W Siedlnicy rozmawiali o farmie wiatrowej

Czwartek, 28 maja 2015 o 11:28, autor: 32 4501
W Siedlnicy rozmawiali o farmie wiatrowej

Mieszkańcy Siedlnicy spotkali się 27 maja z wiceburmistrzem Miłoszem Czopkiem. Tematem zebrania była próba wypracowania kompromisu w sprawie budowy farmy wiatrowej. Ostatecznie ustalono, że rady sołeckie Siedlnicy i Olbrachcic spotkają się, aby zdecydować w jaki sposób przeprowadzić konsultacje z mieszkańcami, które mają dać odpowiedź, czy mieszkańcy są za, czy przeciw budowie wiatraków Spotkanie rozpoczął wiceburmistrz przytaczając dane na temat poziomu hałasu słyszalnego, infradźwięków, pola magnetycznego i efektu migotania (szczegóły wkrótce w materiale filmowym). Przytoczone zostały również odległości wiatraków od zabudowań Siedlnicy i Olbrachcic. - Wiatrak, który mógłby teoretycznie powstać najbliżej Olbrachcic, jego odległość od najbliższego zabudowania wynosi 1050 metrów - mówił Miłosz Czopek - w przypadku Siedlnicy mamy wiatrak od strony Wschowy, którego dzieli odległość 800 metrów od najbliższych zabudowań. Następny wiatrak w jednej linii jest oddalony od Siedlnicy o 1000 metrów, w drugiej linii o 1210 metrów. Najmniejsze odległości od zabudowań miałby wiatrak, którego odległość w jednej linii wynosiłaby 856 metrów, w drugiej 765 metrów. Część mieszkańców, która uczestniczyła w spotkaniu, zwracała jednak uwagę na to, że dla nich tylko odległość 1500 metrów jest dopuszczalna. Zdaniem osób, które zabierały głos w tej sprawie, wpływy do budżetu nie są warte ich zdrowia. Zwracano również uwagę na to, że grunty stracą na wartości przez obecność wiatraków. Ostatecznie rozmawiano o podpisach mieszkańców, jakie zebrano w Siedlnicy i Olbrachcicach, przeciwnych budowie farmy. W związku z tym, że na sali padały również głosy, dopominające się o tych, którzy nie są przeciwni budowie wiatraków, wiceburmistrz zaproponował, aby spytać wszystkich mieszkańców dwóch wiosek w postaci ankiety. Taką ankietę miałby dostarczyć urzędnik do każdego domostwa. Wyniki tego głosowania miałyby być wiążące. Jeżeli większość będzie przeciwna, wiatraki nie powstaną, jeżeli większość będzie za, farma powstanie. Tutaj również pojawiły się wątpliwości, ponieważ część podpisów już zebrano i zastanawiano się w jakim celu jeszcze raz osoby, które nie zgadzają się na budowę farmy, miałyby się wypowiadać w tej sprawie. Ostatecznie ustalono, że spotkają się ze sobą przedstawiciele rad sołeckich Olbrachcic i Siedlnicy i zdecydują w jaki sposób przeprowadzić głosowanie wśród mieszkańców. (rak)
REKLAMA

Komentarze (32)

avatar
~Marek
28.05.2015 11:38

A mamy burmistrza we Wschowie czy nie ?

avatar
~wyborca
28.05.2015 11:45

burmistrz ma nas w d.... i wysyła swojego posłańca

avatar
~Przesmiewca
28.05.2015 12:46

A Czopek jaki ma w tym cel. Chyba tylko zeby zebrac kase z tych wiatrakow i przeznaczyc ja na ta wielka dziure w budzecie ktora sam spowodowal chorobliwa zemsta . Wam zostanie tylko klopot z nieuregulowana kwestia praw wlasnosci i ciaglym dzwonieniem w uszach od infradzwiekow. Ta formacja ktora jest obecnie w ratuszu nie potrafi nic zalatwic prawnie , dla przykladu rejestracja S.K ciagnie sie juz pare miesiecy i to jeszcze kudzi oklamano - miala byc jedniosobowa a jest trzy osobowa. Normalnie taka spolke rejestruje sie w dwa tygodnie. Zwalnia sie ludzi dyscyplinarie a przed sadem nie potrafi sie uzasadnic logicznego zwolnienia -dwoje pracownikow juz wygralo procesy , a czekaja jeszcze nastepni .Nawet kancelarnia prawna z Wroclawia nie jest w stanie wyprostowac wszystkich bzdur i pomyslow owego ratusza. Znajac geniusz ratusza zastanowcie sie oni niedluga wyfruna z ratusza a wy bedziecie tkwili w tym bagnie do konca swoich dni.

