczas gdy jego nieruchomość, przepisana już na fundusz, będzie wynajmowana, przynosząc mu dochód dodatkowy, niezależny od dożywotniej renty.

Gwarancja bezpieczeństwa

Dożywotnia renta to rozwiązanie prawne oparte na przepisach Kodeksu cywilnego, gwarantujące emerytowi bezpieczeństwo nawet w razie bankructwa funduszu. Zobowiązanie do renty ustaje dopiero z chwilą śmierci seniora, nawet jeśli dożyje on naprawdę sędziwego wieku – to już ryzyko instytucji finansowej. Dożywotnie użytkowanie zapisane w umowie notarialnej to gwarancja zamieszkania w lokalu do końca życia, a hipoteka umowna stwarza możliwość jego odzyskania.   

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl