TworzymyGłos Regionu

Wykład o wypadzie Wojska Polskiego pod Wschowę

Wtorek, 03 września 2019 o 01:22, aktualizacja Niedziela, 08 września 2019 o 02:20, autor: 8 1785
Wykład o wypadzie Wojska Polskiego pod Wschowę

2 września w Zamku Królewskim we Wschowie, zebrani mogli wysłuchać wykładu Barbary Ratajewskiej. Opowiedziała o wypadzie Wojska Polskiego z 2 września 1939 roku. Spotkanie zorganizowało stowarzyszenie Czas A.R.T.

Podczas ciekawego wykładu, można było usłyszeć o historii służby celnej (granicznej) na granicy powiatu leszczyńskiego i wschowskiego. Pani Barbara opowiedziała też o ludności, która zamieszkiwała powiaty w latach 30. XX wieku. Przypomniała również o wystąpieniu sejmowym ministra Józefa Becka z 1939 r. oraz o deklaracji o niestosowaniu przemocy. Podczas spotkania poruszono m.in. tematy o tworzeniu niemieckich grup dywersyjnych, ucieczkach Niemców z powiatu leszczyńskiego do Rzeszy.

Na koniec spotkania rozpoczęła się interesująca dyskusja. Prezes stowarzyszenia Marta Małkus zachęciła do zapoznania się z wydaną jednodniówką. Gazetka będzie dostępna podczas sobotniej inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa.

(pm)

REKLAMA

Komentarze (8)

avatar

avatar
~Adam
03.09.2019 17:15

54 Pułk piechoty poznańskiej ? , on nigdy nie stacjonował w Lesznie .To był 55Pułk który stacjonował w Lesznie . A 54 Pułk to był Pułk strzelców kresowych . No i Wschowa nie istniała przed rokiem 1945 ani jej powiat . Natomiast istniało miasto Fraustadt . Czyżby historia zmieniała się na naszych oczach ? .

avatar
~Andrzej
03.09.2019 22:39

Adam opamiętaj się czy ty musisz wszystko obsmarować błotem? Sam nie zrobisz innych zniechęcasz. Chyle czoła przed Panią Małkus i Stowarzyszeniem. Na pohybel nieudacznikom krytykantom.

avatar
~do Andrzeja
04.09.2019 08:13

Szanowny panie Andrzeju to był wykład historyczny a nie wolne dywagacje na temat wojenki . Tu wymagana jest wiedza ściśle historyczna więc twoje uwagi są nie na miejscu . Ja nikogo nie obsmarowuję błotem ani nie zniechęcam tylko zwróciłem uwagę na nieścisłości które zostały zaprezentowane publiczności . Historii należy się szacunek jaka by ona nie była dla różnych stron konfliktu . Adam

avatar
~geniu
03.09.2019 21:26

Wykład ciekawy, obejrzałem całość z zainteresowaniem. Oczywiście nie przedstawia całej złożoności sytuacji w ówczesnym powiecie leszczyńskim. W archiwach znajdują sie listy mieszkanców powiatu leszczynskiego - obywateli polskich narodowości niemieckiej, wcielonych do armii polskiej, część Niemców w obawie przed wcieleniem do armii polskiej uciekala - jak wspomniano w wykladzie. Czyli nie tylko byli "polscy dziadkowie z wehrmachtu", ale rownież niemieccy w polskim wojsku. Ponadto atmosfera w latach międzywojennych i tuż przed wybuchem wojny pomiędzy mieszkancami obu narodowści byla bardzo napięta i nierzadko nakręcana przez politykow, niektóre wiarygodne źrodła podają (czesc dokumentacji znajduje sie w archiwum poznanskim), ze we wrzesniu 1939 r. w powiecie leszczynskim zostało zamordowanych ok. 36 cywilnej ludnosci niemieckiej, w powiecie kościańskim ponad 140, wolsztynskim 50, wielu mieszkancow narodowości niemieckiej internowano. poxniejsze morderstwa i akty rozstrzeliwania ludności polskiej w okolicznych miejscowościach byly moim zdaniem przynajmniej po cześci aktem zemsty hitlerowców. Tę problematykę należałoby zbadać dokladniej.

avatar
~do geniu
04.09.2019 16:15

W którym gimnazjum uczyłeś się historii? Jakie to są te "niektóre wiarygodne źródła". Czy przypadkiem nie "onet" lub inny podobny polskojęzyczny portal albo brukowiec? I do tego piszesz, że we wrześniu 1939 r. Weź się człowieku ogarnij!

avatar
~geniu
04.09.2019 20:49

do do geniu: żaden przypadek, prowadzę własne badania, a więc informacje masz z pierwszej ręki. mogę to powtórzyć z całą odpowiedzialnością, we wrześniu 1939 były przypadki morderstw na niemieckiej ludności wspomnianych powiatów oraz na innych obszarach II RP . Dokumenty znajdują się m.in. w Archiwum Państwowym w Poznaniu. Innych "niektórych wiarygodnych źródeł" nie będę podawał, bo dlaczego? Możesz mnie podać do sądu za tzw. kłamstwo historyczne... przegrasz...

avatar
~do geniu
04.09.2019 22:36

Chyba jeszcze nie doszedłeś do siebie po radosnym świętowaniu rocznicy wybuchu II WŚ w gdańskim ECS.

avatar
~geniu
04.09.2019 22:54

Historyk musi starać się być obiektywny i nie ukrywać faktów, nawet niewygodnych ....ktoś wyżej wspomniał o "wiedzy historycznej", więc nie pisz bzdur i nie obrażaj, bardzo mało wiesz... W imię czego mam ukrywać fakty historyczne?

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl