TworzymyGłos Regionu

reklama

Nie dla czadu

Środa, 08 października 2014 o 09:17, autor: 0
Nie dla czadu

Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza. Powstaje w wyniku niepełnego spalania materiału palnego, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania.

Najczęstszymi przyczynami zatruć czadem jest niedostateczna wentylacja pomieszczeń, wynikająca z niesprawnych przewodów kominowych, wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. Do zatruć często dochodzi w mieszkaniach nie mających indywidualnych przewodów napowietrzających, gdzie mieszkańcy zasłaniają przewody wentylacyjne, powodując brak jakiejkolwiek wymiany powietrza. Czad może powstać także podczas pożaru. Brak sygnałów, które alarmowałyby ludzi o obecności tlenku węgla stanowi istotny czynnik, który przyczynia się do zatrucia czadem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym dla człowieka. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwiobiegu. Jeżeli płomień w naszym piecyku jest długi i żółty lub pomarańczowy jest to znak że  gaz spala się z niedostatecznym dostępem tlenu i w tych warunkach może powstawać tlenek węgla. Jeżeli gaz spala się błękitnym płomieniem, w którym widać dwa stożki, wszystko jest w porządku. Pamiętajmy aby dokonywać okresowych przeglądów instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych oraz ich czyszczenia. Gdy używasz węgla i drewna należy to robić nie rzadziej, niż raz na 3 miesiące. Gdy używasz gazu ziemnego czy oleju opałowego – nie rzadziej, niż raz na pół roku. Zarządca budynku lub właściciel ma obowiązek m.in. przeglądu instalacji wentylacyjnej nie rzadziej niż raz w roku. Szanowni Państwo serdecznie zachęcam do zakupu czujek, są to urządzenia których cena nie przekracza 100 zł. A mogą uratować nam, naszym najbliższym życie co jest wartością bezcenną. Podstawowe zasady bezpieczeństwa pożarowego.

1.    W zakresie eksploatacji urządzeń elektrycznych: •    nie stosuj bezpieczników o większej mocy niż dopuszczalna, nie naprawiaj ich, •    używaj tylko tyle odbiorników prądu elektrycznego na ile obliczono moc instalacji elektrycznej - nadmierne obciążenie instalacji powoduje przegrzewanie się kabli i przewodów oraz wypalanie styków w gniazdkach i puszkach rozgałęźnych; jednoczesne włączenie opiekacza, żelazka i czajnika powoduje duże obciążenie eksploatowanej instalacji, •    nie używaj urządzeń uszkodzonych, •    zlecaj przeglądy techniczne urządzeń elektrycznych i gazowych wyłącznie osobom uprawnionym do ich wykonywania, •    nie ustawiaj sprzętu telewizyjnego i radiowego w nie wentylowanych regałach, na półkach obłożonych książkami i innymi materiałami palnymi - przez powolne i długotrwałe nagrzewanie zakurzonych przedmiotów może dojść do ich zapalenia, •    nie wykonuj prowizorycznych podłączeń do instalacji elektrycznej, •    używaj tylko urządzeń elektrycznych posiadających krajowe atesty i dopuszczenia, •    nie ustawiaj elektrycznych urządzeń grzewczych w pobliżu materiałów palnych (mebli, firanek, itp.) - zachowaj odległość minimum 50 cm.

2.    W zakresie eksploatacji urządzeń gazowych: •    w mieszkaniu przechowuj nie więcej niż 2 nie podłączone do urządzeń gazowych butle gazowe, o ładunku nie przekraczającym 11 kg każda, •    nie przechowuj butli w pomieszczeniach usytuowanych poniżej poziomu terenu (np. w piwnicach), ponieważ gaz propan-butan jest cięższy od powietrza, może zalegać w pomieszczeniu grożąc wybuchem, •    nie zatykaj przewodów wentylacyjnych - w urządzeniach gazowych, w przypadku braku wystarczającej ilości powietrza, nastąpi niezupełne spalanie gazu, którego produktem może być trujący, niewyczuwalny tlenek węgla (CO), •    zlecaj okresowe czyszczenie kanałów kominowych i wentylacyjnych – niedrożne mogą być przyczyną śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla, szczególnie podczas kąpieli w łazienkach wyposażonych w gazowe ogrzewacze wody, •    nie ogrzewaj pomieszczeń kuchnią gazową - takie praktyki mogą się skończyć poważnym zatruciem organizmu, •    używaj kuchni gazowej z wyłącznikiem przeciw wypływowym.

(PSP)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl