TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Zapłata kartą to tylko opcja – zmiany w prawie

Piątek, 22 października 2021 o 12:43, autor: 0
Zapłata kartą to tylko opcja – zmiany w prawie

Koniec z tabliczkami ,,przyjmujemy tylko płatności bezgotówkowe” zawieszanymi na drzwiach punktów usługowych. Zgodnie z podpisaną przez prezydenta ustawą takie zachowania będą niezgodne z prawem.

Prezydent podpisał ustawę

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta RP – Andrzej Duda, 28 września 2021 roku podpisał ustawę z dnia 17 września 2021 roku o zmianie ustawy o usługach płatniczych. Co za tym idzie, kiedy przepisy wejdą w życie, sprzedawcy nie będą już mieli prawa odmówić przyjęcia od klienta zapłaty w formie gotówkowej. Czy takie sytuacje w ogóle miały miejsce? Bez wątpienia. Chęć złożenia skargi na sprzedawcę w związku z odmową przyjęcia płatności gotówkowych to sprawa, z którą w ostatnich miesiącach spotkał się niejeden prawnik. Tymczasem adwokat nie mógł w tej sytuacji za wiele zdziałać, ponieważ zgodnie z oświadczeniem Ministerstwa Finansów odmowa przyjęcia płatności gotówką była do tej pory w pełni legalna i dozwolona. Ministerstwo zastrzegło jedynie, że powiadomienie o akceptowanych przez przedsiębiorcę sposobach płatności musiało być umieszczone w lokalu w miejscu widocznym dla osób chcących skorzystać z oferowanych przez punkt towarów lub usług.

Nowe przepisy wejdą w życie po 30 dniach od ich ogłoszenia, czyli już pod koniec października bieżącego roku.

Wyjątki

Jak podaje adwokat od powyższego zakazu będą wyjątki. Obowiązek przyjmowania gotówki nie będzie stosowany w następujących sytuacjach:

  • sprzedaż przez Internet,
  • sprzedaż w miejscu samoobsługowym bez obecności personelu,
  • sprzedaż w trakcie imprezy masowej (sprzedawcy muszą jednak pamiętać, że w powyższych sytuacjach każdorazowo informacja o sposobie płatności musi znajdować się w regulaminie wydarzenia),
  • sprzedaż dobra lub usługi powyżej ustalonego limitu jednorazowej transakcji.

Oprócz tego sprzedawca akceptujący płatności gotówkowe nie może pobierać dodatkowej opłaty za taką formę zapłaty.

Dlaczego sprzedawcy nie chcą gotówki?

Skąd w ogóle wziął się pomysł na tabliczki z hasłami głoszącymi o nieprzyjmowaniu gotówki? Od jakiegoś czasu jest to z pewnością spowodowane pandemią Covid-19, gdyż to właśnie płatności bezgotówkowe lepiej zdają egzamin w czasie rozprzestrzeniania się wirusa. Przede wszystkim klienci mogą zapłacić kartą zbliżeniowo, co pozwala na uniknięcie dotykania terminala przez kupujących, a kasjerzy nie muszą obcować z banknotami i monetami, na których mogą znajdować się wirusy. Oprócz tego, transakcje kartą lub blikiem przebiegają w szybszy sposób. Klienci nie muszą liczyć gotówki, dzięki czemu spędzają mniej czasu na zakupach oraz w kolejkach i ograniczają w ten sposób ryzyko zarażenia się.

Po co zmiany?

Z projektem zmian wystąpił do prezydenta RP Adam Glapiński, który jest prezesem Narodowego Banku Polskiego. Jak wynika z badań, Polacy coraz chętniej korzystają z bezgotówkowych form płatności. Mimo to, należy pamiętać o tych, którzy wciąż stawiają gotówkę na pierwszym miejscu - w szczególności o seniorach oraz osobach z różnymi niepełnosprawnościami. To właśnie dla nich – dla wszystkich osób niekorzystających z bezgotówkowych instrumentów płatniczych, zostały stworzone nowe przepisy. Nowelizacja ustawy ma za zadnie chronić ich, jako konsumentów oraz zagwarantować, że znaki pieniężne emitowane przez Narodowy Bank Polski będą powszechnie akceptowane jako prawny środek płatniczy na terenie Polski, niezależnie od tego czy płatność będzie dotyczyła drobnych codziennych zakupów czy stałych, dużych comiesięcznych opłat. Dzięki ustawie, status prawny akceptacji znaków pieniężnych emitowanych przez Narodowy Bank Polski ma być uregulowany.

Jakie kary dla przedsiębiorców?

Na razie nie istnieją nowe, bezpośrednie sankcje dla przedsiębiorców, którzy nie będą stosowali się do nowych zasad. Dobry adwokat powie jednak, że przepisów odpowiednich na taką sytuację należy szukać w innych regulacjach prawnych. Przykładem jest np. art. 135 Kodeksu Wykroczeń, który przewiduje wykroczenie polegające na odmowie bez uzasadnionej przyczyny sprzedaży towaru.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl