TworzymyGłos Regionu

Uczniowie Zana pamiętają o powstaniu

Środa, 05 grudnia 2018 o 12:49, aktualizacja Środa, 12 grudnia 2018 o 11:15, autor: 1 714
Uczniowie Zana pamiętają o powstaniu

Rok, który już za 26 dni będziemy żegnać, mijał w atmosferze upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, jednak to nie jedyny okrągły jubileusz. Już niebawem przypadać będzie setna rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

27 grudnia 1918 roku w Poznaniu wybuchło Powstanie Wielkopolskie, a jako impuls do tego wydarzenia podaje się przyjazd 26 grudnia Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania, jego przemówienie z balkonu Hotelu Bazar i manifestacje wojsk niemieckich dnia następnego. Walki w Wielkopolsce trwały prawie dwie miesiące i przyczyniły się do przyłączenia większości ziem dawnego Wielkiego Księstwa Poznańskiego do odradzającej się Polski. Pamiętając o tych wydarzeniach uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie przygotowali specjalny film. O czym opowiada historia, którą zapowiada słowa marszałka Józefa Piłsudskiego „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska.”? Żeby się dowiedzieć trzeba poświęcić niecałe dwie minuty na odtworzenie materiału, który zamieszczamy poniżej.

(olek/ foto i video: ZanTV)

REKLAMA

Komentarze (1)

avatar
~Bożena Grodzka
05.12.2018 16:56

Kochana MŁODZIEŻY I LO im. T. Zana we Wschowie! Dziękuję Wam za pamięć o Powstaniu Wielkopolskim w 100-lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wielkie BRAWA dla WAS. Pozdrawiam serdecznie - Wnuczka Powstańca Wielkopolskiego.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl