TworzymyGłos Regionu

Uczcili pamięć Sybiraków

Poniedziałek, 12 lutego 2018 o 09:56, aktualizacja Środa, 14 lutego 2018 o 11:18, autor: 0 745
Uczcili pamięć Sybiraków

W 78. rocznicę rozpoczęcia masowych deportacji ludności polskiej z dawnych Kresów Rzeczypospolitej, Sławianie spotkali się pod pomnikiem Sybiraków, by uczcić pamięć wywiezionych. W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku sowieci zorganizowali pierwszą masową wywózkę z terenów zajętych po ich wkroczeniu we wrześniu 1939 roku.

Wywożono głównie osadników wojskowych, średnich i niższych urzędników państwowych, sędziów, służbę leśną oraz pracowników PKP. Akcja ta miała na celu zniszczenie polskiej inteligencji. Wywożonym dawano od kilkunastu do kilkudziesięciu minut na spakowanie, a czasem nie pozwalano zabrać ze sobą niczego. Ludzi zaganiano do brudnych i przeładowanych wagonów towarowych. Dla wielu podróż w tych warunkach okazała się wyrokiem śmierci z głodu, pragnienia, wycieńczenia. Zesłańców rozlokowano w północnych obwodach sowieckiej Rosji.

(slawa.pl)

REKLAMA

Komentarze (0)

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz dodaj komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

nazwaWschowaWe Wschowie wygrał Konrad Antkowiak. W II turze zmierzy się z Miłoszem Czopkiem
22.10.201836 3955
Według wciąż nieoficjalnych danych w I turze w wyborach na burmistrza Wschowy wygrał Konrad Antkowiak. Drugie miejsce zajął Miłosz Czopek. Trzeci wynik wyborczy zdobył Przemysław Gliński.

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl