Wyjątkowa Noc Świętojańska w Sławie

Poniedziałek, 25 czerwca 2018 o 15:09, aktualizacja Czwartek, 05 lipca 2018 o 13:17, autor: 3 905
Wyjątkowa Noc Świętojańska w Sławie

22 czerwca na plaży Sławskiego Centrum Kultury i Wypoczynku odbyła się Noc Świętojańska. Popularne obrzędy związane z Nocą Kupały poprowadziła Drużyna Wojów Słowiańskich z Ziemi Dziadoszan ,,Swar". Organizatorami tego wydarzenia było SCKiW i Urząd Miejski w Sławie.

Noc Świętojańska związana jest ze słowiańskim świętem Nocy Kupały. Obchodzona w czasie najkrótszej nocy w roku. 

- Cały nasz obrządek, związany z rozpaleniem ognia, symbolizował kiedyś słońce, to jakby początek nowej pory roku, lata - mówił jeden z członków drużyny Wojów Słowiańskich z Ziemi Dziadoszan ,,Swar" - ogień miał odganiać demony i symbolizować światło. Taki ogień noszono potem do domów i podtrzymywano go przez cały rok. Jeżeli ogień zgasł, to ludzie szybko biegli do swoich sąsiadów, żeby pobrać ogień z ich ogniska domowego. Dlatego zwrot ,,ognisko domowe" pochodzi z tamtych czasów. 

 

Na sławskiej plaży rozpalono zatem ognisko, a członkowie Drużyny Wojów Słowiańskich przybliżyli obrzęd Nocy Świętojańskiej uczestnikom tego wydarzenia. Poza ogniskiem, nei mogło zabraknąć również wianków.

 

- Wianki wyplatały panie ze Sławskiego Centrum Kultury i Wypoczynku - mówi dyrektor SCKiW Tomasz Krzymiński - to jeden z ważnych elementów Nocy Świętojańskiej.

 

Obrzędy skończyły się około północy. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć i filmowej relacji z Nocy Świętojańskiej w Sławie.

(rak/ foto i wideo: julka)

REKLAMA

Komentarze (3)

avatar
~Aga
26.06.2018 09:38

Było super, piękne przedstawienie, śliczne wianki, fajna zabawa. Mimo, że pogoda nas nie rozpieściła, warto było przyjść.

avatar
~Janek Pradera
26.06.2018 12:06

No! Wreszcie jakieś pogańskie święto!

avatar
~Marek
01.07.2018 09:12

Dobrze, że to tylko pogańskie bajdy. Chociaż mam wrażenie, że na siłę promowane.Jak wszystko co ostatnio się lansuje.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

nazwaSławaW Sławie budują nowe mieszkania
20.07.20180 168
Koniec mówienia o inwestycji w budowę nowych mieszkań, właśnie rozpoczął się czas realizacji. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Sławie rozpoczął budowę bloku mieszkalno-usł...

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl