Święto radości rolników w Łupicach

Poniedziałek, 28 sierpnia 2017 o 15:26, aktualizacja Poniedziałek, 04 września 2017 o 13:53, autor: 13 2958
Święto radości rolników w Łupicach

W niedzielę rolnicy z terenu całego powiatu spotkali się w Łupicach by wziąć udział w powiatowo-gminnych dożynkach. Prócz pracujących na roli i ich rodzin w uroczystościach wzięli udział samorządowcy z terenu powiatu.

Dożynki powiatowo-gminne w Łupicach rozpoczęły się tradycyjną mszą dziękczynną w kościele pw.  Najświętszego Serca Pana Jezusa, podczas której rolnicy dziękowali za tegoroczne plony. Następnie barwny korowód ruszył w kierunku boiska sportowego, na którym odbywała się dalsza część święta rolników. Dożynki to czas podziękowań, szczególnie rolnikom za ich codzienną ciężką prace, poświęcenie i oddanie, z którego korzysta całe społeczeństwo. Tych słów podzięki nie brakowało w wystąpieniach zaproszonych gości.

- Szanowni państwo to, że jesteście tutaj dzisiaj z nami świadczy, że macie ogromny szacunek dla pracy na roli i dla rodzin rolników – zwrócił się do zaproszonych gości współgospodarz dożynek, starosta powiatu wschowskiego Marek Boryczka. – Dzisiaj jest dzień zabawy i podziękowania za trud jaki towarzyszy rolnikom.

W imieniu władz samorządów gminnych Sławy, Szlichtyngowej i Wschowy głos zabrał burmistrz Sławy Cezary Sadrakuła.

- Wszystkim rolnikom, rodziną rolniczym, pracownikom rolnictwa gratuluje i składam podziękowania za trud, jaki włożyliście w wyprodukowanie tego przysłowiowego kłosa zboża, o którym tak pięknie mówił ksiądz proboszcz w czasie dzisiejszej mszy. Jestem przekonany, że nie zabraknie nam w Polsce na stołach chleba, jednak wciąż musimy się szacunku do tego chleba uczyć. Szczególnie przekazywać go młodym pokoleniom, żeby chleb miał wymiar ciężkiej harówy i pracy na roli.

Rolnikom dziękował także obecny na uroczystości powiatowo-gminnych dożynek wicemarszałek województwa Lubuskiego Stanisław Tomczyszyn. Odniósł się on również do słów burmistrza Sadrakuły.

- Wybitny działacz chłopski Wincenty Witos mówił, że chłop w najgorszych czasach dla Polski zawsze zachował ziemie, religię i narodowość. I o tym trzeba zawsze pamiętać i mówić młodemu pokoleniu. Żeby chleba, który będzie wręczany przez starostów wystarczyło zawsze dla wszystkich, żeby był dzielony sprawiedliwie. A wszystkim rolnikom powiatu wschowskiego chciałbym powiedzieć staropolskie Bóg zapłać.

Po przemówieniach i podziękowaniach odbył się tradycyjny obrzęd dożynkowy, przekazania i dzielenia chleba, który poprowadzony był przez Zespół Pieśni i Tańca im. Michała Krechowca z Krzepielowa. Starości dożynek, Magdalena Rogozińska i Leszek Rajman odebrali bochny wypieczone z tegorocznych plonów i przekazali je włodarzom gmin i staroście powiatu, by ci sprawiedliwie rozdzielili owoc pracy rolników wśród wszystkich obecnych. Aby tradycji stało się zadość rolnicy przygotowali również wieńce dożynkowe, spośród których wybrano najpiękniejsze. Komisja zadecydowała przyznać ten tytuł wieńcom z Wygnańczyc, Łupic i Wyszanowa. Po części oficjalnej w Łupicach wszyscy bawili się niemal do białego rana, wykorzystując ten jeden z nielicznych wolnych od ciężkiej pracy dni.

(red.)

REKLAMA

Komentarze (13)

avatar
~uczestnik
28.08.2017 20:23

szkoda że dożynki powiatowo gminne a tak cienko .TEREN NIE DO KOŃCA WYSPRZATANY ,miałem wrażenie ze to są dożynki wiejskie ogólnie było brak atmosfery ,wszyscy vip. poszli na poczestunek a hołota została i pózniej nie było tych naszych wspaniałych zarzadzajacych, nie integruja sie z nami ale nasze głosy ządają .Byliście na porządnych kiedykolwiek dorzynkach? mogę podać miejscowości gdzie dożynki były dożynkami i nikt z władzy nie uciekał wręcz odwrotnie bawil;i sie wszyscy do póznych godzin Powiat i gmina Sława uczccie się od lepszych

avatar
~jola
28.08.2017 21:44

Wstyd i żenada aby w imieniu władz samorządowych Wschowy i Szlichtyngowej głos zabierał burmistrz Sławy. Kilka ciepłych słów podziękowań złożonych w prosty sposób dla rolników za ich trud i pracę to chyba nic takiego wielkiego i trudnego ale widać, że bez kartki to ani rusz. Burmistrz Szlichtyngowej na dożynkach w Zamysłowie nie powitała nawet rolników bo ważniejszy dla niej był komendant policji.

avatar
~Aktor
28.08.2017 23:32

Rolnicy to grupa ludzi któraą naleźy szsnować to własnie Oni wiedzą jak się przyjmuje gości i dlatego ten poziom jaki jest ma zdjęciach to wielka kstastrofa siefzą rolnicy przy pustych stołach wielkie nieporozumienie

avatar
~slawianin
29.08.2017 08:31

Szkoda że redakcja nie zrobiła zdjęć pustych pierwszych ławek w trakcie występu kabaretu. W tym czasie wszystkie ważne osoby poszły na wyżerkę za pieniądze podatników. Wstyd panie starosto, wstyd panie burmistrzu Sławy. Rolnicy w tym czasie siedzą przy pustych stołach!!!

avatar
~D64
05.09.2017 14:21

Wstyd to malo powiedziane to zalosne tak jest we wszystkich wsiach i na wszystkich dozynkach gorsi i lepsi tylko ktorzy bogaci bo dorabiaja w niemczech gdyby nie to to piszczeliby jak biedota zal sciska patrzec na to wszedzie sa podzialy i tyle.

avatar
~marek
29.08.2017 13:11

Trzeba za to było zobaczyć suto zastawione stoły na sali. Dla porównania zobaczcie opis zabawy dożynkowej w Święciechowie. Tam nie dzielono uczestników na lepszych i gorszych. We Siedlnicy zresztą też.

avatar
~Adaś
29.08.2017 14:51

Bardzo przykro czyta się Wasze komentarze Panie i Panowie , .... od trzech lat ciągle to samo. Dożynki są okazją do kolejnego darmowego "koryta" dla władzy a ci którzy na to zapracowali nie mają żadnego poszanowania (przepraszam , mają , .......w cyklu czteroletnim) . Starosta i burmistrzowie nie widzą potrzeby bratania się z tymi ludżmi ? ....... a czy wiecie , że to dzięki nim macie te stołki i to Oni zawierzyli Wam w tworzenie dobra tej gminy i powiatu ? Takie zachowanie jest bardzo nie przyzwoite , pokazuje co władza myśli o rolnikach i jaki ma do nich stosunek ..... wstydżcie się . Adaś

avatar
~ "do Adasia"
29.08.2017 15:07

Im się ciągle wydaje, że suweren to akceptuje. Nie!!! nic tak bardzo nie denerwuje jak podział na lepszych i gorszych. Inne samorządy w okolicy to zrozumiały, nasz powiatowy ciągle nie.

avatar
~Kacha
01.09.2017 08:31

My tam też byliśmy i bawiliśmy się dobrze. Może nie potraficie się bawić.

avatar
~Niunia
31.08.2017 00:19

No nic w przyszłym roku doźynki będą w gminie Wschowa i myslę źe jak będą jak w Siedlnicy to będzie super więc do przyszłego roku

avatar
~do Kachy
01.09.2017 12:13

Bo widocznie byłaś w tej grupie, która była na sali w wiadomym celu. Też bym się bawił i to jak.

avatar
~D64
04.09.2017 12:30

Kto jest taki pewny ze w Siedlnicy bedzie super w tym roku atrakcja byl otwarty sklep cala noc zeby pijaczki sie nie nudzili a solty woli do niemiec po kase jechac niz cos dla wsi zrobic .Oczyszczalnia a chodnikow dalej nie ma rejon bogatych ma a biedota nie .

avatar
~zuza
05.09.2017 19:11

To prawda bawic sie w Siedlnicy lubia ale elita a reszta na bok bo nie wypada? Niechce sie nawet tam isc a nie mowiac o zabawie to rada baw sie sam?

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

nazwaSławaOSP Konradowo wygrało Międzygminne Zawody Prądopiłki Strażackiej
16.07.20180 590
W sobotę (14 lipca) odbyły się Międzygminne Zawody Prądopiłki Strażackiej w Przybyszowie. Na stawach pojawiło się 7 jednostek. Uroczystego otwarcia dokonał Burmistrz Sławy Cezary Sadrakuła...

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl