TworzymyGłos Regionu

Za tania oferta na wywóz nieczystości?

Środa, 08 listopada 2017 o 13:26, aktualizacja Poniedziałek, 13 listopada 2017 o 09:28, autor: 43 2776
Za tania oferta na wywóz nieczystości?

Radny Jacek Kowalczyk pytał dlaczego z przetargu na wywóz i zagospodarowanie osadów ściekowych ogłoszonego przez Spółkę Komunalną we Wschowie wykluczono najtańszą ofertę? Czy gmina nie szuka oszczędności? Czy koszty ewentualnego procesu i odszkodowania są warte tego, aby uniknąć konkretnego przedsiębiorcy?

Spółka Komunalna we Wschowie oferty złożone w przetargu na wywóz i zagospodarowanie osadów ściekowych z oczyszczalni ścieków we Wschowie otworzyła 25 października tego roku. Do przetargu stanęły trzy podmioty:

- ZIEMIA POLSKA SP. Z O.O., UL. PARTYZANTÓW 4, 05-850 OŻARÓW MAZOWIECKI na kwotę 329 400,00 zł

- KONSORCJUM FIRM: TECHNIKA SP. Z O.O., UL. MARCELIŃSKA 92, 60-324 POZNAŃ; PWKD SP. Z O.O., UL.MARCELIŃSKA 92, 60-324 POZNAŃ na kwotę 315 900 zł

- KONSORCJUM FIRM: P.H.U. ZBIGTAR ZBIGNIEW TARKA, OSOWA SIEŃ 55, 67-400 WSCHOWA;

WEXPOOL SP. Z O.O., DĄBRÓWKA WIELKOPOLSKA, UL. POZNAŃSKA 14A, 66-210 ZBĄSZYNEK na kwotę 264 600 zł

W ramach przeprowadzonej analizy ofert Spółka Komunalna poinformowało konsorcjum firm ZbigTar i Wexpool o odrzuceniu oferty z powodu „rażąco niskiej ceny”. Radny Kowalczyk pytał o to czym jest rażąco niska cena.

- Szukamy wszędzie oszczędności więc mam pytanie w sprawie przetargu ogłoszonego przez Spółkę Komunalną na wywóz i zagospodarowanie osadów z oczyszczalni ścieków we Wschowie. Chciałbym się zapytać co oznacza stwierdzenie „rażąco niska cena”? Pytam w związku z otrzymaną informacją o wykluczeniu miejscowego konsorcjum firm, które zaoferowało najniższą cenę, z powodu zaoferowania zbyt niskiej ceny usługi, gdzie w przetargu głównym kryterium była cena – pytał radny.

Jacek Kowalczyk przedstawiał kwoty jakie płacą sąsiednie gminy za wywóz i zagospodarowanie osadów ściekowych, które to są niższe od tej jakie zaproponowało wykluczone konsorcjum. Zdaniem radnego takie postępowanie może nieść nieprzyjemne konsekwencje.

- Czy stać nas na poniesienie kosztów ewentualnego procesu, gdy wykluczone konsorcjum odwoła się od decyzji o odrzuceniu złożonej oferty? W momencie kiedy Spółka Komunalna przegra proces zapłaci podwójnie, raz za wywóz nieczystości wybierając droższą ofertę, dwa za ewentualne odszkodowanie. Czy to jest dobrze przemyślany ruch, czy tylko rozgrywki personalne? – stawiał pytanie Jacek Kowalczyk.

W trakcie sesji Miłosz Czopek odpowiedział, że przekaże pytania pani prezes Spółki Komunalnej. W przypadku określenia „rażąco niska cena” stwierdził, że jest to termin występujący w prawie. Faktycznie Prawo Zamówień Publicznych używa terminu „rażąco niska cena” jednak brak dokładnej definicji tego pojęcia. Zamawiający ma prawo odrzuć ofertę z takiego powodu lecz najpierw musi wezwać oferenta to przedstawienia wyjaśnień co wpływa na tak niski koszt. Jeżeli oferent przedstawi odpowiednie wyjaśniania, to zamawiający zobligowany jest uznać ofertę za ważną. O to czy procedury zostały dopełnione zapytaliśmy prezesa firmy Wexpool, Stanisława Kowalczyka.

- Z punktu widzenia procedury formalnej wszystko jest w porządku. Spółka Komunalna wysłała do nas zapytanie o wyjaśnienia, my wyjaśnień udzieliliśmy. Podstawową kwestią jest fakt, że dla nas osady ściekowe nie są odpadem, a surowcem, z którego produkujemy alternatywne paliwo do cementowni. Stąd nie tylko ponosimy koszty związane z odbiorem i przetworzeniem osadów, ale także zysk ze sprzedaży produktu. Drugi aspekt wpływający na niższa niż inne cenę jest odległość. Transport do naszego zakładu jest tańszy, ponieważ znajduje się on najbliżej Wschowy – wyjaśnia prezes. – Przesłaliśmy te informację Spółce Komunalnej wraz z technologicznym opisem przetworzenia osadów, jednak oni i tak odrzucili naszą ofertą z powodu, nie dołączenia przez nas szczegółowych kalkulacji dotyczącej kosztów naszej pracy. Uznaliśmy, że nie jest to konieczne i złożymy odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej. Nie może być tak, że gmina Głogów płaci nam mniejsze kwoty za tonę osadów, niż to co zaproponowaliśmy we Wschowie, a okazuje się, że we przypadku Wschowy oferta ma „rażąco niską cenę”. Nasza oferta to powyżej 70% planowanych wydatków Spółki Komunalnej i powyżej 70% średnich ofert, więc naszym zdaniem nie ma podstaw do takich przypuszczeń.

Dzwoniąc do Spółki Komunalnej we Wschowie dowiedzieliśmy się, że nie ma możliwości uzyskania komentarza pani prezes w tej sprawie.

(olek)

REKLAMA

Komentarze (43)

avatar
~Witek
08.11.2017 13:56

Wcale mnie to nie dziwi że dzwoniąc do Spółki Komunalnej we Wschowie dowiedzieliśmy się, że nie ma możliwości uzyskania komentarza pani prezes w tej sprawie. A kto niby tam ma wypowiadać się w imieniu spółki czy doktora który steruję tą spółką . Przecież ta osoba zwana prezesem nie ma zielonego pojęcia o ekonomii ale również o poczynaniach samego doktora który mataczy i kręci jak tylko można . Nie wspominam o sensownej rozmowie z tą osobą bo to nie ma żadnego sensu . Powoli wychodzi poziom wykształcenia i indolencja nie wspominając już o podstawowym wychowaniu . Przecież ona łaski nikomu nie robi że zechce albo nie zechce udzielić komentarz do tej sprawy . Myślę że to będzie podstawa w przyszłości do pociągnięcia tych osób odpowiedzialnych za taki stan rzeczy że nie dbają o finanse gminy . i oby stało się to jak najszybciej .

avatar
~Wiesław
08.11.2017 14:08

Żeby udzielić sensownej odpowiedzi to trzeba znać się na firmie którą się prowadzi . A jak wiadomo firmę prowadzi sam nadburmistrz z tytułem naukowym . No i to pytanie , kto ją słyszał kiedykolwiek jak się wypowiada na temat firmy bez jąkania bez yyy . Przecież to ją przerasta , a co gorsze może się ktoś zapyta o cenę brutto lub netto . Jednym słowem ręce idzie załamać nad tymi nieudacznikami , i tacy siedzą po urzędach .Jednym słowem boże jaki mnie stworzyłeś takim mnie masz . Na odpowiedz pisemną też nie można liczyć bo wiadomo nie od dziś że te odpowiedzi piszą ci prawnicy a jest ich aż dwoje .

avatar
~rewitalizacja
08.11.2017 14:17

Brak szacunku dla Przedsiębiorcy i prymitywne zachowanie wobec jeszcze aktualnej władzy która za parę miesięcy będzie się pakowała ale walka się toczy w zaparte i zobaczymy kto w końcu zmięknie finansowo bo Gmina już raczej dycha resztkami sił ale idzie w rytmie bojowym i myślę że szkoda bo pozostawi po sobie większe długi jak niby Pan Grabka !

avatar
~zasada
08.11.2017 14:29

Tak się trwoni publiczne pieniądze , było odgórnie uzgodnione i powiedziane że tylko nie firma ZBIGTAR-WEXPOOL, i tak Pani Prezes wszech wiedząca czyli na niczym się znająca musi słuchać co Doktorek z Danusią każą ! a teraz znowu zapłacą za błędy ale to nie są duże kwoty bo nasza Gmina jest Bogata! Oj gdzie Państwo znajdą pracę ??

avatar
~do zasada
08.11.2017 15:56

A to jeszcze nie koniec sprawy . Zaraz się okaże kto wygra przetarg na dostawę paliwa dla samochodów S.K . Jak myślicie kto wygra czy ten co zaproponuje najniższą cenę czy ten jadąc w kierunku Leszna ? . Ja znam już odpowiedz .

avatar
~Adaś
08.11.2017 16:13

Jak czyta się taki tekst (Zw) i jest on wiarygodny , jak b. Czopek przy braku odpowiedzi "połyka " ślinę mówiąc i "myśląc" , że ...... oj, "złapali" nas na nieracjonalnej ocenie kosztów , to wychodzi z tego to coś ? Przecież doskonale pamiętamy co Panie sobie przyrzekły ....... noga Tarki na ziemi wschowskiej i szlichtyngowskiej nie postanie ! Podatnik jako ciało niezbyt do myślenie a zbyt do płacenia zrozumie . Smrodu niet a płacić trzeba , ..... a jak jest, ...... zapłacimy i woń polubimy. Kolejny raz zostałem upewniony w mądrości nowej ekonomi , ...... po to mamy prezesów (SK) i rządzących , ... to Oni wiedzą jak i myślą za nas aby budżet był wydany co do grosza, dbają o to ze szczególną starannością , a jak co, to się na Sesji poprawi i będzie git . Adaś

avatar
~Adaś
08.11.2017 17:08

Ad. Adaś - jeszcze jedno - jak terytorialna władza nie umie, nie chce , nie ma potrzeby współpracować z lokalnym biznesem , jak w miejscowych przedsiębiorstwach nie widzi sojuszników to znaczy tylko jedno , ....... że ta wspólnota już nią nie jest a sobiepaństwo szybko zuboży obywateli. Jest absolutnie niedopuszczalnym mieszkać w powiecie , płacić podatki , dawać gminie spory dochód w zamian za nonszalancję urzędnika, ...... to skandal . Jestem za moim kolegą , Zbyszek pomimo , że też i ja się do tego będę musiał dołożyć z podatku, skubnie trochę grosza zadośćuczynienia ? choć w brawurę p. Janik nie wierzę , ...... za chwile na pewno dostanie wytyczne . Burmistrz Patalas, walczymy z biedą , z budżetem na poziomie marynarki podwodnej ...... tylko w jakim stylu ? Adaś

avatar
~@ do zasada
08.11.2017 16:47

Bystrzak z ciebie. To jest jeden z tematów w przyszłości dla prokuratury.

avatar
~do @ do zasada
08.11.2017 17:10

Dlaczego czekać , dlaczego w przyszłości ?

avatar
~Do Kowalczyka
08.11.2017 17:09

Nie odbiera telefonów? Trzeba by ją wezwać na posiedzenie komisji i na sesję Rady miasta.

avatar
~Cała Wschowa
08.11.2017 18:30

A kto w tej firmie ma się wypowiedzieć jak prezesowej dzisiaj w pracy nie bylo ze strachu sraczki dostała a po drugie ona tylko umie krzyczeć podobno ludzie ze spółki już dni zaczeli odliczać do jej odejscia a jak już odejdzie to jak ją spotkają to powiedzą jej w oczy co oniej myślą będzie to nieprzyjemne dla tej pani ale ona też jest bardzo nie miła dla swych pracowników ale jak ktoś niama kultury osobistej a jest na wysokim stanowisku po to żeby tylko pokazac swą wyższość nad swym pracownikiem to jest jednym wielkim ...

avatar
~zara
08.11.2017 19:26

Po pierwsze ta Pani jest bez odpowiedniego wykształcenia i bez jakiej kolwiek wiedzy i doświadczenia z branżą ale posadzona na stanowisko z przykazu Danuty bo tam coś było obiecane i musi (...) słuchać i wykonywać polecenia Pani BURMISTRZ !

avatar
~mieszkaniec
08.11.2017 19:38

PANI BURMISTRZ MYŚLĘ ŻE JESZCZE BURMISTRZ! ALE JUŻ NIE DŁUGO!!!!!

avatar
~Fschowa
08.11.2017 19:45

Z tą sraczką to nie jest żart. Bardzo często Panią Janik dopada ta nieprzyjemna dolegliwość. W czasie jednego procesu o poniżanie podległych pracowników mecenas tak tłumaczył nieobecność w sądzie pracy Pani Janik i Pani Przybylskiej. Jak sąd zapytał czy to prawda, bo przecież w dniu posiedzenia ale w godzinach rannych były obie Panie w pracy? To co się stało, że w południe już obie są chore? Wtedy mecenas reprezentujący spółkę powiedział, że dopadła je około 10 grypa jelitowa. Skoro tak często sraczka dopada to może warto zacząć ją leczyć? To znaczy tę (...) bo na głowę już za późno.

avatar
~do Fschowa
08.11.2017 21:58

Nie wierz tym mecenasom oni ciągle grają na odwlekanie i odraczanie jak tylko długo się da . To jest ich styl pracy odwlec jak tylko można w czasie . Jeszcze żaden proces prowadzony przez tych mecenasów nie odbył się bez odroczeń . A było ich trochę .

avatar
~Poparzony władzą
08.11.2017 23:12

Myślę, że to jest tak. Cytowane panie, jako że pansje mają godziwe, nawet za bardzo, pojechaly na przykład do Szwajcarii, gdzie wszczepiono im tzw. "Sraczkowłącznik", który w razie potrzeby wywołania sraczki uruchamia się za pomocą specjalnej aplikacji w telefonie służbowym. Proste?

avatar
~do adasia
08.11.2017 20:54

Widac kto ci na chlebek daje,okim tak ladnie piszesz

avatar
~Adaś
09.11.2017 11:09

Ad. - " do Adasia" - forumowiczu, ..... wybacz , hmmm ... pisz dużo , ja to będę czytał, ale zachowaj elegancję jako Q - kolega to nie pracodawca ! Ja mam swoje dwie ręce i wiem jak zarobić na siebie . Adaś

avatar
~Pracownik SK
08.11.2017 22:35

Pracownicy spółki chwalą sobie teraz pracę więc kto to pisze

avatar
~do Pracownik SK
09.11.2017 17:15

Pracownicy spółki chwalą sobie pracę ? . A dlaczego nie mają sobie chwalić skoro pracę ma braciszek i siostra prezes a i też chwali sobie brat i syn brata pani burmistrz . Rękawów od koszuli sobie nie urywają od rzetelnej pracy . Chwalą sobie koleżanki i koledzy obu pań jak i też znajomi królika . W sumie chwali sobie tylko klika lub jak kto woli sitwa pracowników która dostała zatrudnienie w S.K po znajomości i przynależności rodzinnej burmistrz i Janikowej .

avatar
~Jony
08.11.2017 22:40

Zbigtar najtańsza oferta bo wszystko wy wywiezie na pola do Osowej Sieni

avatar
~sd
09.11.2017 07:43

Proszę sprawdzić, kto zasiada w zarządzie spółki WEXPOOL SP. Z O.O., DĄBRÓWKA WIELKOPOLSKA, UL. POZNAŃSKA 14A, 66-210 ZBĄSZYNEK Czy aby nie brat pana radnego Jacka Kowalczyka? Kolejny, który nie może przeboleć porażki.

avatar
~jeszcze ja
09.11.2017 08:25

Myślę, że komentarze sięgają już dna. Odmienianie słowa sraczka przez kilka przypadków, jest tego dobitnym przykładem. (...)

avatar
~do pracownika SK
09.11.2017 11:14

Te pojedyncze osoby które chwalą to prezes, prokurent, Przybylska i ich znajomi i zatrudnieni członkowie rodzin. Reszta czeka z utęsknieniem na ich koniec i wyrzucenie. Nawet ostatnia pijacka impreza im nie pomoże.

avatar
~Nikuś
09.11.2017 11:22

ale się rozkręcili ulubieńcy klanu "biznesmenów" od odpadów przecież wiadomo co stanie się z osadami i innymi odpadami...

avatar
~jeszcze ja raz jeszcze
09.11.2017 11:28

Gratuluję moderatorowi umieszczania komentarza dot. sraczki. Piękna polszczyzna, nie ma co.

avatar
~cewpol
09.11.2017 11:49

Zazdrosć ludzka nie zna granic a niech wygra firma z Poznania tam udziałowcem też jest Pan Tarka! więc w które drzwi chcecie jeszcze pukać? Myślę że w tym interesie niema firmy w której udziałowcem jest wielki koncern ZBIGTAR-WEXPOOL i jeden transport posiadający jednego właściciela i jednego odbiorcę!

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

nazwaWschowaFrekwencja na godzinę 12.00
21.10.20180 1116
Trwają wybory samorządowe, mieszkańcy wybierają wójtów,burmistrzów i prezydentów miast oraz radnych miejskich, powiatowych i wojewódzkich. Prezentujemy jak wygla...

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl