TworzymyGłos Regionu

Nie będzie filii, zostają wszystkie szkoły wiejskie

Czwartek, 19 stycznia 2017 o 15:13, aktualizacja Wtorek, 24 stycznia 2017 o 09:48, autor: 77 7577
Nie będzie filii, zostają wszystkie szkoły wiejskie

Burmistrz Danuta Patalas spotkała się z Lubuskim Kuratorem Oświaty, Ewą Rawą, i rozmawiała z nią na temat przyszłości szkół podstawowych w gminie Wschowa. Po spotkaniu pani burmistrz oświadczyła, że nie przedstawi uchwały o przekształceniu szkół wiejskich w filie miejskich szkół podstawowych.

Jako powód swojej decyzji Danuta Patalas podaję fakt, że po ostatniej komisji oświaty brakowało jednomyślności w Radzie Miejskiej w tej kwestii oraz ustalenia, jakie poczyniła z panią kurator. Do tego dochodziły do niej głosy, że również nie wszyscy mieszkańcy przychylają się do takiego rozwiązania. Pomimo, że zdaniem Danuty Patalas, utworzenie filii byłoby dobrym rozwiązaniem nie zdecyduje się ona na przedłożenie stosownej uchwały pod obrady Rady Miejskiej. W takim razie w Siedlnicy, Konradowie, Łysinach, Lginiu i Osowej Sieni z dniem 1 września tego roku, szkoły podstawowe staną się ośmioklasowymi. Nie powstanie również nowa szkoła podstawowa nr 6, a co za tym idzie budynek dzisiejszego Gimnazjum nr 2 już za dwa lata może pozostać pustym. Trudno orzec czy stanowisko pani burmistrz ostatecznie kończy rozmowy na temat kształtu oświaty w gminie, to Rada Miejska podejmie decyzję w tej sprawie, jednak teraz trudno wyobrazić sobie inne rozwiązanie. 

Przypomnijmy również, że ostateczną decyzje o likwidacji szkół podjąć może tylko kurator oświaty. Jak dowiedzieliśmy się z opublikowanej na naszym portalu odpowiedzi Minister Edukacji Narodowej, Anny Zalewskiej, skierowanej do mieszkańców Lginia, ministerstwo będzie broniło małych, wiejskich szkół. Z uwagą będziemy śledzić jak potoczą się dalsze losy szkół wiejskich w naszej gminie. 

(olek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (77)

avatar

avatar
~Mieszkaniec
19.01.2017 15:31

Brawo Patalas. Rozwalić wszystko co się da. Byle do emerytury. A później pa pa pa Wschowo. Nad morzem drinki popijać.

avatar
~Tomek
19.01.2017 15:39

co się dzieje? super naczelnik od oświaty Przybylski schowany do szafy, Czopek jako nadburmistrz na stronie SOS wypisze, że chciał jako doktor ekonomi społecznej , ale znowu w życiu mu nie wyszło. pani burmistrz chciała, ale to będzie wina radnych czy będzie to filia czy 8 klas. W glorii chwały jak Rejtan rozerwie szaty u drzwi magistratu.

avatar
~XYZ
19.01.2017 16:22

Referendum trzeba powtórzyć. Tym razem skutecznie. Już się nie da słuchać tej paplaniny.

avatar
~Wschowianin
19.01.2017 16:27

Powinny na wioskach zostać szkoły tylko do 3 klas a resztę uczniów powinno uczęszczać do budynku gimnazjum na 2 Bo wtedy budynek od nie używania zacznie niszczeć O tym nikt nie myśli

avatar
~Hji
19.01.2017 16:30

Biedactwo :(

avatar
~sława
19.01.2017 16:40

większość wiejskich podstawówek powinno pójść do likwidacji, zwłaszcza Siedlnica, nie wierzę, aby obecna dyrektorka poradziła sobie z 8 letnią podstawówką....

avatar
~Prawo na codzień
19.01.2017 16:47

Prawda jest taka że w temacie likwidacji szkoły burmistrz i rada mają g......... do gadania. Rządzi kurator z nadania PiS w tym temacie. Burmistrz i rada mogą co najwyżej utworzyć nową szkołę i tak podzielić rejony we Wschowie żeby dzieci chodziły do trzech szkól.

avatar
~Adaś
19.01.2017 16:49

Takie to jakieś dziwne oświatowe politykowanie, .... władza gminna głowy łamie jak to sobie poukładać , radni "opracowują " wielkie plany na mapach gminy gdzie ulokować swoje przyczółki do łapania w "sieci" elektorat wyborczy , a ostateczną decyzje o likwidacji szkół podjąć może tylko kurator oświaty. A przecież agenda gorzowska p. Zalewskiej nie zrobi nic, coby mogło nie brzmieć zgodnie w obowiązującą linią politycznego nurtu myślowego. Fajnie , więc pytam po co była "wycieczka" p. Patalas do Gorzowa ? co ona dała , jak i tak (po instruktażu) burmistrz może sobie "dmuchnąć" w chustę a radni "napluć" na palec. Zastanawia mnie też tak nagła zmiana stanowiska Naszej burmistrz , przecież wyrażnie wyrażała się , że obcuje przy tworzeniu filii wioskowych , a tu o 180 st. zwrot ? czyżby też pomyślała o możliwości w 2018 ponownego kandydowania ? Coby nie myśleć, w gminie Wschowa ( na pewno i Szlichtyngowej) temat szkolnictwa z poziomu podstawowego został już zamknięty , rodzice zadowoleni , burmistrz szczęśliwa, a radni ...... ? Adaś

avatar
~Do sława
19.01.2017 16:50

Nie masz wiedzy żadnej nawet tej podstawowej a się wypowiadasz w Siedlnicy nie ma Pani dyrektor a jak już będzie to na pewno da sobie radę

avatar
~Mieszkaniec
19.01.2017 16:58

Prawda jest taka że Pani burmistrz zmienia zdanie jak rękawiczki ale nie jest to jej zdanie tylko kuratora a ona teraz się wybiewybiela jak ona dobrą spadaj na drzewo Pat las i

avatar
~t
19.01.2017 17:04

wszyscy dobrze wiemy, że podstawówki na wsiach nie są potrzebne, a już na pewno nie 8 klasowe.

avatar
~mieszkaniec
19.01.2017 17:22

Jak na wsiach nie sa potrzebne szkoły? a co na wsi nie ma dzieci? najważniesze są dzieci z miast? poczuj sie jakbyś sie czuł jakbyś mieszkał/mieszkała na wsi i nie byłoby szkoły.EGOISTA MIESZCZUCH!!!!!!!!!!!!!

avatar
~Tola
19.01.2017 17:26

A to niby dlaczego niepotrzebne? Rozumując w taki sposób można dojść do wniosku,że we Wschowie niepotrzebne są 3 szkoły podstawowe bo i po co skoro dwie istniejące obecnie pomieszczą wszystkie dzieci!

avatar
~nie zgadzam się
19.01.2017 17:32

Czytam i rozumiem, ze pani burmistrz zdania o potrzebie reorganizacji oświaty nie zmieniła, podobnie jak jej oponenci o niej: cokolwiek nie zrobi, będzie źle. wypadałoby, aby zw.pl pochwaliło decyzję pani Patalas? Przecież o te wartości Wam chodziło?. Myślę, że ruch apni burmistrz był rozsądny, po co znowu wdawać się w dyskusje z radnymi, ktorzy sami nie wiedza, co chcą... to oni przecież decydują o reorganizacji. Myślę, że za parę miesięcy niektórzy radni i zw zmądrzeją, kiedy gimnazjum nr 2 będzie świecić pustkami. oby nie było za poźno.

avatar
~ja
19.01.2017 17:47

Boże, co za głupota. Budynek gimnazjum z wyposażonymi klasami z salą gimnastyczną będzie stał pusty, Gmina będzie musiała dać pieniądze na wyposażenie wszystkich wiejskich szkół, aby dzieciaki mogły się uczyć (wychowania fizycznego na korytarzach podczas złej pogody) w klasach łączonych (bo przecież mało dzieciaków tam będzie). Przecież proponowane rozwiązanie z filiami było rewelacyjne! Zyskali by wszyscy, a zwłaszcza dzieci.

avatar
~xyz
19.01.2017 17:58

do wschowianin Straszna tragedia, budynek będzie niszczał , a dzieci zostaną w swoich macierzystych szkołach i nie będą dojeżdżać. czy Ty się słyszysz? do t wszyscy dobrze wiemy, że podstawówki na wsiach są potrzebne , a już na pewno 8 klasowe.

avatar
~Edukacja
19.01.2017 18:00

BRAWO! KONIEC OSZCZĘDNOŚCI KOSZTEM NASZYCH DZIECI. Nauczyciel, dyrektor, a obecnie burmistrz nie ma nic do powiedzenia w kwestii likwidacji szkół!!!! TYM RAZEM TO SIĘ NIE UDA! BĘDĄ SZKOŁY I GODNE WARUNKI ZWŁASZCZA DLA MAŁYCH DZIECI. Czas szukać oszczędności w innych sektorach, a przede wszystkim znaleźć inwestorów dających miejsca pracy.

avatar
~?
19.01.2017 18:03

Jaki nauczyciel -taka burmistrz Jaka burmistrz -taka Gmina

avatar
~Dfh
19.01.2017 18:04

To wiedza chyba tylko mieszkańcy miasta.

avatar
~:(
19.01.2017 18:08

Z jednych wiosek mogą dzieci dojeżdżać do Wschowy, a z innych to jakaś elita, czy co? Dzieci z Przyczyny Dolnej jak daleko mają do szkół? Proszę tam też otworzyć szkołę! A np. z Kazimierza Wielkiego, jak daleko teraz dzieciaki dreptają do gimnazjum 2? A kilku biednych, pokrzywdzonych z wiosek paraliżuje wszystko! Autobus pod pysk i jeszcze z d...źle?

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl