TworzymyGłos Regionu

Wolne zawody a składki ZUS

- co warto wiedzieć

Sobota, 04 stycznia 2020 o 16:50, autor: 0 2371
Wolne zawody a składki ZUS

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej otwiera wiele dróg, dzięki którym można skorzystać z ulgowej podstawy wymiaru składek. Z dróg tych mogą skorzystać również twórcy i wykonawcy tzw. wolnych zawodów.

Mały ZUS od a do z

Mały ZUS to ulga podatkowa, do której wprowadzono kilka istotnych zmian od 1 stycznia 2019 roku. Głównym zadaniem ulgi jest oczywiście obniżenie składek na ubezpieczenia społeczne osób fizycznych, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą na mniejszą skalę.

Zgodnie z nowymi przepisami osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, mogą opłacać składki ZUS od podstawy, która jest ustalona w oparciu o przychód z poprzedniego roku.

Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że przychód ten nie może przekroczyć 30-krotności minimalnego wynagrodzenia, które obowiązywało w grudniu poprzedniego roku. Podstawa składek nie może być również wyższa niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia na kolejny rok.

Mały ZUS a wolne zawody

Z Małego ZUS-u nie mogą skorzystać osoby prowadzące działalność w zakresie wolnego zawodu. Zgodnie z przepisami Mały ZUS mogą opłacać jedynie osoby, których działalność gospodarcza jest określona w art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy systemowej.

Od 2020 roku wchodzi w życie tzw. Mały ZUS Plus, dzięki któremu przedsiębiorcy będą mogli zaoszczędzić na składkach nawet kilkaset złotych miesięcznie. Z ulgi tej niestety wykluczeni są przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku (2019) prowadzili działalność jako twórcy, artyści albo osoby wykonujące wolny zawód.

Z Małego ZUS-u Plus nie mogą skorzystać także osoby, które prowadziły działalność jako wspólnik spółki jawnej, partnerskiej albo komandytowej.

Wolne zawody a składki ZUS

Z ulg dotyczących rozliczania z ZUS, mogą skorzystać jedynie wspólnicy spółek cywilnych, osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą i osoby wykonujące wolny zawód (warunkiem jest uzyskanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej).

Niższe składki mogą opłacać osoby wykonujące wolny zawód (więcej na https://kredytywolnezawody.pl/skladki-zus/), które przez ostatnie 60 miesięcy nie prowadzili pozarolniczej działalności i nie wykonują działalności na rzecz byłego pracodawcy.

Warto wspomnieć także i o tym, że skorzystanie z ulg oznacza to, że przy zadeklarowaniu najniższej podstawy wymiaru składek nie trzeba będzie opłacać dodatkowo składek na Fundusz Pracy.

Wynika to oczywiście z tego, że obowiązkowe ubezpieczenie rentowe i emerytalne jest tak naprawdę niższe od minimalnego wynagrodzenia. W Polsce reprezentacja wolnych zawodów to przede wszystkim jednoosobowe działalności gospodarcze.

Większość osób decyduje się na odkładanie najniższych obowiązujących składek emerytalnych, dlatego też kapitał gromadzony na rachunkach w ZUS jest znacznie niższy niż w przypadku osób, które są zatrudnione na umowie o pracę.

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

Kupię mieszkanie
Kupię mieszkanie
Mieszkania
Alufelgi
Alufelgi
Części i akcesoria
Mazda 5
Mazda 5
Sprzedam
Koła do Zafiry
Koła do Zafiry
Części i akcesoria
REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl