TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Technologia RFID w kasynach

Środa, 18 sierpnia 2021 o 17:49, aktualizacja Środa, 18 sierpnia 2021 o 21:32, autor: 1
Technologia RFID w kasynach

Coraz bardziej mamy do czynienia z technologią RFID na świecie. Wykorzystywana jest ona w sklepach, punktach usługowych, na lotniskach, a nawet w kasynach online, które oferują bonus za rejestrację bez depozytu. I to właśnie tymi ostatnimi chcielibyśmy się zająć, gdyż połączenie tej technologii z grami hazardowymi to bardzo interesująca sprawa

Czym jest technologia RFID?

RFID to technologia, z którą mamy coraz częściej do czynienia. Jest to skrót od nazwy Radio-Frequency Identification, co w rzeczywistości jest identyfikacją za pomocą fal radiowych. Możemy zatem odczytywać czy przesyłać dane i to w zależności od systemu, na kilkanaście centymetrów czy nawet kilkanaście metrów. Wszystko jest bowiem zależne od tego, z jak dużą siecią mamy do czynienia. Im jest ona bardziej złożona, tym możemy liczyć na odczyt w tym samym czasie wielu różnych tagów.

Jak wspomnieliśmy we wstępie, technologia RDIF jest stosowana w różnych branżach czy dziedzinach, więc dziś możemy się z nią spotkać w handlu, procesach produkcyjnych, logistyce, kontroli dostępu. Wykorzystuje się dziś 3 standardy częstotliwości:

  • LF - niska częstotliwość z zasięgiem do 10 cm,
  • HF- wysoka częstotliwość z zasięgiem do 1,5 metra,
  • UHF - ultra wysoka częstotliwość z zasięgiem do kilkudziesięciu metrów.

W przypadku tych pierwszych spotykamy je najczęściej w różnych kartach, czy to płatniczych czy rabatowych, stałego klienta. Z kolei drugie mogą znajdować się w elektrycznych kluczykach, brelokach, za których pomocą otwieramy drzwi w klatce czy w firmie. Ostatni zaś może być umieszczany w znacznikach na maszynach.

Sam tag RFID składa się z 3 elementów: anteny, układu scalonego oraz obudowy. Do tego oczywiście po drugiej stronie znajdują się stacjonarne bądź mobilne czytniki, które odbierają sygnał radiowy, po czym go wraz z systemem przetwarzają.

Dlaczego nie kody?

Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że technologia RFID zastąpiła między innymi kody kreskowe. Wiele osób zastanawia się nad tym, dlaczego rezygnuje się z tych drugich? Przede wszystkim kody są jednorazowe, gdzie RFID umożliwia częste zmiany. Do tego kody są mniej trwałe, bardziej podatne na zniszczenia, trzeba je ręcznie skanować, a przy tym odczytywany może być jeden kod w danej chwili. Do tego kody są wolniejsze w wczytywaniu i przetwarzaniu. Ich plusem jest jednak to, że są o wiele tańsze do wdrożenia, jak i nie wymagają specjalistycznej wiedzy.

Jak to wygląda w kasynach?

Przedstawiliśmy nieco to, jak prezentuje się technologia na rynku. Czas zatem przejść do kasyn. Czy jest ona już dziś stosowana w firmach hazardowych? Okazuje się, że z sukcesem od kilku lat! Jest już bowiem od lat coraz większa lista kasyn, które oferują nam możliwość gry na żywo. Polega ona na tym, że łączymy się ze studiem, w którym znajduje się krupier lub krupierka i to oni prowadzą grę zamiast systemu komputerowego. Ten tylko zajmuje się gromadzeniem danych i rozliczaniem zakładów.

Krupierzy dysponują w przypadku gier karcianych, jak baccarat, poker, blackjack, bardzo dużymi kartami. Są one najpierw przesuwane przez czytnik, a dopiero potem odkrywane przez osobę prowadzącą grę. W ten oto sposób widzimy, jak przebiega losowanie, a system jednocześnie zapisuje gry. I właśnie tutaj świetnie sprawdza się omawiana przez nas technologia.

Dawniej na miejscu czytników umieszczone były specjalne kamery, które to błyskawicznie prześwietlały kartę, aby wyświetlić jej obraz w systemie. Jednak nie był to zbyt skuteczny system, a przy tym wzbudzał kontrowersje. Dlatego też gry kasynowe na żywo musiały zostać nieco zmodyfikowane.

Wewnątrz tych dużych kart znajduje się opisywany przez nas znacznik, który jako elektroniczny układ z anteną może nadawać i odbierać informację. Nie widać tego znacznika, jednak możemy mieć pewność, że jest on pod jedną z papierowych warstw karty. Na stole z kolei znajduje się czytnik z odbiornikiem, dzięki czemu dochodzi do odczytywania wartości kart w trakcie gier. Ponadto taki system może być wykorzystywany podczas transmisji pokerowych na żywo. Komputer w oka mgnieniu zbiera dane z czytników, a potem wyświetla karty w ich elektronicznej wersji na ekranach.

Czy jest to bezpieczne?

Kasyna oczywiście muszą korzystać z bezpiecznych i sprawdzonych systemów, aby spełniać wymogi prawne nakładane przez komisje. Czy można zatem oszukać system oparty na RFID? Zdaniem ekspertów jest to jak najbardziej możliwe, jednak potrzebne są do tego specjalne technologie, których koszt jest bardzo wysoki. Dlatego też nie wydaje się, aby ktoś mógł oszukiwać w takich grach, zwłaszcza na żywo. Same kasyna też nie mogą sobie na to pozwolić, gdyż w razie wykrycia problemów, mogłyby zapłacić bardzo wysokie kary bądź nawet stracić licencje.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (1)

avatar

avatar
~Gosia
30.08.2021 16:20

Fajny artykul!

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl