TworzymyGłos Regionu

Zaprezentowano odrestaurowaną, zabytkową sikawkę konną

Poniedziałek, 04 marca 2019 o 11:47, aktualizacja Czwartek, 07 marca 2019 o 14:39, autor: 0 523
Zaprezentowano odrestaurowaną, zabytkową sikawkę konną

Odrestaurowaną, zabytkową sikawkę konną zaprezentowano podczas zebrania sprawozdawczego członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Strączu. Zebranie miało miejsce 2 marca, a wzięli w nim udział strażacy oraz zaproszeni goście - Cezary Sadrakuła - Burmistrz Sławy, Małgorzata Gośniewska - Kola - radna Sejmiku Województwa Lubuskiego, ks. Andrzej Nowak - proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej.

Podczas zebrania zaprezentowano dokumenty sprawozdawcze z działalności OSP Stare Strącze za 2018 rok, sprawozdanie finansowe oraz Komisji Rewizyjnej. Strażacy udzielili absolutorium dla Zarządu OSP za okres sprawozdawczy. Został również przedstawiony i przyjęty projekt planu działalności i planu finansowego na rok bieżący.

Najważniejszym punktem zebrania było odsłonięcie zabytkowej sikawki konnej. Na renowację sikawki OSP Stare Strącze pozyskała środki z programu pn. Lubuska Odnowa Wsi. Sikawka konna to jeden z pierwszych pojazdów pożarniczych, który w XX wieku ratował ludzkie życie i zdrowie.

Dla ochotniczej straży pożarnej taki pojazd stanowi świadectwo historii i buduje tożsamość społeczności skupionej wokół OSP. Egzemplarz będący w posiadaniu strażaków ze Starego Strącza trafił do nich za sprawą Pana Aleksandra Polańskiego. Identyczna sikawka konna widnieje na zdjęciu z 1945 r., kiedy to OSP w Starym Strączu została powołana do życia. Strażacy własnym nakładem pracy wykonali przy niej szereg najpilniejszych napraw. 

Niestety eksploatacja sikawki niezgodnie z przeznaczeniem uszkodziła niektóre elementy konstrukcji w sposób wymagający fachowej, zewnętrznej ingerencji. Od teraz sikawka będzie służyła długie lata jako atrakcja historyczna na zawodach strażackich oraz na obchody podczas różnych uroczystości np. Dnia Strażaka, dożynek czy korowodu podczas Dni Sławy.

Łączny koszt renowacji sikawki konnej wyniósł 22 140,00 zł, z czego 10 000,00 zł pochodzi z dofinansowania ze środków Lubuskiej Odnowy Wsi, wkład własny w kwocie 12 140,00 zł zapewniło OSP Stare Strącze i Burmistrz Sławy. A na tym nie koniec. Wniosek Oddziału Zarządu Wojewódzkiego OSP RP Woj. Lubuskiego na zakup samochodów ratowniczo - pożarniczych znalazł się na 1 miejscu listy rankingowej unijnego konkursu. Oznacza to, że jeszcze w tym roku Ochotnicza Straż Pożarna w Starym Strączu otrzyma do dyspozycji nowy samochód. Pozwoli to na włączenie jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego.

(tekst: slawa.pl/rak. Foto: slawa.pl)

REKLAMA

Komentarze (0)

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz dodaj komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

nazwaSiedlnicaMuzyczne popołudnie w Siedlnicy
22.05.20190 165
Sołtys wsi Siedlnica wraz z radą sołecką zapraszają na muzyczne popołudnie z okazji Dnia Matki
nazwa
Dzień Dziecka z OSP
21.05.20190 212

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl