TworzymyGłos Regionu

Uczniowie Zana pamiętają o powstaniu

Środa, 05 grudnia 2018 o 12:49, aktualizacja Środa, 12 grudnia 2018 o 11:15, autor: 1 775
Uczniowie Zana pamiętają o powstaniu

Rok, który już za 26 dni będziemy żegnać, mijał w atmosferze upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, jednak to nie jedyny okrągły jubileusz. Już niebawem przypadać będzie setna rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

27 grudnia 1918 roku w Poznaniu wybuchło Powstanie Wielkopolskie, a jako impuls do tego wydarzenia podaje się przyjazd 26 grudnia Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania, jego przemówienie z balkonu Hotelu Bazar i manifestacje wojsk niemieckich dnia następnego. Walki w Wielkopolsce trwały prawie dwie miesiące i przyczyniły się do przyłączenia większości ziem dawnego Wielkiego Księstwa Poznańskiego do odradzającej się Polski. Pamiętając o tych wydarzeniach uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie przygotowali specjalny film. O czym opowiada historia, którą zapowiada słowa marszałka Józefa Piłsudskiego „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska.”? Żeby się dowiedzieć trzeba poświęcić niecałe dwie minuty na odtworzenie materiału, który zamieszczamy poniżej.

(olek/ foto i video: ZanTV)

REKLAMA

Komentarze (1)

avatar
~Bożena Grodzka
05.12.2018 16:56

Kochana MŁODZIEŻY I LO im. T. Zana we Wschowie! Dziękuję Wam za pamięć o Powstaniu Wielkopolskim w 100-lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wielkie BRAWA dla WAS. Pozdrawiam serdecznie - Wnuczka Powstańca Wielkopolskiego.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

nazwaWiadomościJan Pabierowski - zasłużony dla Województwa Lubuskiego
20.05.20191 255
Społecznicy, lokalni producenci żywności i trenerzy sportowi działający na rzecz społeczności lokalnej otrzymali Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Lubuskiego. Wyróżnie...
nazwa
Smaczna Noc Muzeów
18.05.20190 385

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl