Zastępy strażaków z 6 powiatów ćwiczyły na Kaczych Dołach

Środa, 18 kwietnia 2018 o 10:21, aktualizacja Wtorek, 24 kwietnia 2018 o 12:07, autor: 0 1094
Zastępy strażaków z 6 powiatów ćwiczyły na Kaczych Dołach

17 kwietnia na Kaczych Dołach Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej we Wschowie zorganizowała warsztaty z zakresu ratownictwa technicznego i medycznego. W ćwiczeniach wzięły udział zastępy Komend Powiatowych Państwowej Straży Pożarnej z sześciu powiatów - Góry, Głogowa, Leszna, Wolsztyna, Nowej Soli i Wschowy. Scenariusz przewidywał 3 epizody, związane z wypadkiem drogowym z osobami poszkodowanymi.

Każdy z tych epizodów dotyczył trochę innego przypadku.

- Jeden dotyczył zderzenia samochodu ciężarowego z osobowym - mówi Tomasz Sosnowski Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej we Wschowie - przy drugim mieliśmy przypadek zderzenia dwóch samochodów osobowych, a w trzecim epizodzie zderzyły się dwa samochody osobowe i bus. Do pozoracji wykorzystaliśmy manekiny i osoby, które odgrywały rolę poszkodowanych osób.

Scenariusz ćwiczeń przewidywał, że do każdego zdarzenia przyjeżdżają dwa zastępy Straży Pożarnej z dwóch powiatów. Zadanie między innymi polegało na współpracy i wspólnym podejmowaniu odpowiednich działań.

Tomasz Sosnowski podkreślał, że w szeregach straży pożarnej są osoby z wykształceniem z zakresu ratownictwa medycznego.

- Te osoby z reguły mają wiodącą rolę przy tego rodzaju zdarzeniach - mówił komendant - natomiast każdy strażak posiada przeszkolenie i zdany egzamin z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy. W związku z tym każdy strażak bazując na sprzęcie, który posiadamy potrafi udzielić pomocy medycznej.

Komendant Sosnowski zwracał uwagę również na fakt, że tego rodzaju wspólne ćwiczenia są owocne dla wszystkich zastępów.

- Spotykamy się z kolegami, strażakami z sąsiednich powiatów przy zdarzeniach takich, jak pożary, miejscowe zagrożenia, czy wypadki drogowe, które mają miejsce na granicy powiatów. Chcieliśmy razem z nimi przećwiczyć dowodzenie, porozumiewanie się z załogami, strażakami, których nie znamy na co dzień, a z którymi możemy spotkać się przy wymienionych zdarzeniach. Z tego punktu widzenia ćwiczenia były bardzo udane.

Po ciężkich i wyczerpujących ćwiczeniach na strażaków czekała grochówka.

(tekst: rak/foto, reporter, kamera: koper)

REKLAMA

Komentarze (0)

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz dodaj komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl