TworzymyGłos Regionu

Subiektywne kalendarium samorządu wschowskiego

Poniedziałek, 20 listopada 2017 o 16:50, aktualizacja Sobota, 25 listopada 2017 o 09:17, autor: 16 1769
Subiektywne kalendarium samorządu wschowskiego

Ósmy grudnia dwa tysiące czternastego roku. Wydawać by się mogło, że to data jak każda inna. 8.12.2014 r. Wtedy właśnie Danuta Patalas wypowiedziała słowa: Obejmując urząd burmistrza Wschowy uroczyście ślubuję, że dokonam wierności prawu, a powierzony urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców gminy Wschowy. Tak mi dopomóż Bóg i rozpoczęła kadencję sprawowania urzędu Burmistrza Miasta i Gminy Wschowa. Od tego czasu minęły prawie trzy lata, a za niecały już rok kolejne wybory. Jak wyglądało te 75 % kadencji? Co się działo? Poniżej przedstawiam kalendarium najciekawszych według mnie wydarzeń minionego trzylecia.

1.12.2014 r. – Pierwsza sesja Rady Miejskiej we Wschowie kadencji 2014-2018. W radzie zasiada 9 przedstawicieli klubu Nasza Wschowa Nasz Samorząd, 4 – Inicjatywa Rozwój Przyszłość, 4 – Zwyczajnych Razem, 2- Porozumienie dla Rozwoju, 1- Prawa i Sprawiedliwości i 1 – Razem w Przyszłość. Przewodniczącym Rady Miejskiej zostaje Hanna Knaflewska – Walkowiak, a stanowiska wiceprzewodniczących obejmują Jacek Kowalczyk i Piotr Buczek.

2.12.2014 – Danuta Patalas zapowiada konsultacje społeczne w sprawie funkcjonowania Straży Miejskiej we Wschowie. Czekamy. Już 1078 dni.

4.12.2014 r. – Burmistrz Krzysztof Grabka zatrudnia zastępcę burmistrza Andrzeja Nowickiego na stanowisku sekretarza gminy Wschowa. Danuta Patalas zdecydowała się rozwiązać umowę z nowym sekretarzem. Andrzej Nowicki pozwał Urząd do sądu, a 4 marca zawarto ugodę w ramach, której były sekretarz otrzymał równowartość trzymiesięcznego wynagrodzenia.

8.12.2014 r. – Zaprzysiężenie Burmistrza Miasta i Gminy Wschowa Danuty Patalas. Nowa pani burmistrz zapowiada: Chcę Wschowę pokierować w taką stronę, żeby nastąpił rozwój, żeby ludzie mieli pracę. Wszystko, co dobre we Wschowie, postaram się zachować. Będę też szanowała to, że radni zostali wybrani przez mieszkańców. Jest to suwerenny organ i myślę, że będzie nam się dobrze współpracowało. Odchodzący z urzędu Krzysztof Grabka wręcza swemu następcy pióro z życzeniami dobrych działań i decyzji. Danuta Patalas mówi: Mam nadzieję, że nie ma pan do mnie żalu taka jest demokracja. Dzisiaj jestem burmistrzem, jutro mnie nie ma. To mieszkańcy decydują kto władzę obejmuje. Sielanka.

Grudzień 2014 – Miłosz Czopek zostaje zastępcą kolejnego już burmistrza Wschowy.

22.12.2014 – Radny Przemysław Kuchciki proponuje obniżenie pensji burmistrza do 7500 zł brutto. Swoją propozycje uzasadnia słowami pani burmistrz, która w kampanii wskazywała, że kwestia wysokości zarobków poprzednich władz była skandaliczna. Radny zauważył, że da to realne oszczędności, a społeczeństwo oczekuje realizacji obietnic z kampanii. Wniosek radnego nie przeszedł, jednym z zaciekłych obrońców władz gminy był radny Paweł Giezek.

- Tego samego dnia Miłosz Czopek zapowiada utworzenie Budżetu Obywatelskiego, którego realizacja ruszy w 2016 roku, potrzebny jest czas na dobre przygotowanie tej inicjatywy bo „Jeżeli mówimy o obywatelskim budżecie, to on musi być obywatelski.” mówił wiceburmistrz. 15 września 2015 roku ruszyło pierwsze głosowanie. Od tego czasu odbyły się trzy edycje Wschowskiego Budżetu Obywatelskiego i strumień pieniędzy popłynął na remonty chodników w okręgach radnych NWNS, pełnymi garściami z tej puli udało się również zaczerpnąć szkołom miejskim. Rok rocznie wzrastał chyba poziom obywatelskości w budżecie obywatelskim, bo obywatele zauważyli, że nie ma sensu zgłaszać własnych projektów, a swoje uwagi mieli też radni. 25 maja 2017 roku radni pytali się dlaczego na listach głosujących są ludzie, którzy nie oddawali głosów, kto liczy głosy, radzili aby lepiej pilnować swoich danych. Do historii wschowskiego samorządu przejdzie również trzecia edycja tej szczytnej inicjatywy, w której Urząd Gminy wyszedł naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i sam udostępnił wszystkie pesele jakie posiadał. 31 sierpnia 2017 roku Danuta Patalas informuje, że trwa wyjaśnianie tej sprawy, wyników nie znamy. Dzięki upublicznieniu projektów dowiedzieliśmy się również, że wiele z nich pisanych było błędnie, bez kosztorysów, z popierającymi osobami spoza terenu gminy. Jakby tego było mało, na złość wszystkim, pojawiły się głosy, że samo głosowanie było delikatnie mówiąc ustawione. Na szczęście nikt już niczego złego o tym pomyśle nie powie, bo wzorem Wschowy w każdej gminie, powiecie i województwie będzie musiał być wprowadzony budżet obywatelski. Takie propozycje posłów Prawa i Sprawiedliwości pojawiają się w listopadzie 2017 roku w zmianach ustawy. Wschowa priumus inter pares!

1.01.2015 – nowym dyrektorem Centrum Kultury i Rekreacji we Wschowie zostaje Piotr Kokorniak, który poprzednio podobną funkcję pełnił w Sławie.

29.01.2015 r. – Znów jak ulał pasuje stwierdzenie mistrza horroru Alfreda Hitchcocka, „Najpierw trzęsienie ziemi, a później emocje rosną”. Rada Miejska we Wschowie przyjęła uchwałę o zamiarze likwidacji Gimnazjum nr 1. Na sali posiedzeń wielkie emocje, radni opozycyjni domagają się odpowiedzi czy Danuta Patalas jest za likwidacją, pani burmistrz wstaje bo nie wytrzymuje napięcia, a rodzice i dzieci krzyczą „Hańba!”. Wynik 10 za, 9 przeciw, 1 się wstrzymał. Przed głosowaniem przewodniczący klubu Zwyczajni Razem Łukasz Tkacz informuje, że ich szeregi opuścił Przemysław Kuchcicki. Zainteresowany określił się jako radny niezależny, do czasu otrzymania propozycji wstąpienia do innego klubu. W głosowaniu to on wsparł radnych Naszej Wschowy Naszego Samorządu.

5.02.2015 r. – W gminie Wschowa przestaje istnieć Wydział Promocji i Rozwoju, do końca miesiąca reorganizacja urzędu „pochłonęła” więcej wydziałów. Ostatecznie od 1 marca w Urzędzie Miejskim we Wschowie funkcjonują trzy wydziały zamiast wcześniejszych siedmiu. Naczelnikami zostali Dariusz Przybylski, Anna Benit, a duży Wydział Gospodarki Gminy nadal nie ma naczelnika.

6.02.2015 r. – Nowym prezesem Spółki Komunalnej zostaje absolwentka Wyższej Szkoły Bankowej Marzena Janik. Swoje urzędy rozpoczęła od poniżania poprzedniego zarządu co w styczniu 2016 roku ostatecznie stwierdził Sąd Okręgowy w Zielonej Górze.

1.04.2015 r. – Wielu myślało, że to żart z okazji Prima Aprilis jednak to całkiem poważna nowina. Paweł Giezek został zatrudniony w Spółce Komunalnej. Umowa obowiązywała rok, a kiedy radny przestał pracować w Spółce Komunalnej opuścił również ugrupowanie Nasza Wschowa Nasz Samorząd (1.07.2016 r.) i od tego czasu zasłynął licznymi obserwacjami lamp, traw i stanu degradacji gminy Wschowa.

30.04.2015 r. – Przeprowadzono zmiany w prezydium Rady Miejskiej we Wschowie. Koalicji rządzącej nie udało się odwołać przewodniczącej Rady, jednak na nowych wiceprzewodniczących wybrano Pawła Giezka i Danutę Stefaniak, którzy zastąpili Piotra Buczka i Jacka Kowalczyka. To jak na razie jedyne zmiany w prezydium. Na sesji zmieniono również przewodniczącego komisji oświaty, kultury i sportu. Pawła Giezka zastąpił na tym stanowisku Przemysław Kuchcicki.

Maj 2015 r. – Przemysław Kuchcicki został zatrudniony w Centrum Kultury i Rekreacji. Odpowiedzialny jest za wydawanie gazety Wschowa.pl, chociaż w listopadzie 2015 roku w trakcie dyskusji nad tym, kto odpowiada za tę gazetę radny albo nie słyszał pytań, albo zapomniał czym zajmuje się zawodowo.

28.05.2015 r. – Miłosz Czopek informuje o jednym z większych sukcesów nowej władzy. Budynek po Kinie Hel został sprzedany. Konia z rzędem dla tego kto wówczas przypuszczał, że sprawa ta ciągnąć się będzie przez kolejne dwa lata. Pod koniec 2015 roku radni zostają poinformowani o planach inwestora, który planuje wyburzyć budynek i postawić w jego miejsce galerię handlową. Na wieść o tych planach w styczniu 2016 roku Stowarzyszenie Czas A.R.T. zwróciło się do Lubuskiego Konserwatora Zabytków o wpisanie budynku do rejestru zabytków*. Pozytywna decyzja zapadła 26 lipca 2016 roku, a inwestor odwołał się od niej do Ministra Kultury i Sztuki. 15 września 2016 roku Miłosz Czopek przekonywał radnych aby Ci zdecydowali się odkupić budynek po kinie, ponieważ tego wymaga „etyka biznesu”, radni jednak nie poparli tego pomysłu. Podobnie było 29 września 2016 roku oraz 29 czerwca 2017 roku, kiedy radni Zwyczajni Razem proponowali urządzić w tym budynku kręgielnie. W międzyczasie, w lutym 2017 roku, minister podtrzymał decyzję Lubuskiego Konserwatora Zabytków. Co nie udało się trzy razy, udało się 26 października 2017 roku. I tak historia zatoczyła niemal koło, gmina sprzedała pustostan, kupiła zabytek kultury, a kasa płynnie najpierw przyjęła ponad 300 tys. zł, a potem wydała taką samą kwotę. Warto zauważyć, że w sprawie kina „zapomnieli” głosować Krzysztof Grabka i Jolanta Pawłowska lub jak głosi inna teoria głosowali nogą.

Maj/Czerwiec 2015 r. – Danuta Patalas decyduje się złożyć do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłego burmistrza Krzysztofa Grabkę. Były burmistrz umorzył podatek od nieruchomości na kwotę 22 tysięcy złotych przedsiębiorcy Zbigniewowi Tarce.  29 września prokuratura umorzyła postępowanie nie znajdując znamion przestępstwa. Gmina nie odpuszczała i odwołała się od decyzji prokuratury, lecz ta zdania nie zmieniła. Pomimo tego sprawa trafiła do sądu. 20 lipca 2016 roku Sąd Rejonowy we Wschowie stwierdził niewinność byłego burmistrza, a po odwołaniu gminy decyzję tę 8 listopada 2016 roku podtrzymał Sąd Okręgowy w Zielonej Górze.

5.06.2015 r. – Choć wydawać by się mogło, że okres przed wakacyjny będzie spokojny to właśnie tego dnia o Wschowie zrobiło się głośno w ogólnopolskich mediach. Wszystko dzięki radnej Emanueli Stanek-Juśkiewicz, „zatykaniu gęby” „pierdółkami”, farmom wiatrowym w Olbrachcicach i TVN-owskiej UWADZE. Początek sprawy sięga marca, kiedy to radna wraz z Urszulą Chudak i przedstawicielem firmy chcącej wybudować farmę wiatrową dyskutują o tym, jak do tego pomysłu przekonać mieszkańców. Ostatecznie wiatraków nie ma, radna jest, Wschowa była w telewizji mimo braku Wydziału Promocji.

17.06.2015 r. – Radny Krzysztof Owoc publikuje tekst „Próchno”, w którym stwierdza: „na skutek między innymi jego działań (Miłosza Czopka – przyp. red.)  i decyzji, miasto czyli my, zapłaciliśmy byłemu wiceburmistrzowi 71 235, 80 złotych za trzy miesiące pracy w 2015 roku na podstawie przegranego przez miasto, czyli przez nas, procesu." Czytający to Miłosz Czopek poczuł, że jego „dobra osobiste” są urażane i wytoczył radnemu proces. 29 kwietnia 2016 roku Sąd Okręgowy w Zielonej Górze oddalił powództwo Miłosza Czopka, stwierdzając, że nie ma mowy o naruszeniu dóbr osobistych. Skuteczny i wierny swoim przekonaniom wiceburmistrz nie odpuszczał lecz 2 marca 2017 roku Sąd Apelacyjny w Poznaniu podtrzymał wcześniejszą decyzję.

16-18.07.2015 r. – Na torze motocrossowym na Kaczych Dołach odbywa się Burning Sun Festiwal. Pierwsza edycja muzycznej imprezy była zdecydowanym sukcesem organizatorów.

30.07.2015 r. – Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, burmistrz gminy Wschowa, starosta powiatu wschowskiego, straż miejska, policja interweniowali na terenie żwirowni w Osowej Sieni, gdzie rzekomo zwożono śmieci wraz z tysiącami karaluchów z Dąbrówki Wielkopolskiej. Śmieci nikt tam wówczas nie znalazł, Osowa Sień nie zginęła pod naporem karaluchów niczym starożytny Egipt od szarańczy, ale bardziej niż symboliczny „smrodek” pozostał.

22.09.2015 r. – Danuta Patalas na komisji wspólnej Rady Miejskiej we Wschowie oświadcza, że jakby chciała to mogłaby zwolnić cały urząd. Brnąc dalej w politykę przebaczenia i czystej karty pani burmistrz stwierdza, że posiada listę 45 osób powiązanych rodzinnie z byłymi władzami gminy. Lista do tej pory nie została ujawniona.

24.09.2015 r. – Wiceburmistrz Miłosz Czopek zapowiada początek długo oczekiwanej rekultywacji nieczynnego wysypiska w Tylewicach. Po kilku tygodniach pierwsze prace ruszają jednak nikt nie zauważył, że stare śmieci przykrywa się nowymi. Sprawa wysypiska dwa miesiące elektryzuje mieszkańców gminy. Władze utrzymują, że mają pozwolenie na przewóz. I choć Danutę Patalas, o czym sama mówi, śmieszą nocniki, które trafiają do Tylewic jako ziemia i gruz to 25 listopada 2015 roku WIOŚ wydaje decyzję, że odpady zwożone do Tylewic to nie takie, na jakie zgodę wydał starosta. 26 listopada  Danuta Patalas przyznaje, że śmieci pojawiły się w trakcie przewożenia, bo wcześniej ich tam nie było. 25 lutego 2016 roku Danuta Patalas brnie dalej i twierdzi, że gdyby nie protesty mieszkańców to ona by nie zdecydowała się śmieci z Tylewic wywieźć, mimo, że zobowiązała się uczynić to Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska, w odpowiedzi na zalecenia po kontroli WIOŚ. 12 maja 2016 roku gmina podpisuje umowę na wywóz tego co przywiozła do Tylewic na kwotę niemal 315 tysięcy złotych.

17.12.2015 r. – Reaktywowane zostaje Stowarzyszenie Inicjatywa Samorządowa. Stowarzyszenie powstało 1998 roku i przeciwstawiało się sprawowaniu władzy przez Leona Żukowskiego, teraz jest przeciwko władzy Patalas-Czopek. Jak podkreślał prezes stowarzyszenia Krzysztof Grabka prócz działalności politycznej stowarzyszenie działało na niwie kulturalnej i społecznej, a teraz też tak będzie. Prezentacje działań i inicjatyw zapowiedział na styczeń 2016 rok. 14.11.2017 roku, 698 dni od reaktywacji SIS doczekaliśmy się pierwszej konferencji prasowej. Szybciej niż konsultacji odnośnie funkcjonowania Straży Miejskiej.

Styczeń 2016 r. – kolejna odsłona reformy oświaty w gminie Wschowa. Tym razem zmiany miały dotyczyć szkół wiejskich. Naczelnik Dariusz Przybylski spotykał się mieszkańcami wsi i wyjaśniał plany gminy. Ostatecznie sprawa nie trafiła pod obrady Rady Miejskiej ponieważ Danuta Patalas dowiedziała się, że ewentualnej likwidacji nie zatwierdzi lubuski kurator oświaty.

29.01.2016 r. – Danuta Patalas wydaje zarządzenie o podziale środków na realizację zadań publicznych przez stowarzyszenia. Zarządzenie, w którym obcięto dofinansowanie dla Korony Wschowa o 31 tysięcy złotych, co stało się zarzewiem do organizacji pierwszego w historii gminy referendum w sprawie odwołania burmistrza. W związku z zarządzeniem wzrósł również poziom piśmiennictwa. Najpierw Tomasz Stasiak, ówczesny prezes Korony, wydał 1 lutego 2016 roku list otwarty do Danuty Patalas, następnie 9 lutego 2016 roku Danuta Patalas odpisała na list otwarty wystosowując oświadczenie w sprawie listu otwartego. Sytuacja stała się patowa, organizowano spotkania z rodzicami, zarówno otwarte jak i zamknięte. Ostatecznie kwota dotacji się nie zmieniła, a Tomasz Stasiak stał się inicjatorem referendum. Odbyło się ono 26 czerwca 2016 roku i zostało unieważnione przez zbyt niską frekwencję.

25.02.2016 r. – Burmistrz gminy przedstawiła radnym propozycje zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Zmian, które uderzały w wiceburmistrza Miłosza Czopka. Danuta Patalas stwierdziła najwyraźniej, że jej zastępca, doktor ekonomii, nie wywiąże się z wcześniejszych planów i należy przesunąć spłaty długów na następną kadencję. Dzięki nowemu WPF w przyszłej kadencji gmina Wschowa będzie wykupywać po około 3.5 miliony złotych obligacji, przy wykupie 300 tysięcy złotych w ubiegłym roku. WPF zakłada, że w 2017 roku gmina wykupi 1 200 000 obligacji.

8.03.2016 r. – Znów dzięki samorządowcom związanym z ugrupowaniem Nasza Wschowa Nasz Samorząd o Wschowie głośno zrobiło w skali kraju. Radna Maria S. została zatrzymana przez policję i trafiła na trzy miesiące do aresztu za handel narkotykami. Phineas Barnum postawił w XIX wieku tezę „nieważne, co o mnie mówią, ważne, żeby poprawnie pisali nazwisko” i chyba z takiego założenia wychodzą PR-owcy Wschowy. Reklama tania, szybka i skuteczna?

5.05.2016 r. – Zmarł Krzysztof Czopek, radny rady miejskiej. W wyniku wygaśnięcia mandatu 7 sierpnia 2016 roku odbyły się wybory uzupełniające do Rady Miejskiej we Wschowie. W wyborach wystartował były burmistrz Krzysztof Grabka oraz redaktor naczelny Naszych Wschowskich Spraw Dawid Techman. Wyborcy mandat radnego powierzyli Krzysztofowi Grabce.

25.05.2016 r. – Kolejny pierwszy raz wschowskiego samorządu. Tym razem radni zdecydowali się nie udzielić absolutorium burmistrz Danucie Patalas. Mimo wszystko Danuta Patalas otrzymała kwiaty. Sytuacja powtórzyła się w kolejnym roku.

30.06.2016 r. – Rozpoczyna się druga edycja Burning Sun Festiwal. Złośliwie w tym samym dniu Reprezentacja Polski gra w ćwierćfinale Mistrzostw Europy. Mecz wschowianie mogą oglądać wspólnie na Kaczych Dołach lecz niewielu się na to decyduje pomimo kolejnej, w końcu pozytywnej reklamy miasta w ogólnopolskiej telewizji. Fakty TVN informują o festiwalu, występie gwiazdy wieczoru Inner Circle i wspólnym oglądaniu meczu w Olbrachcicach koło Wschowej… Wschowianie i chyba wszyscy Polacy rozgoryczeni przegraną z Portugalią nie decydują się przyjść ani na drugi ani na trzeci dzień festiwalu. Zaszywają się domach lub na OPENER FESTIWAL. 24 listopada 2016 roku Danuta Patalas zapowiada audyt w CKiR, aby dowiedzieć się ile kosztowała nas druga edycja flagowej imprezy. 17 marca 2017 roku radni i społeczeństwo dowiaduje się, że festiwal kosztował nas 661 tysięcy złotych, CKiR zadłużyło się na 400 tysięcy, a trzeciej edycji imprezy nie będzie, no ale tym razem reklama była pozytywna.

24.11.2016 r. – Dzień wielkiej chwały Urzędu Miasta i Gminy we Wschowie. Danuta Patalas informuje o otrzymaniu ponad 6 milionów złotych dofinansowania na termomodernizację trzech placówek oświatowych w gminie, radni przyjmują tą wiadomość owacjami. 31 marca 2017 roku  podpisana zostaje umowa z firmą, która będzie obsługiwać projekt. Koszt 130 tysięcy złotych. Gmina organizowała trzy przetargi na termomodernizację, w maju oraz dwa w październiku 2017 roku. Wszystkie przetargi przekraczały możliwości finansowe gminy, radni zadecydowali o rezygnacji z szeregu innych inwestycji, aby przeprowadzić ten ważny projekt. Wciąż czekamy na podpisanie umowy z ewentualnym wykonawcą. Projekt musi być zrealizowany do końca 2018 roku.

12.12.2016 r. – Oddolna inicjatywa mieszkańców Wschowy wywołuje burze w samorządzie lokalnym. Chodzi o przewrót niczym ten z maja 1926 roku? Może znów skrzykują się na referendum? Może groźne obchody 25 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego? Nie. Mieszkańcy chcieli ustroić choinkę na rynku, bo mizerna stała i smutno było patrzeć. Pani burmistrz przeciwna nie była, ale przypomniała, że trzeba mieć pozwolenie na zgromadzenie. Straż Miejska nie groziła, ale przypomina, że potrzebna jest zgoda właściciela. Ostatecznie akcje odwołano, a mieszkańcy i tak przyszli. Choinka vs przepisy 1:0.

9.01.2017 r. – Data ważna dla całego kraju, prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą reformę oświaty na terenie naszego kraju. Znikają gimnazja, szkoły podstawowe wydłużają się do ośmioletnich. To wydarzenie wywołało lawinę pracy i kłótni na szczeblu samorządowym oraz pielgrzymek do kuratora oświaty. Pierwsza propozycja zmian nad którą dyskutowali radni na komisji proponowała likwidacje szkół wiejskich i utworzenie w ich miejsce filii miejskich szkół Podstawowych w klasach 0-3 i  przekształcenie Gimnazjum nr 2 w Szkołę Podstawową. Radni mieli wątpliwości, spotkanie prowadził Miłosz Czopek. 19.01.2017 roku Danuta Patalas spotyka się z kuratorem oświaty i oświadcza, że wszystkie szkoły podstawowe zostaną szkołami ośmioletnimi, a gimnazjum będzie wygaszone. 27.01.2017 roku dyrekcja i nauczyciele gimnazjum spotkali się z radnymi, przedstawiając propozycje utworzenia na bazie ich szkoły nowej szkoły podstawowej i nauki tam wskazanych przez burmistrza dzieci z klas IV i VII. Danuta Patalas na takie rozwiązanie nie wyrażała zgody. 31 stycznia zdecydowano odroczyć podjęcie decyzji w tej sprawie. 8 lutego 2017 radni, nauczycie i pracownicy szkół oraz rodzice spotkali się Dominikiem Linowskim, ekspertem od prawa oświatowego, który nikogo nie przekonał, skłócił wszystkich i skasował ponad 2 tysiące złotych. Krzysztof Grabka zarzuca również Danucie Patalas, że Wschowa to nie Białoruś i nie jest tu dyktatorem. Nie wiadomo, czy pióro od byłego burmistrza nadal pisze. Dzień później delegacja radnych udała się znów do kuratora oświaty, z dwiema propozycjami zmian. Ewa Rawa, lubuski kurator oświaty, miała zdecydowanie sprzeciwić się propozycji urzędu, wskazała również na błędy w informacjach przekazywanych przez Dominika Linowskiego. 21 lutego 2017 roku, na dwa dni przed podjęciem uchwały, Miłosz Czopek proponuje konsultacje społeczne w tej sprawie. Radni nie wyrażają zgody. 23 lutego 2017 roku radni przyjmują uchwałę intencyjną o utworzeniu ośmiu 8-klasowych szkół podstawowych na terenie gminy, 30 marca, podtrzymują tę decyzję.

25.05.2017 r. – Drugi rok z rzędu Danuta Patalas nie otrzymuje absolutorium za rok poprzedni. W Radzie Miejskiej obóz rządzący nie ma większości, pat trwa.

29.06.2017 r. -  Radni przed wakacjami zaczęli dyskutować na temat obecności kościoła w przestrzenni miejskiej. Piotrowi Buczkowi przeszkadzał ołtarz ustawiony na Boże Ciało na drzwiach ratusza, radna Emanuela Stanek-Juśkiewicz wyrażała obawy o swój medalik. Że niby radny zabroni nosić, że zedrze z radnej. Dyskusja burzliwa, konkretów brak.

7-9.07.2017 r. – Brak trzeciej edycji Burning Sun Festiwal, frekwencja w tych dniach na Kaczych Dołach niewiele gorsza niż rok wcześniej, tylko kaczki mają więcej spokoju.

28.09.2017 r. – W trakcie sesji Rady Miejskiej zmieniono przewodniczących komisji. Przemysława Kuchcickiego zastąpił Krzysztof Owoc, Helenę Nikolin Agnieszka Nachaj. Na sali wrze. Że jak to, że po co, że było dobrze, a nie wiadomo jak będzie. Opozycja przekonuje, że będzie dobrze, lepiej, że bierze odpowiedzialność. Temperatura rozgrzewa. Przygotowaliśmy teczki na pisma mieszkańców, na ich skargi i głosy poparcia. Teczki są, pism nie ma, strach pytać czy ludzie wiedzą, że takie komisje istnieją.

4.10.2017 r. – Radna Maria Stachowska rezygnuje z pełnienia mandatu w Radzie Miejskiej ze względu na problemy zdrowotne. Być może radna musi wyleczyć się przed odbyciem kary za handel narkotykami. Wybory uzupełniające do Rady Miejskiej odbędą się 14 stycznia 2018 roku.

To bardzo subiektywne kalendarium najważniejszych wydarzeń jakie w minionym trzyleciu dotknęły naszą Wschowę i nasz samorząd. Oczywiście w międzyczasie zmieniło się jeszcze wiele innych rzeczy, wybudowano kawałki chodników, nowych dróg. Mogą państwo uważać, że nie to, co wymienione jest najważniejsze, ale moim zdaniem to właśnie te wydarzenia najbardziej rzutują na to w jakim jesteśmy miejscu. Można wskazywać, że stopa bezrobocia w powiecie w tym okresie spadła, zadłużenie spadło, liczba ludności spadła. Można popierać SOSy SISy PiSy KODy, chodzić na czarne marsze, podpisywać się za (jak część radnych ) lub przeciw (jak inni radni) aborcją i pikietować pod sądami. Ale najważniejsze jest to, że spadła pewna kultura dyskusji, poziom sporów i zainteresowania MIASTEM. Większość mieszkańców gminy nie zna radnych, nie wie co oni robią i w sumie po co. Pozostał rok do wyborów i może warto spojrzeć na gminę, żeby przy urnie w 2018 roku podejmować świadome decyzje?

Aleksander Ziemek

______________________________________________________________________________________

1. W powyższym artykule, zamieszczonym w papierowym wydaniu gazety Zw.pl nr 10(83)/2017 pojawiły się dwie omyłki pisarskie, dotyczące pani Anny Benit i daty wyborów uzupełniających do Rady Miejskiej w 2018 roku. Tekst, który został opublikowany na portalu nie zawiera wspomnianych omyłek pisarskich.

*  Stowarzyszenie Czas A.R.T.  po publikacji powyższego artykułu poinformowało redakcję, że  wnioskowało o wszczęcie postępowania wpisu obiektu do rejestru zabytków województwa lubuskiego

REKLAMA

Komentarze (16)

avatar
~Mieszkaniec Wschowy
20.11.2017 17:15

Super podsumowanie mijającej kadencji.

avatar
~Sławek
20.11.2017 18:20

Warto dodać o udostępnieniu na stronie miasta danych osobowych mieszkańców, którzy podpisali się pod wnioskami projektów obywatelskich..

avatar
~Dgh
20.11.2017 18:20

:):) Brawo

avatar
~alla
20.11.2017 19:03

Super gratulacje dla pana Ziemka, brawo, konkretnie i bez oszustw w gazecie odnowicieli

avatar
~Fws
20.11.2017 19:30

Dobrze powiedziane.

avatar
~Janek Pradera
20.11.2017 19:44

Bardzo dobry tekst, merytorycznie oraz językowo. Brawa dla Autora!

avatar
~dar
20.11.2017 20:25

Dziwi mnie jedno. Gdy Grabka by burmistrzem nic takiego nie bylo. Jak rodzina przewodniczacego rady miejskiej byla zatrudniana to kazdy siedzial cicho. Ludzie wrodcie pamiecia pare lat wstecz a pozniej plujcie na patalasowa i czopka. Ja za grabka nie jestem a tym bardziej za obecna wladza. We Wschowie nic juz sie nie zmieni. Pozdrawiam.

avatar
~michaś
20.11.2017 20:58

No cóż, spadła dotacja z gminy, to trzeba walczyć walczyć o "swoje".

avatar
~?
20.11.2017 21:54

wrodcie ?

avatar
~Krzysztof Owoc
21.11.2017 09:15

Nie siedziałem cicho

avatar
~Maciek
20.11.2017 22:02

Bardzo dobry tekst i kalendarium ale zabrakło przy tych poszczególnych punktach ile to ratusz utopił kasy na odszkodowania zasądzonych przez sądy . Ile wydano kasy na kwietniki jednoroczne i ile zostawił poprzedni burmistrz kasy swojemu następcy . No i najważniejsze ile tak naprawdę kosztuje utrzymanie ratusza wraz z jego świtą i tymi dwoma prawnikami . Należałoby też wspomnieć o zarobkach co niektórych w S.K i nie tylko . Wspomniał pan że w międzyczasie zmieniło się . Owszem zmieniło się na gorsze a ulice i chodniki powstawały po kawałku i to dosłownie bo można je mierzyć na metry . A i tak ulice są dziurawe a piasek zalega jeszcze na niektórych drogach od zeszłej zimy i jest jeszcze kupa uschniętego zielska . Smutne to bo z zapowiedzi burmistrz o zieleni miejskiej i czystym mieście możemy tylko pomarzyć .

avatar
~Nie lubię Janka
21.11.2017 10:01

Tekst z dużą dozą dowcipu, super

avatar
~Adaś
21.11.2017 13:30

Dobre przypomnienie , ...... ogień w kominku , wino nalane i wspomnienia ... o jej, ile to już lat temu to było ? Złe rzeczy szybko się zapomina, burmistrzów też, chyba , że rozpoczną się nowe procesy sądowe w cyklu argentyńskiej telenoweli ...... w nowej już kadencji , taki auditing aby dobrze spojrzeć sobie w oczy ? Panu Olkowi należy się podziękowanie, za porządnie wykonane kalendarium , inaczej bym już nie pamiętał jak to obiecała (Patalas) wykrzyczeć Panu Kamradowi na korytarzach IKEA w Sztokholmie swoją rację o zasadach "etyki biznesu" czego niestety nie dokonał p. Grabka . Pisząc w tym stylu tylko podtrzymuję temperament Pana redaktora który dokładnie obnażył wartości naszych burmistrzów i poszczególnych radnych . Prawie wszyscy mieli swoje wzloty i upadki ale nestor Kuchcicki i nowicjusz Giezek w szczególny sposób dali swym wyborcom sygnał - jestem "niebezpieczny" ! Jaki wniosek można (należy) wyciągnąć z takiego tekstu : dla p. Patalas - nie rzucaj słów na wiatr , ..... dla radnych - tu decydujesz nie o sobie , a o nas ....... , dla nas wyborców - jesteś w tej komórce najsłabszym ogniwem więc działaj zespołowo i zadaniowo . Ja nie oczekiwałem , że p. Patalas wykona rzeczy niemożliwej , na to jej po prostu nie stać , ale prostacki i niegrzeczny styl bycia wytworzył określony folklor jej kadencji . Nawiązując do poprzednich tematów (artykułów), ...... to Wybory w systemie czteroletnim formują taki zespół ludzi , to my ich wybieramy i my dajemy im prawo do "ignorancji" .... a teraz każdy z nas rozmyśla - za to jeszcze dobrze płacimy, .... z Twojej i mojej doli podatku . Adaś

avatar
~ext7
21.11.2017 13:53

Witam MŁODYCH,PIĘKNYCH,GNIEWNYCH na pokładzie tej naszej wschowskiej „mikropolityki”!! To mnie cieszy, że w końcu młodzi „dupska „ruszyli. To ,że macie dużo zapału ,optymizmu to, bardzo dobrze, ale mam nadzieję ,że wszystko to, nie jest oderwane od tych naszych wschowskich ,finansowych i nie tylko finansowych realiów. Owszem najłatwiej wytykać błędy poprzedników .Problem w tym ,że po ewentualnym wyborczym zwycięstwie, trzeba będzie zderzyć się z realiami , a to już takie proste nie będzie. Owszem ,żeby wybory wygrać ,bardzo skuteczną metodą jest gnojenie konkurencji i obietnice ,których w żaden sposób zrealizować się nie da. Nie będę odnosić się do poszczególnych wydarzeń ,ponieważ tego nie zdzierżyłby serwer Z.W

avatar
~ciekawy
21.11.2017 18:48

Z tego co mnie zainteresowało to data 6.02.2015 . Zawsze mnie interesowało gdzie ten geniusz kończył szkołę i kto powinien się wstydzić że wypuszcza ze szkoły takich " pojętnych uczonych " .

avatar
~do ciekawego
22.11.2017 08:30

Poszperaj trochę w necie to takich kwiatków jest więcej . Popatrz też na wykładowców to dopiero zrozumiesz jaki ta pseudo uczelnia reprezentuje poziom " nauki " .

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

nazwaWschowaWigilia z WSTK
15.12.20180 116
15 grudnia w sali wiejskiej w Przyczynie Górnej WSTK zorganizowało wigilię, w której uczestniczyli zawodnicy, trenerzy i rodzice. Spotkanie rozpoczęło się od modlitwy i wspól...

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl