W niedzielę (30 listopada) odbyły się wybory uzupełniające do Rady Miejskiej we Wschowie w okręgu nr 4. Mandat radnego zdobył Aleksander Ziemek z KWW Lepsza Wschowa, który otrzymał 45 głosów. Jego kontrkandydat Stefan Maćkowiak z KW Normalny Kraj uzyskał 41 głosów. Uprawnionych do głosowania było 1 053 osób – frekwencja wyniosła 8,26%.
Przypomnijmy, że powodem zarządzenia wyborów uzupełniających było wygaśnięcie mandatu Dawida Jastrzębskiego, który zrezygnował z funkcji radnego po objęciu stanowiska w Urzędzie Miasta i Gminy Wschowa.
Wybory odbywały się w okręgu nr 4. Głosować mogli mieszkańcy ulic: 55 Poznańskiego Pułku Piechoty, Garbarskiej, Kopernika, Księdza Andrzeja Kostki, Krótkiej, Lwiej, Łąkowej, Makowej, Nowej, Nowopolnej, Okrężnej, Osadniczej, Placu Ćwiczeń, Staroleszczyńskiej i Wałowej.
Do wyborów zgłosiły się dwa komitety – KWW Lepsza Wschowa związane z burmistrzem Konradem Antkowiakiem oraz KW Normalny Kraj reprezentujące ugrupowanie powstałe po rozłamie w stowarzyszeniu „Republikanie”.
Ostatecznie to Aleksander Ziemek zdobył większość głosów i dołączy do 15-osobowej Rady Miejskiej, w której 13 radnych również reprezentuje KWW Lepsza Wschowa.
Aleksander Ziemek to 34-letni nauczyciel z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tomasza Zana we Wschowie. W radzie zasiadał już w kadencji 2018-2024 z ramienia tego samego komitetu. W 2019 roku złożył mandat i przeszedł do pracy w UMiG Wschowa na stanowisko ds. mediów.
Jego kontrkandydatem był Stefan Maćkowiak (74 l.) - emeryt i działacz Akcji Katolickiej. W poprzedniej kadencji również zasiadał w radzie, z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Pracował w Komisji Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Porządku Publicznego. W ubiegłorocznych wyborach samorządowych startował w tym samym okręgu i przegrał z Dawidem Jastrzębskim różnicą 88 głosów.
Komentarze 11