TworzymyGłos Regionu

Uczcili pamięć Sybiraków

Poniedziałek, 12 lutego 2018 o 09:56, aktualizacja Środa, 14 lutego 2018 o 11:18, autor: 0 826
Uczcili pamięć Sybiraków

W 78. rocznicę rozpoczęcia masowych deportacji ludności polskiej z dawnych Kresów Rzeczypospolitej, Sławianie spotkali się pod pomnikiem Sybiraków, by uczcić pamięć wywiezionych. W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku sowieci zorganizowali pierwszą masową wywózkę z terenów zajętych po ich wkroczeniu we wrześniu 1939 roku.

Wywożono głównie osadników wojskowych, średnich i niższych urzędników państwowych, sędziów, służbę leśną oraz pracowników PKP. Akcja ta miała na celu zniszczenie polskiej inteligencji. Wywożonym dawano od kilkunastu do kilkudziesięciu minut na spakowanie, a czasem nie pozwalano zabrać ze sobą niczego. Ludzi zaganiano do brudnych i przeładowanych wagonów towarowych. Dla wielu podróż w tych warunkach okazała się wyrokiem śmierci z głodu, pragnienia, wycieńczenia. Zesłańców rozlokowano w północnych obwodach sowieckiej Rosji.

(slawa.pl)

REKLAMA

Komentarze (0)

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz dodaj komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl