TworzymyGłos Regionu

Uczniów mniej, nauczycieli więcej, a z subwencji brakuje ponad milion złotych

Środa, 07 marca 2018 o 12:20, aktualizacja Poniedziałek, 12 marca 2018 o 08:59, autor: 8 2075
Uczniów mniej, nauczycieli więcej, a z subwencji brakuje ponad milion złotych

W trakcie sesji Rady Powiatu Wschowskiego radny Aleksander Polański zwrócił się z pytaniem do starosty o liczbę nauczycieli w szkołach prowadzących przez powiat. Intencją radnego było określenie czy w związku reformą edukacji widać spadek czy wzrost liczby nauczycieli. Odpowiedź Marka Boryczki była zaskakująca.

Radny Aleksander Polański w trakcie ostatniej sesji Rady Powiatu Wschowskiego chciał dowiedzieć się jaki wpływ miała reforma edukacji na liczbę zatrudnionych nauczycieli w szkołach, których organem prowadzącym jest powiat wschowskiego. Zainteresowanie radnego tym temat wynikało ze sprzecznych informacji przekazywanych w mediach.

- Mam pytanie czy zauważono spadek zatrudnienia nauczycieli w szkołach, których organem prowadzącym jest starostwo powiatowe? Docierają do nas sprzeczne informacje w tej kwestii, raz słyszymy, że nie było takowego spadku, a z drugiej strony mówi się, iż reforma edukacji spowodowała drastyczne zwolnienia. Więc chciałbym się dowiedzieć jak ta sytuacja wygląda w naszym powiecie – pytał radny.

Jak się okazało sytuacja z zatrudnieniem nauczycieli w szkołach prowadzonych przez powiat wschowski jest o wiele bardziej złożona. Co więcej sprawie ma przyjrzeć się audytor.

- W naszych szkołach nie spadła liczba nauczycieli, a wręcz przeciwnie wzrosła w stosunku do poprzedniego roku o dwóch nauczycieli przeliczeniowych. Zainteresowało to zarząd powiatu wschowskiego i musimy przeprowadzić bardzo dogłębną analizę z czego to wynika, bo w tym samym czasie ubyło w naszych szkołach 60 uczniów – odpowiadał Marek Boryczka.

Starosta wskazał, że tym problem zajmie się audytor, a zarząd będzie chciał dokładnie zrozumieć ten fakt. Nie jest to niestety jedyny kłopot jaki spotkał oświatę w powiecie wschowskim w ostatnim czasie. Starostwo powiatowe zostało poinformowane także o ostatecznej kwocie subwencji oświatowej i nie były to informacje dobre.

- W stosunku do prognozowanej kwoty subwencji oświatowej, którą przyjęli państwo na sesji budżetowej nastąpiło jej zmniejszenie o 1 125 000 zł. Poraziła nas ta informacja i bardzo zaniepokoiła, bo ciągle szukamy oszczędności, a za każdym razem dowiadujemy się o kolejnych trudnościach. W związku z tym na kolejnej sesji będziemy musieli podejmować decyzję skąd znaleźć brakujące na ten rok pieniądze – dodał Marek Boryczka.

Problemy z przeszacowaniem subwencji oświatowej wystąpiły w tym roku nie tylko w powiecie wschowskim, na przykład w powiecie leszczyńskim subwencja oświatowa okazała się o niema 800 tysięcy złotych niższa od zakładanej.

(olek)

REKLAMA

Komentarze (8)

avatar
~Adaś
07.03.2018 14:22

To bardzo niedobra wiadomość dla p. Starosty, bo nie kto inny jak tylko On to przeszacował w taki sposób niekorzystny ? a przynajmniej, jest za to odpowiedzialny . Tworzenie "podpórki" dla siebie , że Leszno zrobiło to samo , czyli też o 800tys. ( jednak nie to samo, bo o 325tys. mniej) zawyżyli wycenę utrzymania szkół jest abstrakcją . A Sanok nie przeszacował , to może innego wzorca należy poszukać ? Przypominam sobie jak min. Zalewska zapewniała, że pieniędzy starczy , są dobrze policzone i właśnie za to dostała nagrodę (60tys.) więc nie mówmy teraz , że nam koło odleciało ........ a na kwiaty to za czyje ? Pytam tak nieśmiało , ...... bo jeśli to z własnej szklarni to ok , ale jeśli z pieniędzy podatnika to tu też widzę konieczność zrewaluowania kosztów . Gen. Mikołaj Davout pozwolił sobie też zauważyć Napoleonowi - nie może brakować amunicji jak na brendy wystarcza ? Adaś

avatar
~,.,
07.03.2018 14:41

Wschowski Ludwig Wittgenstein, ekspert od wszystkiego.

avatar
~Zen
07.03.2018 17:05

Ad :,, - A może byś się tak popukał w swoją czuprynkę ?

avatar
~wschowiak
07.03.2018 16:30

A co się czepiacie tak włodarzy miasta i powiatu. Zagłosujcie tak żeby starostą został Kuryłło a burmistrzem Czopek i bankowo najpóżniej za dwa lata mamy upadłość i gminy i powiatu. I wtedy przyłączą Wschowe do Leszna,Szlichte do Głogowa a Sławę do Nowej Soli.

avatar
~???
07.03.2018 22:22

Ludzie co to za gospodarz, który nie wie ile ma dzieci w szkołach? Teraz będzie audyt, za który zapłacą , to się pale nie mieści. Szkół jest trzy, to naprawdę aż taka filozofia? Pan Polański też urwał się nie wiem skąd, dlaczego ma być spadek liczby nauczycieli nie ma gimnazjum ale jest 8-latka ? A liceum czy Zespółu szkół póki co reforma jeszcze nie dotyka? Można tylko siedzieć i płakać.

avatar
~michaś
08.03.2018 05:21

Większa liczba nauczycieli niekoniecznie wiąże się z większymi kosztami. Przykładowo dwóch nauczycieli na 1.5 etatu pobierze łącznie większą pensję niż trzech nauczycieli na jeden etat.

avatar
~poplątanie z pomieszaniem
08.03.2018 08:39

Proszę mi wytłumaczyć kto i jacy "specjaliści" nami zarządzają w Powiecie i UMiG?: - jak wszyscy z nas pamiętamy, że na przełomie 2016/2017 przeprowadzano reformę obecnego szkolnictwa i nauczania - wówczas to urzędy miały wyliczyć pod każdym względem co do obiektów, wyposażenia, szkół, uczni, nauczycieli nie tylko reformy ale również planowanych jej kosztów. Od września 2017r reforma ruszyła i jak widać z totalnym bublem finansowym!?. Trzeba aż zwoływać Radę aby się dowiedzieć ile mamy nauczycieli i uczniów w naszym rejonie - czy to nie zahacza o PARODIĘ funkcjonowania tych Urzędów !???

avatar
~ALOJZ
08.03.2018 20:42

Głosujcie dalej na Asta i Kolową to załatwią nagrody dla siebie , a dla miasta czapkę śliwek,

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

nazwaWschowaŚwiąteczne spotkanie przedszkolaków.
13.12.20180 440
12 grudnia w Niepublicznym Przedszkolu Sióstr Salezjanek we Wschowie odbyło się wyjątkowe spotkanie, w którym uczestniczyły dzieci wraz z wychowawcami ze wszystkich przedszkoli na te...
nazwa
Upamiętnili Wiec Polski
12.12.20181 967

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl