TworzymyGłos Regionu

Szlichtyngowa: Gmina musi zwrócić 4 tysiące za niedotrzymanie terminów

Piątek, 08 lutego 2019 o 14:20, aktualizacja Wtorek, 12 lutego 2019 o 16:54, autor: 49 2711
Szlichtyngowa: Gmina musi zwrócić 4 tysiące za niedotrzymanie terminów

Jolanta Wielgus burmistrz Miasta i Gminy Szlichtyngowa przedstawiła na czwartkowej sesji sytuację, związaną z rozliczeniem dotacji na rewitalizację Parku Górczyńskiego. Koszt tej inwestycji miał wynieść niecałe 350 tysięcy, wyniósł o prawie 150 tysięcy więcej, a samo rozliczenie inwestycji zawiera kilka błędów, w tym taki, który wymaga zwrotu 4 tysięcy złotych za niedotrzymanie jednego z terminów.

Gmina złożyła wniosek na dofinansowanie budowy nowej muszli koncertowej. 7 lutego 2018 roku została podpisana umowa z Urzędem Marszałkowskim w Zielonej Górze. Wartość dofinansowania stanowiła 63, 63 procent kosztów kwalifikowanych, to jest 222 tysiące 106 złotych. Koszt całkowity to kwota - 349 tysięcy 160 złotych. 

Tak miało być, a jak w rzeczywistości wyglądała ta inwestycja? O tym mówiła burmistrz Szlichtyngowej:

- Całkowity koszt realizacji tego zadnia, wiemy to już dzisiaj, to kwota 494 724, w tym koszty kwalifikowane - 349 060 złotych. Koszty niekwalifikowane to kwota - 145 664 złote, na które składały się między innymi roboty dodatkowe na kwotę 77 224 złote. Koszty gminy, to koszty niekwalifikowane, czyli 145 664 złote plus wkład własny do dofinansowania - 126 954. Razem - 272 618 złotych - mówiła Jolanta Wielgus.

Umowa z wykonawcą zadania została podpisana 25 czerwca na kwotę 387 tysięcy brutto. 25 czerwca został też podpisany aneks do umowy na roboty dodatkowe na kwotę 77 224 złote. 

- Razem wynagrodzenie wykonawcy, to kwota 464 724 złote - mówiła burmistrz - Koszty wykonania placów zabaw w Nowych i Starych Drzewcach - 30 tysięcy. Wniosek o płatność został złożony 2 listopada 2018 roku. Już dzisiaj wiemy, że kwota dotacji zostanie pomniejszona o 2 procent. To jest o kwotę 4 442 złote. Z tego względu, że nie zostały dostarczone w terminie do Urzędu Marszałkowskiego dokumenty, dotyczące procedury przetargowej. Dokumenty te winny być dostarczone w terminie 30 dni od daty zawarcia umowy, tj. do 25 lipca 2018 roku. Dokumenty te zostały wysłane dopiero po tym, jak objęłam Urząd. 

Jak mówiła burmistrz gmina miała obowiązek informowania i rozpowszechniania informacji o otrzymanej pomocy na przykład poprzez tablice informacyjne. 

- Tablice te zostały zamówione dopiero 24 grudnia 2018 roku i zamontowane po nowym roku - mówi Jolanta Wielgus -  powinny być one zamontowane najpóźniej przed dniem odbioru robót. Mocno spóźnione zostało również złożenie wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Został on złożony dopiero wtedy, kiedy zaczęłam zapoznawać się z tym tematem. Taki dokument wydaje Krajowa Informacja Skarbowa w Bielsku-Białej. Na tę informację czeka się 3 miesiące. Wniosek został złożony w styczniu. Jest to o tyle istotne, że musimy wiedzieć, że VAT może być kosztem kwalifikowanym, czy niekwalifikowanym. 

28 stycznia 2019 Urząd w Szlichtyngowej otrzymał pismo z Urzędu Marszałkowskiego, informujące o tym, że negatywnie został oceniony przetarg. 

- Chodzi tam głównie o to, że wykonawca w ofercie powołał się na zasoby podmiotu trzeciego. Urząd Marszałkowski wskazuje na pewne braki z tym związane. 

Urząd oczywiście ma możliwość wystąpienia z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy z czego zamierza skorzystać.

(rak/foto: olek)

REKLAMA

Komentarze (49)

avatar

avatar
~Mieszkaniec gminy
08.02.2019 14:50

Nawet jeśli trzeba zapłacić te 4 tyś zł to jest nic. Musieliśmy czekać tyle czasu na p Rahnefeld aby doczekać się nowej sceny. Wstyd aby „serce gminy” w którym odbywają się imprezy było w takim stanie w jakim było przed inwestycją. Przy okazji nowa burmistrz wytyka „błędy” poprzedniczki, a sądzę, że sama popełni nie tylko takie.

avatar
~Obserwator
08.02.2019 15:15

Dokładnie TAK Mieszkaniec Gminy. Mamy piękną scenę i to dzięki p. Rahnefeld . Dziękujemy p. Elu.

avatar
~Masakra
08.02.2019 15:22

Super ze jest nowa scena..ale jak taka inwestycja moze kosztowac 0.5 milona

avatar
~Wyborca
08.02.2019 15:22

Co dzięki Eli? nie miała czym zaświecić a coś trzeba było zrobić , przecież nie za swoje zrobiła!

avatar
~Ha ha
14.02.2019 06:33

A miała za swoje robić ?Pomysl,to nic nie kosztuje.

avatar
~mieszkaniec do obserwatora i mieszkańca gminy
08.02.2019 15:50

kamienice odrapane ,że wstyd a jakiś namiot za 500 tys.postawiony, który będzie wykorzystany raz no może 2 razy w roku. A z drugiej strony ta dobra pani Ela dlaczego nie dopilnowała formalności.

avatar
~Oserwator
09.02.2019 16:41

Drogi mieszkańcu , założę się że pierwszy będziesz biec pod ten namiot tańczyć podczas dni Szlichtyngowy ☺ Miłego korzystania i udanej zabawy życzę

avatar
~do Mieszkańca gminy i Obserwatora
08.02.2019 16:07

Panie " Mieszkaniec gminy"i panie Obserwator jak tak chwalicie ową już na szczęście byłą burmistrz do co stoi na przeszkodzie aby dołożyć się np po pięćset zł do kasy gminy . Przecież macie piękną scenę a i kasa miejska nie odczuje tego tak mocno . Dajcie przykład solidarności z panią Rahnefeld a wy tylko głupimi frazesami zaśmiecacie to forum .

avatar
~Mieszkaniec
08.02.2019 16:13

Scenę za pół miliona opamiętajcie się ludzie za to mozna postawić dom pod klucz!A nie płachte naciągniętą! Każdy zespół wam powie, że to jest niewypał ! Kto na to pozwolił! Pani Wielgus to przez rok będzie się zajmować tylko odkrecaniem spraw, które spartaczyła R.

avatar
~Muzyk
09.02.2019 04:17

Zgadzam się w 200% za żadne pieniądze bym na Tym przedmuchu nie zagrał!!! I jeszcze strach o sprzęt bo jak to zwykle bywa że w trakcie festynu pada deszcz

avatar
~Adaś
08.02.2019 16:34

Macie nową muszlę koncertową, piękną i za to starej władzy należy ładnie podziękować . Co do rozliczeń, zaniedbań, ...... no to chyba nie warto szat rozrywać ? Kto zawinił niech gminie zwróci i po temacie . Adaś

avatar
~KAPISZON
08.02.2019 16:39

Cytując klasyków z pisu to można nazwać ta pseudo budowę jednym wielkim K A P I S Z O N E M !, co to ma być?......co to ma być?...., to się nadaje jedynie do powołania kontroli budowlanej celem ponownej wyceny przez niezależnych ekspertów tego "KAPISZONA BUDOWLANEGO"!!!. W takim stanie jak to stoi nie jest warte na chłopskie oko więcej jak 50 - 60 tysięcy złotych. Żenada i wstyd dla tych co tą tzw. budowę odbierali jak budowa !. K A P I S Z O N

avatar
~Ludzie !
08.02.2019 16:41

Ale daliście się orżnąć .....????

avatar
~do Adasia
08.02.2019 17:14

Słuszna uwaga kto zawinił niech zapłaci.

avatar
~skandal
08.02.2019 19:10

a co na to byla pani ksiegowa ,tyle kasy za zadaszenie szmaciane ?

avatar
~Mieszkaniec
08.02.2019 21:09

Tu akurat pani księgowa nie podejmowała decyzji. "Pan każe, sługa musi "

avatar
~do wyborcy
08.02.2019 19:19

piszesz ze nie za swoje zaplacila poprzednia burmistrz,a ta nie za swoje zaplaci 4 tys,a scena jest i jaka piekna,gmina ma na podwyzki to i ma 4 tys zl hi,hi,

avatar
~Mieszkaniec
08.02.2019 21:18

Piękna? Ty chyba parki pomyliłeś? Nie zapłaci ze swoich ale z moich i Twoich podatku. Więc mam prawo wymagać coś od Urzędu a nie płachtę za pół miliona i 4 tys kary za nie dotrzymanie terminów! Teraz pani była burmistrz niech oddaje ze swoich!

avatar
~M
08.02.2019 21:01

Za co tyle pieniędzy w innych gminach zakład wodociągów czy urząd gminy są odremontowane. W Szlichtyngowej farba olejna na ścianach i gumoleum na podłodze....

avatar
~Zainteresowana
08.02.2019 21:25

Czy jest gdzieś info o firmie która to wykonywała ?

avatar
~Mieszkanka
08.02.2019 22:09

Kochani łatwo obwiniać poprzedniego burmistrza , ale zauważcie ,ze każdy nowy burmistrz splaca dlugi swojego poprzednika

avatar
~Do Mieszkanki
09.02.2019 08:03

Dlugi owszem można spłacać ale racjonalne a nie takie!!! Tak to jest jak osoba dojedzie do władzy, która tylko chce rządzić a nie ma pojęcia o samorządzie.

avatar
~jola
08.02.2019 22:15

Sprawę powinna wziąć prokurator zwykła niegospodarność. Po prostu kpina. Niech zadowolony z muszli tam zagra to zobaczy do Czego ona się nadaje. Drogi rozwalone a takie g.... Za pół miliona. Nie wiem czy gmina dostanie jakieś dofinansowanie bo te cztery tysiące to Pikuś.

avatar
~zz
09.02.2019 09:32

to dobrze ze nie bylo wiecej inwestycji ,bo dopiero by sie dzialo, a co robil sekretarz ,zastepca ?przeciez pani burmistrz nie byla sama ?

avatar
~porazka
09.02.2019 09:50

to co robili odpowiedzialni pracownicy ,ktorzy odpowiadali za ten projekt ,/za przetarg,za rozliczenie finansowe z MARSZALKIEM WOJEWODZTWA,/ za to odpowiadali bezposrednio pracownicy.A teraz widac jakich ORLOW mamy w Urzedzie .Pani Jolu niech pani ich pogoni do roboty ,

avatar
~Misiek
09.02.2019 11:36

Nie sądziłem że Szlichtyngowa połasi się na taki " amfiteatr ". Opole i Sopot wymiękają z tymi muszlami . Jeszcze tylko dobre oświetlenie i miękkie fotele dla publiczności to i San Remo będzie nam zazdraszczać . A przy drodze obok tego" portu"rzecznego dla statków oceanicznych należy jeszcze pobudować " lotnisko " dla przylatujących turystów . Niech zobaczą rozmach i megalomanię byłej już na szczęście burmistrz . Tu w tym przypadku ma co robić prokurator i powinien sprowadzić co niektórych na Ziemię .

avatar
~Zbyszek
09.02.2019 11:45

Wygląda na to że ktoś chyba żyje na innej planecie i jest izolowany od rzeczywistości . Trzeba sprawdzić czy czasem te rurki nie są powleczone złotem lub innym cennym kruszcem . Już sobie wyobrażam ile w takim razie musi kosztować domek parterowy .

avatar
~Krzysztof
10.02.2019 12:00

No haloo, a co robili radni bezradni którzy zaakceptowali projekt i przytakneli jego realizacji???za taką kasę?? Burmistrz burmistrzem jaka byla każdy wie, ale Orły urzędowe są od tego żeby procedury dopilnować, Trzeba było mieszkańcom ubrać rękawice i postawić samemu amfiteatr. No ale chociaż jakiś ślad po niej został bo jak było za czasów Jolki w urzędzie wszyscy wiedzą, czekamy więc na te nowe inwestycje z rozmachem... P. S. Ciekawe kto w poniedziałek pomoże mi wypelnić wniosek o wymianę okien z dofinansowaniem wszak ma być przeszkolona pani w tej dziedzinie, oby nie kolejny orzeł...