avatar
~specjalista
29.05.2015 09:07

Jaka ciemnota w tej Siedlnicy.Przytaczają jakieś bzdurne opracowania,które robi się na zamówienie albo zwolenników bądż przeciwników wiatraków Nie uciekniecie od nowoczesności. Obok kwiatków muszą być też wiatraki bo do 2020 roku Polska musi osiągnąć 15% OZE..Jako społeczność starajcie się wyciągnąć jak najwięcej korzyści dla swojej wioski.Myślcie sami nie słuchajcie tych paru krzykaczy którzy mącą wam w głowach.

avatar
~Pawel
29.05.2015 09:11

Zadnych ankiet nie podpisywac indywidualnie , widac tu golym okiem chec zrobienia przekretu . Jezeli juz zdecydujecie to tylko glosowanie publicznie i to tylko pod nadzorem osob zaufanych przez obie wioski.

avatar
~Pawel
29.05.2015 09:25

Co to oznacza ze Polska musi osiagnac do roku 15% OZE kosztem czego?? . A malo jest to pol w okolicy ktore tez sie nadaja na fermy wiatrowe i ktore nie beda mialy wplywu na samopoczucie mieszkancow obu wsi. Pamietaj dzisiaj zyjemy jako ludzie wolni i jest demokracja , wiec niech wypowiedza sie w demokratyczny sposob poprzez glosowanie.

avatar
~specjalista
29.05.2015 11:28

do kom. Paweł. Kosztem zmniejszenia elektrowni węglowych ,które w Polsce zabijają ponad 5000 osób rocznie . Wobec takiego faktu mówienie o zwierzętach które żle znoszą towarzystwo wiatraków brzmi jak kpina.

avatar
~Do pana specjalisty
29.05.2015 17:08

Ty specjalista najlepiej zamieszkaj sobie w poblizu takiego wiatraka i wtedy udowodnisz swoje racje namacalnie. Zeby uchronic te 5000 osob to nalezaloby poatawic we wszystkich wioskach po 10 wiatrakow w calym woj lubuskim. A i to nie koniec, zwolnic ilus tam gornikow co natychmiast przelozy sie na mniejsze zakupy a co za tym idzie mniejsze wplywy do skarbu panstwa i tak dalej , az powoli dojdziemy w koncu do dalszego wzrostu bezrobocia. Wiec jezeli rozpatrywac takie argumenty to nie w tej chwili. Przyjdzie na to czas gdy nasz kraj dogoni zachod gospodarczo i mentalnie . Wyjedz sobie za granice i zobacz w jakiej odleglosci stawiaja te wiatraki od zabudowan . Na dzien dzisiejszy Niemcy juz nie inwestuja w wiatraki tylko w panele sloneczne bo sprawnosc elektryczna jest o wiele wieksza i malo szpeca krajobraz .

avatar
~mieszkanka Siedlnicy
29.05.2015 18:47

do specjalista a Ty specjalistą jesteś od czego ujawnij się udowodnij, że te wiatraki nie mają w ogóle wpływu na zdrowie ludzi i zwierząt to i nikt nie będzie miał nic przeciwko ich budowie.No śmiało bądź skuteczny a zobaczysz ,że nie jesteśmy ciemnotą/ a tak na marginesie to nas nie obrażaj bo to tylko o tobie źle świadczy/.

avatar
~xxxx
30.05.2015 05:15

http://zielonybiesiekierz.pl/fakty-i-mity/blog

avatar
~asd
30.05.2015 14:44

pojedzcie sobie w okolice Śmigla i zobaczcie ile tam wiatraków!

avatar
~ext7
30.05.2015 19:45

Pozwólcie proszę ,że nieśmiało zapytam.... Jaki interes mają mieszkańcy Olbrachcic i Siedlnicy coby wyrazić zgodę na postawienie tego BADZIEWIA w swoim "ogródku"????Zaznaczam ,ja doktoratu z ekonomi nie mam ,ale matematyka i logiczne myślenie nie jest mi obce. Zastanówmy się zatem nad bilansem zysków i strat....Może zacznę od tych drugich: 1.Hałas - spektrum od poniżej akustycznego do słyszalnego(jeden i drugi wiąże się z utratą zdrowia) 2.Spadek wartości nieruchomości (wymierna strata finansowa) 3.Zachwianie równowagi EKOLOGICZNEJ-ptaszęta,zwierzęta.( temat rozwijać w nieskńczoność) To takie najbardziej namacalne straty. Co zyskują Społeczności tych dwóch spokojnych Wioseczek?? Nooo....z tego co powiedziała Pani Radna "to jakieś pierdółki" Jak czytać wypowiedź tej Pani ,tego to ja nie wiem ,ale ja własnego zdrowia i całej reszty nie zamieniłbym za rzeczone "pierdółki" Jak na pierdółki to cena jest zbyt WYGÓROWANA!!!!!

avatar
~Granda
30.05.2015 20:45

Czytam te protesty mieszkańców, czy może raczej niezadowolenie z planowanej inwestycji wiatrowej i ze smutkiem stwierdzam, że ciemnota ludzka nie ma granic. Zgadzam się z kom. asd ! Tak, tak....jedźcie szanowni mieszkańcy Siedlnicy i Olbrachcic w okolice Śmigla. Jedźcie w Polskę i zobaczycie, ile takich wiatraków już stoi i w jakich odległościach od zabudowań. Pogadajcie z ludźmi, którzy tam mieszkają i zdziwicie się bardzo, bo oni są zadowoleni, że mają swój prąd albo tani prąd. Ja dużo jeżdżę po kraju i mam też znajomych, którzy mieszkają w sąsiedztwie tych farm wiatrowych...Jakoś nikt nie narzeka, a wręcz przeciwnie. No, ale co by było gdyby mieszkańcy Olbrachcic, Siedlnicy...i tu jeszcze Łęgoń powinien dokoptować....choć spróbowali myśleć racjonalnie, przyszłościowo, nowocześnie.....Ciemnota ponad wszystko i tak chcecie żyć? Współczuję,bo pomóc nie mogę....

avatar
~miastowy
01.06.2015 08:51

czy ktoś mnie kiedyś zapytał o ile spadła wartość mojej ziemi obok oczyszczalni ścieków czy ktoś mnie kiedyś spytał czy przeszkadzają mi tiry jeżdżące pod moim oknem ,że aż chałupa pęka plan zagospodarowania przestrzennego pozwala to BUDOWAĆ bardziej szkodliwe dla środowiska są wasze dziurawe szamba i kupy gnoju trujące wody gruntowe i uważajcie jak to zacznie to komuś przeszkadzać !

avatar
~do granda
01.06.2015 13:19

ciemnota to chyba ty jesteś człowieku o czym Ty piszesz jaki tani prąd my mieszkańcy i cała okolica nie będzie miała żadnych zysków z prądu poczytaj sobie a potem komentuj

avatar
~kolo
01.06.2015 15:21

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/radom-protest-przeciwko-farmie-wiatrowej,207,0,1816783.html

avatar
~kolo
01.06.2015 19:23

W piątek na TVN w programie Uwaga reportaż o "To by im gęby zatkało" godz 19.50

avatar
~Kumaty
01.06.2015 20:24

Serdecznie zaprasza pani Urszula Chudak i radna Juśkiewicz - przyszłe gwiazdy TVN :) http://uwaga.tvn.pl/jak-kupuje-sie-przychylnosc-miejskich-radnych,170256,n.html

avatar
~zdrowie najważnijesze
01.06.2015 22:37

To, że muchomory rosną w lesie nie znaczy, że sa dobre. To, że fermy wiatrowe są, nie oznacza, że są dobre dla zdrowia. Znajomy cieszył się, ze zarabia duże pieniądze przy wiatraku. Niestety, przypłacił to zdrowiem i kto wie jak będzie dalej.

avatar
~Mieszkaniec Siedlnicy
02.06.2015 09:59

Jak widać wszystko dla kasy a nie dla zdrowia mieszkańców, granda i specjalista - bez komentarza. Co do wiatraków to można sobie dużo poczytać i pooglądać w internecie na ten temat a między innymi polecam https://www.youtube.com/watch?v=jb8scUNfFjg . Osobiście jestem przeciwny stawianiu wiatraków a w szczególności używanych (pewnie demontowanych z terenów gdzie są one już niemile widziane np. z Niemiec). Współczuję tylko hodowcom koni i przyszłym młodym rodzinom budującym się w pobliżu.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl