TworzymyGłos Regionu

Zadbajmy o pamięć wspólnej historii!

Piątek, 20 lipca 2018 o 11:56, aktualizacja Czwartek, 26 lipca 2018 o 11:50, autor: 2 855
Zadbajmy o pamięć wspólnej historii!

W związku ze zbliżającą sie rocznicą 100. lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum Ziemi Wschowskiej organizuje specjalną wystawę „Polacy powiatu wschowskiego w walce z germanizacją” . W związku z tym pracownicy muzeum zwracają się ze szczególnym apelem do mieszkańców naszego regionu.

Poniżej zamieszczamy treść apelu.

APEL DO MIESZKAŃCÓW

Zadbajmy o pamięć wspólnej historii!

 

Szanowni Państwo,

zwracamy się do Państwa z apelem o udostępnienie pamiątek, które dotyczą walki o niepodległość. Zdjęć, odznak, mundurów, dyplomów, wspomnień i dokumentów sprzed wieku, które mogłyby wzbogacić wystawę pt. „Polacy powiatu wschowskiego w walce z germanizacją” przygotowywaną przez Muzeum Ziemi Wschowskiej.

W bieżącym roku świętujemy 100. rocznicę dwóch ważnych wydarzeń: odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. W związku z tymi doniosłymi rocznicami Muzeum Ziemi Wschowskiej wraz z Archiwum Państwowym w Lesznie przygotowuje wystawę, która będzie dotyczyć walki o niepodległość na terenie historycznego powiatu wschowskiego obejmującego m.in. Wijewo, Brenno, Włoszakowice, Zbarzewo, Lgiń, Sława, Śmieszkowo, Krzycko Małe czy Bukówiec Górny. Szczególnie ważną rolę w organizacji ruchu niepodległościowego pełnili na tym terenie katoliccy duszpasterze, m.in. ks. Józef Górny - proboszcz we Włoszakowicach i przewodniczący Rady Ludowej na powiat wschowski oraz ks. Bolesław Wienke - proboszcz z Brenna.

Wystawa czasowa „Polacy powiatu wschowskiego w walce z germanizacją” zostanie otwarta w Muzeum Ziemi Wschowskiej w dniu 9 listopada 2018 roku.

Prosimy o kontakt:

plac Zamkowy 2; mail: archeolog.muzeum.wschowa@gmail.com; tel.: 65 540 74 61

lub

plac Farny 3; mail:historykmuzeum@wschowa.pl; tel.:607 249 658          

 

Z wyrazami szacunku

Zespół Muzeum Ziemi Wschowskiej

REKLAMA

Komentarze (2)

avatar
~Xyz
20.07.2018 16:57

Fiu fiu !! Normalnie nie wiem co powiedzieć. Mimo wszystko swoją pamięć zostawiam dla najbliższych. Uważam, że choćby łańcuch na choince zawieszany co roku jest symbolem Polski w niewoli i o tym trzeba dzieciom mówić.

avatar
~Jan Kotwicki
23.07.2018 09:44

W dzisiejszych czasach z germanizacją najefektywniej walczy Muzeum Ziemi Wschowskiej. A w obronie naszego Świętego Kościoła Katolickiego cały zespół muzeum gotowy jest złożyć daninę krwi!

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl