Tylko w tym roku reforma oświaty kosztować będzie gminę ponad milion złotych

Środa, 05 lipca 2017 o 15:14, aktualizacja Środa, 12 lipca 2017 o 12:45, autor: 18 2088
Tylko w tym roku reforma oświaty kosztować będzie gminę ponad milion złotych

Zdaniem wiceburmistrza Miłosza Czopka 1 milion 159 tysięcy 500 złotych będą gminę kosztowały zmiany w oświacie. Wszystkie te wyliczenia dotyczą okresu liczonego od września do grudnia tego roku. Dokładnie 441 tysięcy 500 złotych, to kwota, która ma być przeznaczone na remonty, przygotowanie sal oraz zakup pomocy naukowych. 718 tysięcy, to koszty wynagrodzeń dla nauczycieli. W związku z tym wiceburmistrz zapowiada, że gmina będzie zmuszona ciąć koszty, żeby znaleźć brakujące środki. Pierwsza inwestycja, z której gmina rezygnuje w tym roku, to budowa garażu dla OSP Konradowo. O pozostałych cięciach dowiemy się po wakacjach.

Na czerwcowej sesji Rady Miejskiej we Wschowie wiceburmistrz Miłosz Czopek poinformował radnych o dodatkowych kosztach, jakie gmina poniesie w związku z reformą oświaty. Przypomnijmy, że reforma rządowa polegała na likwidacji gimnazjów i utworzeniu ośmioklasowych szkół podstawowych.

Gmina na czerwcową sesję przygotowała propozycję zmian w budżecie, które pozwolą najpierw znaleźć 441 tysięcy 500 złotych na przygotowanie szkół do reformy. Wiceburmistrz przyznał, że  gmina otrzymała większą subwencję na oświatę od planowanej w wysokości 230 tysięcy złotych i tę kwotę przeznaczyła na przygotowanie szkół do reformy. Pozostałe 200 tysięcy należało znaleźć w budżecie gminy.

- Proponujemy szereg zmniejszeń, które pozwolą nam uzyskać kwotę dodatkowych 205 tysięcy - mówił Miłosz Czopek - Nie będę ukrywał, że pierwszą taką inwestycją, z której niestety musimy w tym roku zrezygnować, będzie budowa budynku garażu OSP w Konradowie. To była inwestycja - wiceburmistrz mówił do radnych - którą państwo wprowadziliście do budżetu, miała opiewać na 200 tysięcy złotych. Proponuję, ażeby w tym roku z niej zrezygnować.

Po tej informacji na sali rozpoczęła się dyskusja na temat reformy oświatowej, a dokładnie sporu, jaki toczył się w Radzie Miejskiej w trakcie podejmowania decyzji o kształcie oświaty na terenie gminy.

- Jest mi przykro, że ten zły sen się ziścił - mówiła radna Emanuela Stanek-Juśkiewicz - czyli to przed czym przestrzegaliśmy, kiedy trwała dyskusja nad kształtem oświaty. Wszystko przed czym przestrzegano, te koszty, mają dzisiaj odzwierciedlenie w dzisiejszych wyliczeniach. Ubolewam nad tym, że to nie jest jednorazowa sytuacja. Dzisiaj znamy koszty 4 miesięcy, przed nami 2018 rok i finansowanie kolejnych sześciu miesięcy, ponieważ rząd dołoży się dopiero od września 2018 roku. Nie wiem czy państwo wzięliście pod uwagę fakt, że w następnym roku dojdą klasy ósme, czyli zwiększy się znowu ilość oddziałów. Czy wzięliście państwo pod uwagę koszty dostosowania sal fizyko-chemicznych we wszystkich szkołach wiejskich. Bo koszty ujęte dzisiaj dotyczą tylko SP1 i SP2. Jestem załamana tą sytuacją i wiadomością. Nie wiem z jakich inwestycji mamy rezygnować w tej niebogatej gminie i to kosztem mieszkańców.

Radni przypominali, polemizując z radną Stanek-Juśkiewicz, że koszty, jakie dzisiaj gmina musi ponieść są wynikiem reformy rządowej, i że to rząd zdecydował o tym, że reforma oświatowa ma wyglądać tak, a nie inaczej. Dyskusja przypominała tę, która odbyła się podczas głosowania nad reformą oświaty na terenie gminy kilka miesięcy temu. Część radnych przypominała, że kurator oświaty nie zgadzała się na inne rozwiązania niż te, które rada przyjęła. Nie było szans na utworzenie w miejscowościach wiejskich filii szkół podstawowych. Miały wszędzie powstać ośmioklasowe placówki. Zdaniem radnej Stanek-Juśkiewicz ten problem można było inaczej rozwiązać, gdyby w radzie panowała jednomyślność. Z kolei przewodnicząca Rady Miejskiej Hanna Knaflewska-Walkowiak przypominała, że wiejskie społeczności protestowały przeciwko likwidacji szkół wiejskich i to miało wpływ na decyzje pani kurator.

Dodatkowe 700 tysięcy, które w tym roku mają zostać przeznaczone na wynagrodzenia dla nauczycieli, gmina będzie szukała w okresie wakacji.

(rak)

REKLAMA

Komentarze (18)

avatar
~Indiana Jones
05.07.2017 16:24

Okolo 350 tys za wywoz smieci w 2016 r plus 600 tys Burnning Festiwal. Pani Stanek-Juśkiewicz z uporem maniaczki nie przyjmuje do wiadomości, że rada mial g. do powiedzenia w tym temacie. Na szczescie jest doktor Czopek i niech pokaze co potrafi

avatar
~Adaś
05.07.2017 16:52

Jakoś to dziwnie brzmi ? skoro zamykają się gimnazja to zostają i pieniądze ? Minister Zalewska w TVP Wiadomości (nośnik oficjalny) przedstawiała całkowicie inną wersję ...... gmina nie dołoży bo dostanie środki z budżetu , więc o co chodzi ? Jeśli mają być zredukowane etaty nauczycielskie to również pieniądze zostają ? Rozumiem , że startowe kosztuje ( nowe sale , pomoce naukowe i pewna modernizacja) ale to na "oko" PiSu miało tylko dać zyski ? Czy "oko" się zepsuło czy ideologia burmistrza jest nie w myśl wodza i partii ? Już za rok odbędzie się pierwsza konfrontacja z urną ........ czy dalej PiS będzie tak "kochany" podatniku ? Czy narzekający burmistrz jeszcze będzie "pasował" do kolejnych " dobrych zmian" ? Zaczynam myśleć , że to wszystko jest już przemyślane a rola zwykłego funkcjonariusza szczebla gminnego poskromiona została do potakiwania. Adaś

avatar
~maciek
05.07.2017 19:58

Stary lewak nie śpi .....

avatar
~ciekawa
05.07.2017 16:54

A czy radni opozycyjni głosując a raczej forsując "swoją" wersję sieci szkół wskazali źródło pokrycia dodatkowych wydatków, bo jakoś nie słyszałam?

avatar
~Obserwator
05.07.2017 18:18

Już tłumaczę. Wskazali. Właśnie na tej sesji zgadzając się z przesunięciami. Dodam jeszcze że cała ferajna czopkistów potrafi tylko mącić. Bez uchwały RM budynek reforma i tak by się odbyła.

avatar
~Mieszkaniec
05.07.2017 16:57

A co na to Radny Widera? Jako radny partii rządzącej niech sprawi aby dotacja była większa albo wyjaśni sprawę.

avatar
~do mieszkańca
05.07.2017 17:03

Stary niedżwiedż mocno śpi, stary niedżwiedż długo śpi ...... kogo ty pytasz ?

avatar
~dumny wschowianin
05.07.2017 17:00

A kto powiedział że będzie łatwo ?. Panie Czopek daliśmy radę zapłacić karę za śmieci w Tylewicach , wyrzuciliśmy potężną kwotę na imprezę na Kaczych Dołach , zapłaciliśmy odszkodowania zasądzoną przez sądy w Nowej Soli a pan nam tutaj z jakąś małą kwotą że to przekracza możliwości miasta i gminy . Coś jest z pana marniutki ekonomista . A przeanalizuj pan wszystkie umowy jakie pan zawarł zaraz jak pan zasiadł w ratuszu . Co panu dała nowa umowa na wywóz odpadów z oczyszczalni ścieków . Przepłacasz pan dwa razy i co jak śmierdziało tak nadal śmierdzi . Co dała panu umowa z Kożuchowem na utrzymanie czystości w mieście i zieleni ? . Nadal jest brudno , a zielsko nadal porasta rynsztoki ulic i parki miejskie . A w pańskiej administracji też jest kupa wysokopłatnych którzy zasiadają i mało co robią . O rodzinach waszych też trzeba wspomnieć którzy też pobierają pensje i zasiadają kluczowe stanowiska zależne od ratusza . Pan sam też zasiadasz w Malczycach a pański kolega z Malczyc w S.K w zarządzie spółki . To jest parę przykładów jak można zreformować i to pańskimi rękoma coś co przyniesie na przyszłość znaczące oszczędności bez uszczerbku na kasie miasta . Oświata to jest to co powinno być dumą światłych ludzi a pan powinien się do nich zaliczać . I mniej by gadali na mieście że u nas jest nepotyzm ,kolesiostwo i (...) . A tak byliby ludzie dumni z tego że promuje się oświatę , naukę i uczciwość w urzędzie . Niech pan przemyśli co napisałem i wreszcie zrozumie że na dłuższą metę pieniędzy nie starczy w kasie . Ja wiem że najpierw ja , rodzina ,znajomi a potem cała reszta ludzi ale niech pan przemyśli czy tak da się dalej rządzić ? . A kiedyś przyjdzie się rozstać z tą posadką i co wtedy jak następca pana będzie miał charakter taki jak pan lub nawet gorszy ? .Zatrudni parę kancelarii prawnych a pan będziesz musiał sobie nająć papugę prywatnie i co wtedy ?.

avatar
~ciekawy
05.07.2017 18:05

Ad. dumny wschowianin - o kim ty piszesz, bo mnie to się kojarzy z hasłem Giezka GRABIEŻCY ?

avatar
~FWS
05.07.2017 18:08

Plan Czopka od samego początku był nie do zrealizowania ze względu na determinację rządu do przeprowadzenia reformy bez protestów społecznych. Każdy głos krytyki byłby uwzględniony przez kuratora. Także panie Czopek. Ciemnocie możesz wciskać że miałeś plan. Ten plan trzeba było przeprowadzić przed reformą. A teraz to tylko możesz politykę uprawiać. Chcesz porady? Złóż protest na ręce Pana posła Asta.

avatar
~Heniu
05.07.2017 19:12

Wnikliwa ocena. Czopek jednak nie podskoczy do Asta poniewaz z kim wtedy do wyborów pójdzie. Cieszę się jednak, że czas ściemniania ludziom się skończył

avatar
~Heniu
05.07.2017 18:28

Pogubiłem się. Przecież czytałem i słuchałem jak pan "nadburmistrz" Czopekek informował nas, że za poprzedni rok ma nadwyżkę w budżecie 1.4 ? mln złotych, a pani Burmistrz twierdziła, że zamknięcie Gimnazjum nr 1 da rocznie 0.7 -1 mln złotych rocznie. WIĘC GDZIE SĄ TE PIENIĄDZE ?

avatar
~Zacisze
05.07.2017 19:04

I za wszystko podziękujmy p. Grabce !!!!

avatar
~zawiedziony
06.07.2017 11:43

Kończ Waść wstydu oszczędź.

avatar
~Dgu
06.07.2017 13:43

Panie Cz. I znowu chce Pan zrobic to co najlepiej Panu wychodzi- skłócić wszystkich ze sobą. Weź sie pan do pracy, jak pieniądze są na Wasze odszkodowania i błędy to na to tym bardziej musza byc. A z czego władza musiała zrezygnować zeby zapłacić za te Wasze wszystkie błędy, dlaczego tego Pan głośno nie powie?

avatar
~do mieskanca
07.07.2017 20:39

ty naprawde jestes mieskancem tylko niewiwm jakiej planety,rus tym tempem muzgiem i troche pomysl jak cos napiszes . bo jak cytam twoje wpisy to mi ma sie na wymioty

avatar
~Adaś
08.07.2017 10:18

Ad. j.w. - Panie Kolego/nko - ja zrozumiałem forumowicza zamysł ale czy forumowicz zrozumiał samego siebie ? Są rzeczy których nie należy dotykać, smakować a nawet o nich myśleć ....... tym dla Ciebie jest ten portal ! Adaś

avatar
~rekin
09.07.2017 09:05

Zmiana nazw edukacji poziomu podstawowego niczego w kosztach nie zmienia . Owszem jedynie o rok przedłużyli edukację co jest z pożytkiem dla dzieciaczków a i powiększa ilość godzin pracy dla nauczycieli . Poziom szkół ponadpodstawowych również powinien się poprawić bo jest również przedłużony i powiększa ilość godzin pracy nauczyciela. A więc skąd ten jazgot skoro wpływa korzystnie na kieszeń pracowników edukacji? Ale z drugiej strony,skoro nauczyciele nie buntują się w nauczaniu antypolskich programów nauczania, to być może są faktycznie tak ogarnięci,że nic nie pojmują albo nie chcą. A teraz sprawa szukania funduszy. O reformie było wiadomo już we wrześniu tak? A więc co robili planiści i księgowość? Poza tym, wcześniej przed gimnazjami była już taka forma edukacji, więc były też środki. Poszukajcie w archiwum gdzie je capli poprzednicy i niech wrócą na swoje miejsce. No i kłania się brak firm rodzimych . Gdyby gminie zależało na prywatnych przedsiębiorcach,mieliby zyski a z nich możliwości. Nie ma chleba bez pracy . Budżetowka zdechnie jak nie będzie firm .

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

nazwaSławaDzieci zmierzyły się w Aquathlonie
21.07.20181 320
Już po raz 21. na terenie Sławskiego Centrum Kultury i Wypoczynku rozgrywane są zawody w Triathlonie. 21 czerwca, w sobotę, ci najmłodsi i trochę starsi zmierzyli się w aquathlonie. Zmagania po...

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl