To był Czas Aktywnych Rozmów Twórczych

Niedziela, 24 czerwca 2018 o 01:03, aktualizacja Środa, 11 lipca 2018 o 11:37, autor: 26 1686
To był Czas Aktywnych Rozmów Twórczych

- Czas Aktywnych Rozmów Twórczych, to czas, gdzie mieszkańcy mogą wyrazić swoje myśli, uwagi, swoje opinie i sugestie na temat przestrzeni miasta, a jednocześnie wskazać miejsce, które chcieliby zaaranżować lub które chcieliby zmienić - mówiła Katarzyna Owoc-Kochańska ze stowarzyszenia Czas ART podczas sobotnich, popołudniowych warsztatów przygotowanych przez wschowskie stowarzyszenie.

23 czerwca w Parku J. Rogalińskiego Czas ART przypomniał o tym, że drugi człon jego nazwy to skrót od aktywnych rozmów twórczych. I to właśnie ta idea przyświecała spotkaniu z mieszkańcami przy okazji spaceru wschowskimi ulicami, budowy Bramy Głogowskiej, Nomadic Garden i nie tylko.
- Spotkaliśmy się na terenie byłej fosy - mówi Katarzyna Owoc-Kochańska - chcemy tutaj pokazać między innymi to, co dzieje się w Europie i na świecie - w jaki sposób mieszkańcy miasteczek i wsi tworzą przyszłość miejsc, które ich otaczają.
Jedną z atrakcji Aktywnych Rozmów Twórczych była budowa Bramy Głogowskiej pod okiem Joanny Hanć, edukatora sztuki.
- Inspirujemy się bramą, która tutaj stała, a której już nie ma - mówiła Joanna Hanć - zorganizowaliśmy te warsztaty dla osób w różnym wieku, ale w dużej mierze przeznaczone są dla dla dzieci i rodziców.
Brama powstawała w oparciu o kartony, listewki i kolorowy papier.

(rak/foto: martyna/ video: koper)

REKLAMA

Komentarze (26)

avatar
~obecna
24.06.2018 11:05

Szanowni organizatorzy co się stało, że odnotowano na tak szacownej imprezie tak bardzo niska frekwencję !? Co jest z naszymi mieszkańcami, że są tak mało zaangażowani w sprawy swojego/naszego miasta - jak tak frekwencja będzie na wyborach "Jesień 2018" to ponownie do władzy dojdą Ci najbardziej niepożądani - T R A G I C Z N E !!!!!!

avatar
~Magda
24.06.2018 23:16

Postawę obywatelską kształtuje się latami i to na różne sposoby. Tutaj jedno spotkanie problemu niskiej frekwencji w wyborach i nie tylko tam - nie rozwiąże. To jest problem bardzo złożony, świadczy przede wszystkim o niskiej świadomości i niedostatecznej społecznej odpowiedzialności za miasto.

avatar
~Wschowianin
25.06.2018 08:12

Tak, Pani Magda ma całkowitą rację. Nie widzę na zdjęciach ani jednego radnego czy radnej z gminy i powiatu. Gdzie Patalas?Czopek?Przybylski?Boryczka? Kuryłło? Gdzie nasi kandydaci na radnych? Mam nadzieję, że efekt tych rozmów zostanie przekazany lokalnej władzy ( fajny pomysł z ta mapą ).

avatar
~Joanna
25.06.2018 09:46

Miałam okazję uczestniczyć w sobotnim spotkaniu. Poruszane tematy wpisują się bardzo mocno w moje myślenie o mieście zarówno w sferze architektonicznej jak i estetycznej. Niestety od wielu lat widać we Wschowie nawarstwiające się zaniedbania wynikające po pierwsze z braku świadomości społecznej, a po drugie z zatrudniania osób niekompetentnych. Nie było i nie ma w Ratuszu osoby, która swoją charyzmą aktywizowałby przede wszystkim mieszkańców do upiększania swojego najbliższego otoczenia. Kogoś kto wiedziałby jak pozyskiwać środki by wesprzeć te działania. Naprawdę są w naszym mieście osoby twórcze, z pasją i kompetentne. Jak już wspomniałam przy innej okazji " drzewa w doniczkach" nie rozwiązują problemu zieleni miejskiej. Tu potrzebny jest architekt krajobrazu, osoba młoda , aktywna, nie siedząca za biurkiem. Chętnie wesprę działania kogoś takiego. Chciałam zwrócić uwagę na jeszcze jeden fakt. Na większości tego typu imprez, poza pojedynczymi osobami ze środowiska nauczycielskiego, nie widać nauczycieli przedszkoli oraz szkół. A przecież to oni odgrywają szczególną rolę w kształtowaniu świadomości obywatelskiej. I nie chodzi tu o jakieś spektakularne działania ale o aktywizowanie uczniów na poziomie lokalnym. Na własnym podwórku, we własnym mieście, które poza piękną historią, którą należy pielęgnować ,powinno być ukierunkowane na przyszłość. Może tu właśnie jest klucz do zachęcenia dzieci i młodzieży do bycia aktywnym w swoim mieście? Dziękuję organizatorom za nieustające zaangażowanie.

avatar
~@"Wschowianin"
25.06.2018 10:21

"Czas Aktywnych Rozmów Twórczych" to zbyt intelektualne przedsięwzięcie dla wyżej wymienionych osób, one przez cztery lata i poprzednie ograniczali się jedynie do wręczania kwiatków i uścisków reki - a zwłaszcza jeden z nich się w tym specjalizował...... Dziwi mnie, że nie było nikogo z Rady Miejskie, a zwłaszcza "Asa z rękawa" Radnego Giezka, tak aktywnego w biciu piany za czasów bytności w ugrupowaniu Czopka i Patalas i obecnie jako v-ce Przewodniczącego - Rady, która ma inspirować do działania Władzę Wykonawczą i stać na straży jej aktywności i rozwoju miasta dla dobra naszych mieszkańców - ich nie było, bo i po co ? . Nam Wyborcą pozostało jedno!, nigdy nie głosować na te osoby!. Wybory "Jesień 2018" jest dla nas wszystkich tego typu testem...........

avatar
~King
25.06.2018 10:44

Gdyby byli ( jednego widziałem ), to zaraz by było bicie piany, że lansują się przed wyborami. Takie komentarze jak ten powyżej niczym się nie różnią od mentalności Czopka, Patalas itp

avatar
~raczki opadjadaja
25.06.2018 11:55

Inspirować to ich powinna ich wypłata, a nie radni. Jak sobie rady nie daja to drzwi otwarte

avatar
~do członków Czas Art
25.06.2018 11:25

A nie przyszło państwu do głowy, że to jest odpowiedź na to, co stowarzyszenie zrobiło miastu w sprawie kina Hel? Nigdy nie będzie to zapomniane. Nawet wasi członkowie prywatnie to przyznają.

avatar
~Krzysztof Owoc
25.06.2018 11:42

W takim razie katastrofalna frekwencja na Burning SUN Festiwal to była odpowedź na to, co Czopek i Patalas zrobili miastu w całości. Nigdy nie będzie to zapomniane. Nawet wasi członkowie z NWNS prywatnie to przyznają.

avatar
~Hmm
25.06.2018 11:46

Widząc czas ART razem działających na rzecz miasta wnioskuję, że i kwestia budynku po kinie, i nieustanna promocja, edukacja, konkursy itd. są jedyna słuszną drogą do zmiany tej szarej rzeczywistości :)

avatar
~@krzysztof owoc
25.06.2018 11:49

W sedno panie Krzysztofie. Popłakałem się ze śmiechu

avatar
~Uważny
25.06.2018 12:04

Owoc- trafnie jak zawsze :D Ciekawe ile te dziewczyny miały na promocje? 100, 200 zł ? Ile dało miasto na burning sun ? Niech ktoś mi przypomni :D Aaaaa, czy Czas A.R.T. dalej jest linczowany czy może mieszkańcy w końcu otwierają oczy ?

avatar
~Kotwicki Jan
25.06.2018 12:16

Z tą frekwencją na festiwalu Burning Sun to była kara boska za propagowanie muzyki ludożerców zamiast country i rocka!

avatar
~@"Wschowianin"
25.06.2018 12:07

Co to ma znaczyć?, ..." że to jest odpowiedź na to, co stowarzyszenie zrobiło miastu w sprawie kina Hel?....", ŚMIESZNE,że aż śmieszne w tym kto to mówi i pisze! - podstawowym programem tej imprezy było CZAS AKTYWNYCH ROZMÓW TWÓRCZYCH o Wschowie i dla Wschowy i dla jej mieszkańców - jak widać nasi rządzący w Starostwie, Radzie Powiatu w Urzędzie Miasta i Radzie Miejskie nie dorośli do rozwiązywania problemów naszego miasta i rejonu z użyciem intelektu twórczego, najwyraźniej mają z tym problem i po prostu stchórzyli przed pokazaniem się na placu i mieszkańcami. Sprawa KINA to tylko prostacka wymówka, tu chodziło o MIASTO i jego PRZYSZŁOŚĆ !!!!!!!!. To nie Rada Powiatowa, czy też Rada Miejska, że Radni tylko się osobiście lansują za nasze pieniądze, a nie dbają o dobro miasta i jego mieszkańców..... P R O S T E !!!!!

avatar
~do radnego O.
25.06.2018 13:36

Jeżeli panu nie przeszkadza jak wygląda okolica kina, to gratuluję. A może dawno pan tam nie był? Więcej nie mam nic do powiedzenia., bo dalsza dyskusja w tej sprawie jest zbędna.

avatar
~Rodak - Polak
25.06.2018 14:05

@~do radnego O. Trafił was Owoc celnie, to już czopkiści odwracacie kota ogonem. Gdzie radny napisał, że podoba mu się syf wokół PRYWATNEGO budynku po kinie Hel. Czopek niech weźmie telefon i niech zadzwoni do właściciela i powie mu aby trochę tam posprzątał.

avatar
~hohoho
25.06.2018 13:55

Oj właśnie potrzebna jest dalsza dyskusja> Teraz należy egzekwować od kupującego poszanowanie prawa i dbałość o zabytkowe obiekty. To my pozwalamy na dalsze degradacje, a rządzący tylko wykorzystują naszą bierność i brak wiedzy. Jest mnóstwo obiektów we Wschowie, które i gmina powinna odrestaurować. Czy gmina i powiat zna swoje obowiązki w dziedzinie ochrony zabytków? Czy dotuje wnioski mieszkańców?

avatar
~Elka
25.06.2018 14:30

Najwyższy czas, aby gmina zauważyła własne zabytkowe budynki popadające w ruinę... chociażby tzw. "biały domek" - a tak niewiele potrzeba, aby mógł być ciekawym historycznie obiektem.

avatar
~Rolo
25.06.2018 15:39

Dokładnie. Ile pieniędzy trzeba by odnowić biały domek ? W porównaniu np. z pensją radnego Kuchcickiego.

avatar
~Do Elki i Rolo
25.06.2018 18:40

Nie wiem, ile kosztowałby remont białego domku co nie znaczy, że jestem za jego dalszą dewastacją ale budynek został wpisany do rejestru zabytków i zdaniem pani konserwator ma wybitne walory historyczne, architektoniczne etc, I pytam -a gdzie jest Czas -Art. ze swoją niby "troskliwością" o zabytki tego miasta?? Czyżby działacze nie zauważyli katastrofalnego stanu tego obiektu?

avatar
~Eryk
25.06.2018 21:06

Rozumiem, że właściel obiekttu poprosił Czas Art o jakąś pomoc a stowarzyszenie mu odmowilo ? Czy tez zwrocił się o dofinansowanie do Ministerstwa i to też go zbyło ? Czy po peostu wariata pan strugasz ? P.S Wg. aktu sprzedazy budynek był w stanie dobrym. Mówi pan, że Czopek oszukał kupującego ?

avatar
~Magda
25.06.2018 22:35

Jest bardzo wiele zdewastowanych zabytkowych budynków, które wymagają troski i uwagi a w pierwszej kolejności działań zapobiegających dalszej dewastacji. Przy niskiej świadomości społecznej to ogromny problem. Ludzie nie rozumieją co znajduje się w ich posiadaniu i jaką ma wartość. Rozpropagowaniem historii Żłóbka Chrystusa zajęło się właśnie Czas A.R.T. no i oczywiście MZW. Po latach działań uświadamiających o wartości tego budynku mamy bardzo pozytywną decyzję o remoncie dachu. To bardzo ważny i potrzebny krok ze strony gminy - właściciela budynku. Stowarzyszenie pozyskuje środki na działania promocyjne i edukacyjne. To bardzo dużo godzin nieopłaconej pracy społecznej. Gdyby każdy wschowianin dawał od siebie coś nie żądając za wszystko zapłaty to miasto nasze było by o wiele piękniejsze niż jest. Jest nas wiele, każdy z nas ma jakiś talent, jakieś zasoby. Dzielmy się nimi choć odrobinę. Jest wiele do zrobienia. Biały domek - Milschhäuschen - to kolejny obiekt, który wymaga troski. W MZW w nadchodzący piątek o godz. 18:00 kolejne spotkanie w ramach: "Wokół Krajobrazu Wschowy" - tutaj naprawdę można się dowiedzieć o dobrych praktykach w innych polskich zabytkowych miastach. Frekwencja nie jest budująca. Zapraszamy wszystkich forumowiczów. Jeśli rzeczywiście leży Wam na sercu dobro tego miasta, to przyjdźcie. W czasie tych spotkań naprawdę rodzą się ciekawe pomysły, wsłuchujemy się razem w to miasto i uczymy się razem troski o nie aby wszystkim nam żyło się tutaj dobrze.

avatar
~Do autora „do Elki i Rolo”
25.06.2018 19:51

Jakbyś ruszył swoją szanowną pupę sprzed telewizora i przestał grzebać w nosie to nie pisałbyś takich bzdur. Widać dobrą pracę tych Pań, brawo!

avatar
~Elka
26.06.2018 07:44

~Do autora „do Elki i Rolo” - gdybyś zrozumiał komentarz odnośnie białego domku i wiedział, kto jest jego właścicielem, to byś wiedział, iż zorganizowana impreza CzasA.R.T. nijak ma się do tematu tego obiektu... A ja akurat na niej byłam.

avatar
~Do autora „do Elki i Rolo”
25.06.2018 22:26

Jakbyś ruszył swoją szanowną pupę sprzed telewizora i przestał grzebać w nosie to nie pisałbyś takich bzdur. Widać dobrą pracę tych Pań, brawo!

avatar
~Odp...
26.06.2018 00:03

Mija 30 lat tak zwanej demokracji, która miała być zbawieniem"" miodem i winem płynącą"", a co Wschowa ma z tego jeden wielki S K A N S E N - wystarczy popatrzeć na kamienice i domy naszego miasta na ich elewacje,które od ponad 30 lat nie są odnawiane, jeszcze nigdy na przełomie swojego istnienia Wschowa jako miasto nie była tak obskurna i brudna.....dla przykładu ul. Ks. Kostki swym wyglądem i stanem zniszczenia może posłużyć jako sceneria do filmu wojennego "jak wyzwalano ziemie zachodnie w czasie II Wojny Światowej". Wstyd dla wszystkich rządzących tym miastem od czasu upadku Komuny!, wstyd dla ich mieszkańców, że nie zdołali wymóc na rządzących zadbania o ich miasto!. Jeśli w dalszym ciągu nie będziemy się kierować przy wyborach samorządowych zdrowym rozsądkiem co do kandydatów na przyszłych radnych do powiatu i miasta to nie wymagajmy od nich dbania o rozwój naszego miasta i rejonu. Każda dotychczasowa ekipa po objęciu władzy z naszego nadania ograniczała się po pierwsze: - do zapewnienia swoich materialnych potrzeb oraz zapewnienia stołków swojej rodzinie i kolesiom z układu partyjnego, po drugie: -do jątrzenia, kupczenia i spekulowania, by jak najdłużej utrzymać się przy korycie władzy - i tak na okrągło przez 30 lat!!!, gdzie im było w głowie dbanie o dobro miasta i ich mieszkańców. Tak więc mamy co mamy: brud, smród i ubóstwo, a miasto jak jeden wielki SKANSEN. Wyborco!!!, kiedy zrozumiesz, że w tych wyborach należy tym wszystkim co siedzą obecnie w STAROSTWIE, Radzie Powiatowej, UMiG, Radzie Miejskiej powiedzieć KONIEC WASZYCH RZĄDÓW i wybrać całkiem nowych .... nowych....jak jeden.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

nazwaSławaW Sławie budują nowe mieszkania
20.07.20180 165
Koniec mówienia o inwestycji w budowę nowych mieszkań, właśnie rozpoczął się czas realizacji. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Sławie rozpoczął budowę bloku mieszkalno-usł...

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl