Warsztaty historyczne dla harcerzy w MZW

Czwartek, 08 marca 2018 o 10:38, aktualizacja Poniedziałek, 12 marca 2018 o 15:28, autor: 2 587
Warsztaty historyczne dla harcerzy w MZW

W związku ze stuleciem niepodległości 7 marca w Muzeum Ziemi Wschowskiej odbyły się warsztaty historyczne na temat „Zanim złamano Enigmę – polski radiowywiad wojskowy w wojnie z bolszewicką Rosją 1918-1920”. W warsztatach udział wzięli harcerze Hufca ZHP Wschowa.

Zajęcia w muzeum poprowadził nauczyciel historii I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana Piotr Sobański, który wykorzystał prace wybitnego historyka wojskowości prof. Grzegorza Nowika – autora m.in. książek „Zanim złamano ENIGMĘ rozszyfrowano REWOLUCJĘ” oraz „Wojna światów 1920. Bitwa Warszawska”. Prowadzący zajęcia przypomniał o historycznym znaczeniu osiągnieć polskiego wywiadu i łamaniu szyfrów rosyjskich w wojnie 1918-1920 r. Przywołane zostały osiągnięcia polskiego Biura Szyfrów i takich postaci jak porucznik Jan Kowalewski oraz wybitni matematycy – profesorowie UW: Stefan Mazurkiewicz, Stanisław Leśniewski i Wacław Sierpiński.

Wschowscy harcerze dowiedzie się, że w sukcesach polskiego wywiadu mieli swój udział i druhowie oficerowie Biura Szyfrów i harcerze: porucznik Paweł Misiurewicz – harcerz tajnej drużyny skautowej w Odessie przed 1914 r. ; kapitan Jakub Plezia – w latach dwudziestych był komendantem Krakowskiego Hufca Harcerzy i porucznik Maksymialian Ciężki – założyciel harcerstwa i komendant hufca w Szamotułach, w Wielkopolsce, późniejszy bohater zmagań z niemiecką „Enigmą”.

- Ileż satysfakcji i doświadczeń możemy czerpać z tego fakty, że nasi przeciwnicy w 1919 i 1920 roku ocenili nasze zdolności w łamaniu szyfrów na około dwa tygodnie, gdyż co tyle występowała wymiana kluczy, a w polskim Burze Szyfrów łamano je w kilka godzin, czasem dwa dni. Jeszcze większy błąd niedocenienia nas popełnili Niemcy, sądząc, że „Enigma” jest niemożliwa do złamania, a jednak dokonali tego pracownicy polskiego Biura Szyfrów – mówił Piotr Sobański. – Wsparło to wydatnie Aliantów w pokonaniu „tysiącletniej” III Rzeszy, my zaś nie dopuściliśmy, aby ziściły się idee III Międzynarodówki, ze stolicą w mitycznym III Rzymie. Rację należy przyznać Hugo Steinhausowi, profesorowi uniwersytetów we Lwowie i Wrocławiu, który mówił: „Kraje, w których uprawia się matematykę zawsze zwyciężają z tymi, które mają ją w lekceważeniu”.

(olek)

REKLAMA

Komentarze (2)

avatar
~Jan Kotwicki
09.03.2018 09:02

Historyk najwyższej klasy Pan Leszek Żebrowski aktualnie przechodzi grypę ale jak tylko wyzdrowieje zaproszę go do Wschowy ale nie tak podstępnie jak za pierwszym razem ale oficjalne z uprzedzeniem, tak by wschowscy historycy mieli czas zwiać z miasta.

avatar
~do Kotwickiego j
09.03.2018 10:39

A ja czekam kiedy ty raz na zawsze zwiejesz z tego portalu ?

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

nazwaKrzysztof Owoc: Pani jest tutaj tylko gościem
20.03.20180 127
W poniedziałek, 19 marca, odbyła się druga w tym miesiącu nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej we Wschowie. Jedyną poruszaną przez radnych sprawą było przeznaczenie 190 tysięcy złotych na remon...
nazwa
Kolizja na Kamiennej
19.03.201817 7267
nazwa
Wybierać mądrze
19.03.20180 67
nazwa
Błędny obraz gminy
18.03.20185 914

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl