TworzymyGłos Regionu

Żłobek wnioskuje o zwiększenie dotacji. W okolicznych gminach dotacje są większe niż we Wschowie

Czwartek, 03 stycznia 2019 o 16:14, aktualizacja Wtorek, 08 stycznia 2019 o 10:13, autor: 21 2138
Żłobek wnioskuje o zwiększenie dotacji. W okolicznych gminach dotacje są większe niż we Wschowie

Niepubliczny Żłobek ,,Złota Rybka u Dula" złożył wniosek do Biura Rady Miejskiej we Wschowie z prośbą o podwyżkę dotacji dla dzieci objętych opieką w żłobkach niepublicznych z kwoty 250 złotych do 500 złotych na osobę. Placówka zwracała uwagę we wniosku, że w ościennych gminach, dotacje są większe.

Jeszcze w grudniu przedstawiciele Niepublicznego Żłobka ,,Złota Rybka u Dula" spotkali się z radnymi na wspólnej komisji, aby podjąć rozmowy o zwiększenie dotacji dla dzieci objętych opieką w żłobkach niepublicznych. Radni byli jeszcze przed ustaleniem budżetu na 2019 rok, ale jak mówili, przyjmują wniosek i uwagi żłobka z uwagą i na pewno w nowym roku pochylą się nad tym problemem. Przedstawiciele żłobka, obecni na spotkaniu, zwracali uwagę na to, że w gminach ościennych dotacja jest większa niż ta, którą proponuje Wschowa.

I tak np. według wniosku Niepublicznego Żłobka ,,Złota Rybka u Dula" dotacja w Sławie jest na poziomie 290 złotych, Leszno - 650 złotych, Głogów - 320 złotych, Lubin - 650 złotych. 

- Bez wsparcia w dotacji celowej koszt umieszczenia dziecka w żłobku przekracza możliwości finansowe przeciętnej, polskiej rodziny - czytamy we wniosku.

Przedstawiciele Niepublicznego Żłobka prosili radnych o dogłębne zapoznanie się z wnioskiem, który został złożony w Biurze Rady.

- Gmina nie posiada żłobka publicznego - mówiła przedstawicielka żłobka - tym samym pozostawiła nas z tym problemem. Od 2015 roku dotacja z gminy wynosi 250 złotych dofinansowania do utrzymania jednego dziecka. Złożyliśmy wniosek, aby zwiększyć tę kwotę do 500 złotych. Nie chcemy kosztów utrzymania zrzucać na rodziców, dlatego prosimy gminę o wsparcie. 

- Stawka przed 2015 roku wynosiła 530 złotych, została zmniejszona do 200 złotych i po rozmowach z ówczesną panią burmistrz podniesiona do kwoty 250 złotych - mówili przedstawiciele żłobka na spotkaniu grudniowej, wspólnej komisji radnych.

Radni deklarowali również, że zależy im na tym, aby żłobek był prowadzony przez placówkę. Sprawą ma się zająć komisja oświaty i jeżeli będzie szansa podnieść kwotę dotacji, to Rada się do tego wniosku przychyli.

(rak/foto: Niepubliczne Przedszkole i Żłobek ,,Złota Rybka u Dula")

REKLAMA

Komentarze (21)

avatar
~Edek
03.01.2019 16:41

To są te oszczędności Czopka i Patalas jak się okazało. Na dzieciach, na dzieciach. Niech wam te oszczędności w gardle staną, tfuu.

avatar
~Widz
03.01.2019 21:35

Jak ktoś zakłada prywatny biznes to wie co robi .anie liczy na duży interes

avatar
~sam_na_sali
03.01.2019 20:43

"Gmina nie posiada żłobka publicznego - mówiła przedstawicielka żłobka - tym samym pozostawiła nas z tym problemem." - a czy gmina ma obowiązek posiadać żłobek? Czy gmina zmusiła państwa Dulów do otworzenia żłobka? Zmusili, a potem zostawili na lodzie? Chyba państwo Dul zrobili rozeznanie/ kalkulację czy też biznes plan, czy im się ten żłobek będzie opłacał i czy mieszkańców stać na opłaty. Czy może było to na zasadzie "a otwieramy, potem zobaczymy co będzie. Najwyżej gmina nam dopłaci, a jak nie będzie chciała dopłacić, to popłaczemy w lokalnej prasie, jak to mamy źle".

avatar
~To straszne
04.01.2019 08:07

Moje dziecko uczęszcza właśnie do tego żłobka. Państwo Dulowie robią naprawdę kawał dobrej roboty. Pani Barbara odwiedza grupy codziennie. Pyta się rodziców czy wszystko jest w porządku. Opiekunki przyjazne do dzieci, dbają o rozwój maluchów. Można oczywiście i bez dotacji, jestem za, zapłacę nawet 1000 zł za taką opiekę dla dziecka. Lepiej to zabrać 500+ dla niepracujących matek, a dać dotację żłobkowe dla tych co jednak wróciły do pracy.

avatar
~DG
04.01.2019 08:59

Jak to powiedział Pan Czopek: " Zawsze można dziecko dowozić do Leszna do żłobka przecież... " Brak słów na taką obojętność. Ludzie mogą nie chodzić do pracy aby opiekować się dziećmi, ale pozostawanie na garnuszku OPSu nie jest rozwiązaniem, a nie każdy ma dziadków, którym można podrzucić dziecko.

avatar
~Do sam na sali
04.01.2019 07:04

Obowiązkiem państwa jest dopłata jak wszędzie ale przy obecnym burmistrzu i radzie jest to niemożliwe oni tylko sobie podnieśli a reszta niech się pocałuje w d..ę

avatar
~marekton
04.01.2019 08:25

Klasyczna wiedza zerowa. Samorząd to nie państwo. Samorząd NIE MA obowiązku dotować prywatnych żłobków

avatar
~Matka
04.01.2019 19:19

Marekton piszesz ze prywatnych nie ma obowiązku dofinansowac. A czy w naszej gminie jest może jakiś publiczny żłobek? Raczej nie! A gdzieś dziecko trzeba zostawić jak trzeba pracować...! To co mam pracować żeby cała wypłatę wydać na żłobek bo i nego wyjścia nie będzie, a dofinansowania nie dadzą. Paranoja!

avatar
~ANALITYK
04.01.2019 08:22

Szanownych forumowiczów uspokajam aby się nie martwili biznesem Państwa Dul. Dadzą sobie radę z dotacją i bez niej. Żłobek funkcjonuje i przetrwał obcinkę dotacji przez Czopka i Patalas. Lepiej zapytać o to czy dać wędkę rodzicom czy rybę? Bo według mnie to o rodziców tu chodzi. Jeśli żłobek ma pomóc w tym aby matka pracowała to jestem na tak, bo w przeciwnym wypadku to się ustawi w kolejce po zasiłek w OPS, czyli z powrotem do garnuszka gminy. A na pytanie czy gmina musi budować żłobki to odpowiem, że lepiej będzie jeśli gmina wspomoże przedsiębiorstwa bo między innymi w ten sposób tworzy się miejsca pracy. Mamy dzięki temu kilka pieczeni na jednym ogniu. Lepsza dotacja dla żłobka niż durne festiwale za 600 tysięcy złotych na Kaczych Dołach.

avatar
~mama
04.01.2019 08:43

Sprawa jest do rozpatrzenia , także nie hejtuj na nowego Burmistrza i Rade

avatar
~Lisek ;)
04.01.2019 09:25

Biedny ten Dul, taki porządny człowiek...

avatar
~Kropka
04.01.2019 16:28

Ewentualne podniesienie dotacji powinno być uzależnione od obniżki opłaty za żłobek, np. podwyżka 100 zł obniżka czesnego o 100 zł. W in. przypadku to będzie dotowanie prywatnego biznesu a przecież nie o to chodzi Państwu Dul prawda? :)

avatar
~Matka
04.01.2019 19:22

Wcale nie prawda. Moje dziecko chodzi do żłobka u państwa Dul. Skoro będzie większa dotacja to właśnie będzie będzie niższe czesne z tego co słyszałam!

avatar
~Mama2
04.01.2019 23:20

Czy Pan Kropka wie ile rodzice płacą za żłobek ? najlepiej rządzić się nie swoimi pieniędzmi i dawć dobre rady ?

avatar
~sam_na_sali do mamy i mamy dwa
05.01.2019 03:58

Czytanie ze zrozumieniem się kłania... Przecież Kropka dokładnie o tym napisał - większa dotacja - mniejsze czesne. A do rządzenia się pieniędzmi... Gmina tych pieniędzy nie ma z nieba, ani sobie ich nie wydrukuje, to są pieniądze mnie lub bardziej z podatków, czyli trochę jakby moje, twoje, jego, jej, Kropki...

avatar
~Kropka
05.01.2019 10:39

Owszem kropka wie :) ma dwójkę dzieci w prywatnych przedszkolach :) można więc powiedzieć że znam temat od podszewki. Wiem za co płacę i jaka jest tam opieka. Chodzi mi o to, że skoro mają podnieść dotację to powinni obniżyć czesne i najlepiej jakby dało się to jakoś zagwarantować bo chyba o to chodzi. a że nikt ich do tego nie zmusi to będzie czysty zysk dla przedszkola. I tyle.

avatar
~Kropka
04.01.2019 20:27

~ do Matka: No właśnie o tym napisałem. "Z tego co słyszałam".... to naprawdę pocieszające :) pamiętaj że żłobek jest prywatny, nikt ich nie zmusi do obniżenia czesnego po podwyżce dotacji. Coś czuję że ktoś tu znalazł świetny pomysł na skok na kasę. Z rodziców więcej nie ściągną to niech gmina dołoży.

avatar
~Przedszkolanka
05.01.2019 00:05

Świetny pomysł na skok na kasę ? W takim razie wszystcy otwierajmy żłobek i zarabiamy górę pieniędzy ???? mam przyjmnosc pracować w tym żłobku i widzę wszystko od kuchni ;) pracowałam w różnych miejscach i zdane nie dawało tyle komfortu jaki mam tutaj. Dzieci maja wszystko a nawet ponad to ;) ale oczywiście tego nie widać ile ktoś wkłada tylko ile chce wyciągnąć i zamiast wspierać ludzi wola inni podcinać skrzydła ;D żłobek jest bardzo wymagającym miejscem pracy ciagle trzeba inwestować w nowe rzeczy jak i dbać i to co jest tzn. Jak Pan Kropka myśli kto pierze i prasuje pościele ? Ma pan Wgl pojęcie ze każde dziecko ma swoje miejsce na drzemkę? Swoją pościel? Swój kont? Pewnie nie..... Poza tym żłobek posiada własna kuchnie, która zapewnia dziecku domowe posiłki ;) Wie pan ile wgl przysługuje Pan na określona ilość dzieci ? Pewnie nie... Wie Pan kto opłaca wywóz śmieci (pampersy). A ma Pan wgl pojęcie ile kosztuje ogrzeanie takiego budynku ? Pewnie nie...... Zdaje sobie Pan sprawę jaka jest to odpowiedzialność wiazc pod opiekę cudze dziecko ? Pewnie nie..... I tak na koniec wie pan w jakich warunkach wszystko jest utrzymywane ? Ze wszystko jest nowe i jak coś brakuje czy się zepsuje to państwo Dul nie czekają na pieniążki od kogoś ani na nic nie żałują tylko wszystko jest zrobione jak należy ???? Przeczuwam ze nic pan nie wie i nawet nie był w żłobku ;) Także pozdrawiam i następnym razem radę dogłębnie zapoznać się z tematem a później oceniać jaki jest wkład a ile z tego ktoś zarabia ?

avatar
~sam_na_sali do przedszkolanki
05.01.2019 03:54

Mam nadzieję, że jednak pani nie jest przedszkolanką... "Swój kont?"??? A co to jest kont? A tak poza tym... wzruszyła mnie Pani tym wyznaniem. Tak bardzo, że prawie uwierzyłem, że państwo Dul dokładają o tego interesu. A może nawet prowadzą go charytatywnie???

avatar
~Przedszkolanka do ~sam_na_sali
05.01.2019 13:17

Większość osób interpretuje to jeko to ze każde dziecko ma swoje miejsce ? Dla Pana wiadomości za 10godzin dziennej opieki Rodzice miesięcznie w 2018r płacili 250zl. Proszę mi znaleźć osobę która za taka kwotę przyjdzie do pracy ;) i żeby pan wiedział ile Państwo Dul dokładają do ŻŁOBKA to by się Pan nie udzielał ;)

avatar
~sam_na_sali
05.01.2019 20:44

Aaaa czyli dzieci mają swój KĄT - poprawna polszczyzna się kłania pani przedszkolanko!

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl