TworzymyGłos Regionu

reklama

Sukces Filipa Czarnoty w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym

Środa, 30 maja 2012 o 12:38, autor: 1
Sukces Filipa Czarnoty w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym

W dniach od 24 do 26 maja 2012 r. w Warszawie odbyły się zawody finałowe XVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego i V edycji Olimpiady „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768 – 1864. Od konfederacji barskiej do powstania styczniowego. Za Wolność Waszą i naszą”

Wśród czterdziestu ośmiu finalistów Olimpiady, troje uczniów reprezentowało województwo lubuskie, jednym z nich był Filip Czarnota z I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie. Program zawodów obejmował osiem konkurencji: Broń i barwa, Malarstwo batalistyczne, Eksponat muzealny, Geografia militarna (bitwy i kampanie Wojska Polskiego w latach 1768-1864), Film historyczny, Literatura, Artur Grottger (interpretacja grafik cyklu Wojna, Polonia, Lituania), Zabytek – obiekt historyczny. Większość konkurencji rozegrano w Muzeum Wojska Polskiego i Centralnej Bibliotece Wojskowej. W sobotę 26 maja 2012 roku uczestnicy konkursu w asyście kompanii honorowej Wojska Polskiego złożyli kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza, następnie udali się do Zamku Królewskiego, gdzie w Sali Ansamblowej odbyła się wielka gala zakończenia konkursu. Filip Czarnota został jednym z laureatów, uzyskując VII miejsce w klasyfikacji ogólnej oraz I miejsce w dwóch spośród ośmiu konkurencji: Eksponat muzealny i Zabytek – obiekt historyczny. Na uwagę zasługuje fakt, iż Filip zajął najwyższą lokatę jako pierwszoklasista, dodatkowo uzyskał najwyższą pozycję wśród reprezentantów województwa lubuskiego. Filip Czarnota jeszcze jako uczeń Gimnazjum Językowego we Wschowie był laureatem XV Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972 – 1514. Od Cedyni do Orszy” (VI miejsce w Polsce – Warszawa 2010) i XVI Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego i „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531 – 1683. Od Obertyna do Wiednia” (IV miejsce w Polsce – Warszawa-Płock 2011). W 2012 roku licealista znalazł się w gronie dwudziestu wybitnie uzdolnionych w zakresie nauk humanistycznych Lubuszan. Z tego tytułu odebrał z rąk Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbiety Polak stypendium naukowe. Opiekunem Filipa jest pan Piotr Sobański, nauczyciel historii z I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana oraz Gimnazjum Językowego we Wschowie. (I LO/Foto: admu)
REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (1)

avatar

avatar
~mieszkaniec
31.05.2012 11:42

Brawo Filip i pan Sobański

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl