TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Zalety, zastosowanie i historia przekładni zębatych

Poniedziałek, 21 maja 2018 o 09:07, autor: 0
Zalety, zastosowanie i historia przekładni zębatych

Niewielu zdaje sobie sprawę z faktu, iż koła zębate, czyli podstawowy element przekładni zębatych, towarzyszył ludzkości od wielu tysięcy lat. Na początku dość prymitywna forma mechanizmu znana i wykorzystywana była głównie w epoce starożytności.

Obecnie owa technika została opanowana do perfekcji i stanowi warunek działania wielu ważnych mechanizmów. Jak działa przekładnia zębata? W skrócie – polega ona na efektywnym przenoszeniu napędu za pośrednictwem zazębiających się kół zębatych.

 

Dynamiczny rozwój przekładni zębatych

 

Na przestrzeni wieków przekładnie zębate kojarzone były przede wszystkim z branżą zegarmistrzowską. Dopiero przełom XVIII i XIX wieku – czyli w momencie w którym wynaleziono maszynę parową, koła zębate zaczęły odgrywać poważniejszą rolę.

 

Dalszy etap ich rozwoju ma związek ze stworzeniem szybkoobrotowego silnika elektrycznego, parowej turbiny i wreszcie – pierwszego na świecie samochodu. Zastosowanie kół zębatych rosło, a punktem zwrotnym i ich swoistym renesansem okazało się wynalezienie precyzyjnych metod obróbki wydajnych materiałów narzędziowych. Ponowny – dynamiczny rozwój nastąpił z początkiem drugiego tysiąclecia.

 

zdjecie-2.jpg

Ogromny wybór kół zębatych i listew zębatych znajdą Państwo w sklepie Akcesoria CNC - https://www.akcesoria.cnc.info.pl/278-mechanika/listwy-i-kola-zebate/kola-zebate

 

Szerokie zastosowanie przekładni zębatych

 

Ponadczasowość i długą historię przekładni zębowych gwarantuje ich parametr zwany przełożeniem. Kolejnym istotnym czynnikiem jest fakt, iż sprawność zazębienia perfekcyjnie wykonanej i odpowiednio zmontowanej przekładni jest wyjątkowo duża. Warto podkreślić w tym miejscu, iż skrzynka przekładniowa z kołami zębatymi ma bardzo małe wymiary w stosunku do innych przekładni o podobnej mocy. Właśnie z tej przyczyny przekładnie zębowe znalazły zastosowanie w znacznej większości mechanizmów.

zdjecie-3.jpg

Obecnie ich udział można odnotować nie tylko w pojazdach spalinowych oraz silnikach, ale także w samolotach, dźwigach, młynach, okrętach oraz obrabiarkach. Duże znaczenie mają także w produkcji maszyn rolniczych oraz artykułów gospodarstwa domowego. Ciekawostkę stanowi fakt, iż we współczesnym budownictwie przekładnie zębowe o dużej mocy stosowane są w celu minimalizacji kosztów realizacji projektu.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl