TworzymyGłos Regionu

Tomasz Sosnowski żegna się ze służbą strażaka

Czwartek, 31 stycznia 2019 o 16:23, aktualizacja Piątek, 08 lutego 2019 o 14:43, autor: 31 3857
Tomasz Sosnowski żegna się ze służbą strażaka

31 stycznia ze służbą strażaka oraz z funkcją Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej we Wschowie pożegnał się Tomasz Sosnowski. Pracował we Wschowie dokładnie 10 lat i 10 miesięcy. Wcześniej, bo 12 lat spędził w Komendzie Powiatowej PSP w Nowej Soli.

W pożegnalnej uroczystości wzięli udział między innymi zastępca Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Gorzowie Wlkp. Janusz Drozda, starosta Powiatu Wschowskiego Andrzej Bielawski oraz przedstawiciele służb mundurowych, OSP, burmistrzowie Wschowy, Sławy i Szlichtyngowej, strażacy w stanie spoczynku, przedstawiciele instytucji z terenu powiatu wschowskiego.

Tomasz Sosnowski służbę w Państwowej Straży Pożarnej zaczynał w komendzie rejonowej, z której przeszedł do Wojewódzkiej Komendy PSP w Zielonej Górze. Następnie przez 12 lat pracował w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowej Soli, a od 2008 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Wschowie.

 

Jak mówił komendant najwięcej czasu spędził w Nowej Soli. To tam w dużej mierze został ukształtowany jako strażak przez starszego brygadiera w stanie spoczynku Tadeusza Rybnickiego.

- Dziękuję panu za te 12 lat wspólnej służby. To jakim jestem strażakiem, jak zostałem ukształtowany, jakim jestem szefem - to wszystko w dużej części zawdzięczam panu - mówił Tomasz Sosnowski do obecnego na sali Tadeusza Rybnickiego. 

Drugą osobą, jakiej komendant podziękował był starszy brygadier w stanie spoczynku Marek Szczypczyk, były zastępca Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Gorzowie Wlkp.

- Byłeś dla mnie i jesteś wzorem oficera. Marek Szczypczyk - mówił komendant - jest w moim przekonaniu prawdziwym oficerem i prawdziwym strażakiem, który na każdy sygnał dzwonka jeździł do zdarzenia. Z niejednego pożary dym wąchał. Oprócz tych spraw operacyjnych, jesteś świetnym organizatorem, autorytetem, na którego patrząc z boku (bo nigdy nie byliśmy w takiej zależności służbowej wprost) zawsze się czegoś nauczyłem. 

Pod koniec 2007 roku Tomasz Sosnowski otrzymał propozycję od ówczesnego komendanta Przemysława Glińskiego przejścia do Wschowy na stanowisko zastępcy komendanta. 

- Pracowałem wtedy, jako naczelnik Wydziału w Nowej Soli. Nie potrzebowałem zbyt dużo czasu, żeby podjąć decyzję. Ta decyzja była zdecydowanie odmowna. Myślałem sobie wtedy: jaka Wschowa? Gdzie to jest? Powiedziałem: Nie, nie przyjmuję propozycji. Natomiast komendant Gliński był konsekwentny, zdecydowany i po jakimś czasie dostałem zaproszenie do Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego. Pojechaliśmy tam z moim przełożonym. Rozmowa była krótka, a komendant mnie przekonał, że przejście do Wschowy jest słuszną decyzją. I tym sposobem pojawiłem się we Wschowie. Był to 1 kwietnia 2008 roku.  Moje założenie było takie, że zostanę tutaj trzy lata i wrócę do Nowej Soli. A jednak zostałem zdecydowanie dłużej. Spędziłem we Wschowie 10 lat i 10 miesięcy mojego zawodowego życia. Jak to się stało? Że pomimo mojego dystansu, zostałem jednak we Wschowie? Myślę, że to dzięki ludziom, których tutaj spotkałem. Chciałem powiedzieć, że od tych pierwszych moich dni w 2008 roku czułem się tutaj bardzo dobrze. Trafiłem na bardzo fajne środowisko zarówno w Straży Pożarnej, jak i to środowisko zewnętrzne - służb, instytucji, samorządowców. 

(rak/foto: olek)

REKLAMA

Komentarze (31)

avatar
~xyz
01.02.2019 07:49

Czy z taką pompą będziecie żegnać panią (...) ???, - czy z taką pompą będziecie żegnać każdego odchodzącego na emeryturę urzędnika państwowego, a nie tylko po przepracowaniu tylko 22 lat ?.

avatar
~Do xyz
01.02.2019 09:36

To Pani (...) idzie na emeryturę? No cóż, w koncu atmosfera w urzędzie się oczyści bez „Pań Emerytek”

avatar
~b
01.02.2019 09:11

moze Pan (...) też by poszedł na emeryturę

avatar
~pytek
01.02.2019 09:35

Czy ci państwo bawią się w godzinach pracy?, jak długo ta szopka ze sztandarem będzie wsiała na zw...?, czy to ma być wydarzenie roku ...?. Czy nie wstyd wam żegnać z taką pompą człowieka, który przepracował tylko 22 lata w Straży Pożarnej, a osoby które odchodził na emerytury po przepracowaniu 40 lat, a nawet po 45 latach nikt o nich ani słowem nie wspomniał - nie mówiąc o inf. w mediach ???????

avatar
~a jednak
01.02.2019 09:52

Przejrzałem zdjęcia i się ucieszyłam że jednak On jest, On żyje. Zapach kwiatów do wręczenia go obudził. Wojciech wręczaj bo wschowskie kwiaciarnie padną.

avatar
~Gf
01.02.2019 10:09

Pracował w nowej soli i nie wiedział gdzie leży Wschowa? Wow...

avatar
~Miś
01.02.2019 12:23

Pokazał gdzie wszyscy w lubuskim mają tą Wschowe, czyli w d****

avatar
~Adaś
01.02.2019 12:31

Muszę przyznać że, mnie też ten przesyt organizacyjny odejścia na emeryturę strażaka szczebla powiatowego trochę zadumał . Daje to wiele do myślenia, ...... jakaż to musi być wybujałość skoro w pionie podstawowym jest aż tak na "bogato" ? Kto to opłaca, ludzie zostali oddelegowani, stanowiska pracy opuszczone w imię - ważnej sprawy ? Zadaję sobie pytanie - w takim razie jak wygląda odejście z pracy na emeryturę funkcjonariusza z pionu województwa lub KG PSP ? Czy to wtedy już jest tak, że dane miasto wstrzymuje ruch pieszy ? Coś mi tu nie pasuje, w oparciu o przekonania i słowa prezesa (PiS) - skromność, umiar, nie dla pieniędzy... , powściągliwość, wizerunek itd. ..... a tu coś, co ni w ząb nie klei się z tą filozofią . Okazałość, splendor, ..... obraz tej relacji jakoś nie mieszczący się w dzisiejsze standardy. Składam p. Sosnowskiemu życzenia z tej okazji aby fizycznie i psychicznie odpoczął. Adaś

avatar
~Studentka
01.02.2019 13:44

Ciekawe co w tej sprawie powie i napisze moralistka pisu na zw.pl nie jaka" Studentka III Wieku " ...?

avatar
~do Adasia
01.02.2019 14:12

Po czym ma tak bardzo odpoczywać, po 22 latach pracy? Ja pracowałem ciężko ponad 40 lat - jest różnica?

avatar
~asd
01.02.2019 14:49

A kto wam hejterzy bronił być strażakiem.

avatar
~Adaś
01.02.2019 16:31

Ad. "Do Adasia" - praca w fachu "strażak" jest niesamowicie stresująca, Oni żyją najczęściej do "60" co się bardzo potwierdza ( chyba , że sztabowiec) więc miejmy i ten umiar ...... ja się zgadzam z tym przywilejem. Panu po "40 " przy tej okazji też życzę dużo odpoczynku . Wiem , że to Pana boli jak jednemu lecą "balony" i ma emeryturę na poziomie 8-10 tys./miesiąc ale system "po równo" żeśmy już odrzucili . Adaś

avatar
~DO-hejtera /asd/
01.02.2019 15:47

A!, kto wam hejterzy mundurowi nie pozwala - ogranicza być człowiekiem normalnym, skromnym, bez nadymanego bizancjum?. być po prostu człowiekiem...?, bowiem żyjecie w naszym środowisku i na co dzień zabiegacie o nasze wsparcie i poparcie - nie żyjecie w próżni, że innych macie za nic!. To na was musi pracować górnik, elektryk, lekarz, pielęgniarka, itd., itp. - widziałeś gdzieś hejterze strażacki aby strażak żył tylko dla strażaka - przecież jesteś opłacany z naszego budżetu na który składają się dochody całego naszego narodu ....!.

avatar
~Zupa na kiju
01.02.2019 16:58

No ale gdzie to Bizancjum? Na którym zdjęciu? Widzę puste ściany, flagi sztandar i mundury. Zgodnie z obowiązującym ceremoniałem. A ta pompa gdzie? Że niby tłum to pompa??????????? Ale o co chodzi??????

avatar
~asd
01.02.2019 19:53

tak się składa przyjacielu ze my też płacimy podatki jak każdy. Pokaż mi strażaka który nie szanuje innych i się unosi ponad innych ludzi. Ciekaw jestem gdzie zadzwonisz gdy będziesz potrzebował pomocy. P.S miejsca są wolne wiec jakby co firma zaprasza :)

avatar
~Ja
01.02.2019 20:07

Nie rozumiem ludzi.. Bycie Komendantem a bycie szeregowy strażakiem to chyba lekka różnica.. I należy się pożegnanie.. A jeśli chodzi o emerytów to nie znam drugiego takiego miejsca pracy, gdzie tak pamięta się o emerytach.. Niektórzy widzę maja mocny ból t... a

avatar
~DO-ja
02.02.2019 11:12

Co to ma znaczyć : .." bycie komendantem a bycie szeregowym strażakiem to chyba lekka różnica"... , czyli według ciebie w czym jest ta różnica?, - a może w tym, że jak ten tzw. "szeregowy strażak" walczy na "froncie" gaszenia pożarów to twój komendant siedzi sobie w ciepełku i po 22 latach pracy w straży idzie na emeryturę?, czy o taką różnicę ci chodzi?. Jak można tak dzielić ludzi "komendant i szeregowy strażak"?. Wam się chyba w głowach pomieszało od tego nadmiaru przywilejów!. A może jakby ten twój strażak komendant miał takie "uczciwe serce" to zamiast przyjmowania tych bezsensownych prezentów przeznaczył ich wartość na Stowarzyszenie pomocy dla ludzi z autyzmem !. Na zw.pl jest w tym czasie informacja o ich działalności - co nie ściska ci serca, że są bardziej potrzebujący niż emeryt 22 letnim stażem, który jak większość jemu podobnych emerytów mundurowych podejmie kolejną pracę - wystarczy się tylko przyjrzeć jego kolegom emerytom.......!

avatar
~Zupa na kiju
02.02.2019 12:34

Kolejny raz próbuję dodać komentarz. Napisano gdzie pracował komenda rejonowa+komenda wojewódzka+12 lat komenda Nowa Sól+ 10 lat Wschowa. Może pracował 30 lat, może 40. Skąd wiesz że nie wspomaga jakiejś działalności? Znasz gościa? Z tego co napisałeś raczej nie. Jeżeli mam ochotę kupić komuś prezent to kupuję, jeżeli chcę komuś pomóc to pomagam. Jedno nie wyklucza drugiego. Rozumiem, że zawsze oczekujesz że inni będą dawać ci prezenty? Co robisz dzwonisz i podajesz na jaki cel mają wpłacić? Określasz minimum prezentowe? Ile już uzbierałeś? Ludzie przestańcie hejtować, zacznijcie myśleć.

avatar
~do-zupa na kiju
02.02.2019 14:06

Człowieku przestań hejtować, bowiem to ty jesteś tu największym hejtem/mącicielem - pisząc ciągle to samo - jak widać twój kij ma dwa końce " zupę i kij" !.

avatar
~Tomasz Sosnowski
02.02.2019 14:58

Dzień dobry, bardzo ciekawa dyskusja, więc dla wyjaśnienia: 1. Sposób zdania obowiązków komendanta powiatowego określa szczegółowo ceremoniał pożarniczy wprowadzony zarządzeniem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. „Uroczysta zbiórka” była wykonaniem obowiązku nałożonego ww. zarządzeniem i ceremoniałem. Odpowiadając na pytanie Adasia – zdanie obowiązków Komendanta Wojewódzkiego lub Głównego przebiega wg takiego samego scenariusza. Inni są goście – prawdopodobnie nie będzie starosty – będzie wojewoda. 2. Na uroczystość zaprosiłem ludzi z którymi przez 10 lat służby we Wschowie współpracowałem. Samorządowców, służby, przedstawicieli instytucji, organizacji, firm z którymi współpracowałem i na których pomoc zawsze mogłem liczyć. Zaprosiłem, żeby im podziękować. 3. Służyłem w straży pożarnej ponad 30 lat. Jeszcze raz dziękuję wszystkim, których spotkałem w swoim życiu zawodowym we Wschowie. Wschowa zawsze kojarzyć mi się będzie z miejscem w którym spędziłem najlepsze lata mojej służby i poznałem wspaniałych ludzi. Dziękuję.

avatar
~Adaś
02.02.2019 21:48

Ad. T. Sosnowski - forumowiczu, ..... serdecznie dziękuję za poprawne, należyte z literą prawa wyjaśnienie, że odejście na emeryturę w PSP macie Wy strażacy wg zarządzenia KG PSP . Dla mnie jest to absolutnie wystarczające. Proszę zrozumieć, że "cywil" mógł to odebrać jako "uroczystą zbiórkę" - ceremonię w przekazie bardzo skontrastowaną co do "obrzędów" dla " cywila " . Sam Pan miał możliwość odczytania inne komentarze które wyrażają żal i narzekania w jaki sposób i za ile zostali odprawieni na emeryturę. Wchodzimy tu w segment "sprawiedliwości społecznej", bardzo trudny i wrażliwy temat ale system "po równo" żeśmy już odrzucili . W latach 90. XX wieku Polska przeszła transformację z gospodarki centralnie kierowanej (socjalistycznej) do gospodarki rynkowej (kapitalistycznej). Mając jeszcze raz okazję, życzę Panu spokoju na emeryturze aby mógł Pan odpoczywać. Pozdrawiam Adaś

avatar
~Mi-r
03.02.2019 11:28

Jak zwykle wywołany do tablicy forumowicz "Adaś" próbuje nieudolnie tłumaczyć siebie i przy okazji "cały świat", ale czy to jest uprawnione aby przy tym wszystkim mieszać to z ideologią ?. Sprawa jest nad wyraz prosta i to nie forumowicz "Adaś" powinien tu cokolwiek tłumaczyć i dziękować!. W tekście informującym / podejrzewam dyktowanym przez emeryta TS/ stoi jak byk , cyt. ..." Pracował we Wschowie dokładnie 10 lat i 10 miesięcy. Wcześniej, bo 12 lat spędził w Komendzie Powiatowej PSP w Nowej Soli...." Proszę zwrócić uwagę na słowo "S P Ę D Z I Ł ", nie przepracował tylko SPĘDZIŁ !!!!. Jak rzetelny i dokładny czytelnik tego artykułu może zrozumieć te słowa i ilość lat przepracowanych przez emeryta TS . W swoim tekście forumowicz TS podaje nam, iż służył w straży ponda 30 lat, i co z tego wynika? - czytelnik może się tylko domyśleć, że te ponad 7 lat, które obecnie sobie forumowicz TS dodał to może być służba w wojsku i szkoły resortowe aby zostać oficerem strażakiem, tyle i tylko tyle ?. Jeśli ktoś poddaje się OCENIE publicznej podając swoją historię pracy z powodu odejścia na emeryturę to powinien być rzetelnym w tym co podaje ponieważ każde niedopowiedzenie / jak to jest u tego emeryta TS/ budzi u rzetelnego czytelnika pewne podejrzenia co do uczciwych poczynań ich autora. Forumowicz TS wyjaśnia nam "ceremoniał" pożegnania Komendanta Wojewódzkiego i Komendanta Powiatowego, a czy taki ceremoniał dotyczy tylko WYBRAŃCÓW z podaniem do publicznej wiadomości, czy też tzw. " szeregowemu strażakowi " jak to określa tymi słowami forumowiczka "Ja" przypisując większe zasługi komendantom ?. Czy " szeregowy strażak" tylko służy za tło w takich uroczystościach "ceremoniałach" jak emeryta TS ?. Jeśli jest tak, że " szeregowego strażaka" kierownictwo wysyła na emeryturę przy zorganizowaniu przysłowiowej HERBATKI i KWIATKA, to jestem wstanie zrozumieć słowa przytoczone przez forumowicza "Adasia" o " sprawiedliwości społecznej", a wręcz jej braku po transformacji ustrojowej po 90 roku !!!. Nie można przyjąć do do wiadomości jako normalny zwyczaj, iż jednych żegna się z odejściem na emeryturę w tym samym resorcie z tzw. "pompą", a "szeregowego strażaka", "szeregowego policjanta", "szeregowego żołnierza" w zaciszu biura, albo nawet i nie...!, bowiem to w codziennej służbie, to nie ten komendant bezpośrednio się naraża, naraża swoje życie i zdrowie tylko ten "szeregowy" funkcjonariusz panie forumowiczu "Ja" !!!!. Panowie komendanci "Szeregowy Strażak" nie służy do uzupełniania waszych wybranych uroczystości "ceremoniałów" on służy społeczeństwu zgodnie ze złożoną przysięga, która również i was obowiązuje!!. W pracy takiej jak służba w straży, policji, wojsku NIE MA LEPSZYCH i GORSZYCH, TYCH SZEREGOWYCH i TYCH GENERAŁÓW, bowiem bez szeregowych nie byłoby generałów. Traktujmy się na równi !!!!!.

avatar
~informacja z bip straży:
03.02.2019 17:53

Biuletyn informacji publicznej PSP Wersja z 2014-11-19 11:19:56: "st. bryg. mgr inż. Tomasz Sosnowski – Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej we Wschowie Urodził się 16 października 1969 roku w Zielonej Górze. Pełni służbę w jednostkach ochrony przeciwpożarowej od 24 lat. W 1993 roku ukończył Szkołę Główną Służby Pożarniczej i uzyskał tytuł magistra inżyniera pożarnictwa. Dalszą służbę pełnił w Komendzie Rejonowej Straży Pożarnej w Pruszkowie na stanowisku inspektora. W okresie 01.06.1994 - 31.05.1996 pełnił służbę w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Zielonej Górze na stanowiskach: inspektora i starszego inspektora. Z dniem 01 czerwca 1994 roku rozpoczął służbę w Komendzie Rejonowej PSP w Nowej Soli, zajmował tam stanowiska: starszego inspektora, młodszego oficera, oficera, naczelnika wydziału. Z dniem 01 kwietnia 2008 r. został powołany na stanowisko Z- cy Komendanta Powiatowego PSP we Wschowie. Ukończył Studia Podyplomowe „Organizacja i zarządzanie w Administracji Publicznej”. Sprawuje nadzór nad służbami: kontrolno – rozpoznawczą, operacyjną i Jednostką Ratowniczo Gaśniczą." - czyli wliczona jest szkoła wyższa do stażu pracy. Poza tym oczywiście dla zainteresowanych zgodnie z obowiązującym prawem jest dostępne oświadczenie majątkowe osoby która jest zobligowana do jego złożenia.

avatar
~Adaś
03.02.2019 17:08

Ad, "Mi-r" - forumowiczu ....... dla uściślenia, to nie ja tłumaczę jak to odbywa się ceremoniał pożarniczy wprowadzony zarządzeniem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej a sam p. Sosnowski w punkcie 1 !( Ja tego prawa i zwyczaju nie znałem...... może Ty tak ? ) Natomiast słowo "dziękuję" jest taką moją tradycyjną formą zwrotową do ludzi - przepraszam jak Ciebie tym uraziłem ? Adaś

avatar
~co za różnica
04.02.2019 10:57

za Wikipedią o Szkole Głównej PSP " W systemie dziennym w SGSP studiują studenci mundurowi (podchorążowie) oraz studenci cywilni. Podchorążowie przez cały okres studiów są skoszarowani na terenie uczelni. W ramach praktyk zawodowych pełnią oni służbę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej SGSP, która zabezpiecza operacyjnie teren warszawskiego Żoliborza, a także w Jednostkach Ratowniczo-Gaśniczych Komendy Miejskiej PSP m.st. Warszawy." W 1992 r studenci brali udział w gaszeniu największego pożaru jaki miał miejsce w całej Europie po II wojnie światowe- w Kuźni Raciborskiej. TS skończył SGSP i brał działania w akcjach w czasie trwania nauki, co daje ponad 30 lat pełnienia służby, zgodnie z ustawą o PSP. i nie musiał niczego dodawać. Ceremoniał odbył się zgodnie z zarządzeniem Komendanta Głównego. Mi-r, takie obowiązuje prawo i niestety trzeba to przyjąć do wiadomości. W każdej firmie są szefowie i pracownicy. To normalne, ze każdy ma inny zakres obowiązków. Przy każdym pracowniku nie stoi właściciel czy dyrektor. Strażacy są świetnie wyszkoleni i mają przypisane zadania do stanowiska. Gdyby przy każdej akcji musiałby uczestniczyć komendant, to jakby to świadczyło o ich kompetencjach? Komendant sprawuje nadzór nad pracą całej jednostki i odpowiada za gotowość bojową i bezpieczeństwo całego powiatu. Mi-r wystarczy sięgnąć do internetu, nie trzeba konfabulować.

avatar
~Krzyś
04.02.2019 12:49

"Mi-r" ( lub Basia) a czemu mają służyć twoje głupie wywody ? Czy ty chcesz cofnąć emeryturę p. Sosnowskiemu ? Takie szukanie dziury w całym jest tylko jak zwykle twoją wielką próżnością . Długość komentarza nie oznacza jego znakomitej jakości . Dokształć się najpierw a później filozofuj na temat lat pracy w zawodzie p. Sosnowskiego.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl