Spór o ołtarz

Czwartek, 06 lipca 2017 o 15:33, aktualizacja Środa, 12 lipca 2017 o 12:45, autor: 45 4035
Spór o ołtarz

Coraz ciekawsze dyskusje toczą się podczas sesji Rady Miejskiej we Wschowie. Radny Piotr Buczek zadał pytanie na wspólnej komisji Rady Miejskiej dlaczego pani burmistrz udostępniła drzwi wschowskiego ratusza na ołtarz podczas tegorocznej procesji Bożego Ciała. Radna Emanuela Stanek-Juśkiewicz wyciągnęła na podstawie tego wniosek, że tego rodzaju pytania mogą sprawić, że Piotr Buczek wkrótce zabroni radnym przynosić ze sobą na sesje dewocjonalia, na przykład medaliki. Dlatego zdaniem radnej trzeba stawiać zdecydowany opór tego rodzaju pytaniom. Pytanie o drzwi i ołtarz padło na wspólnej komisji Rady Miejskiej, gdzie nie było mediów, więc teoretycznie sprawa mogła zostać omówiona bez rozgłosu. Z jakichś jednak powodów temat wrócił podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej i został potraktowany politycznie, szczególnie wtedy, kiedy radna Emanuela Stanek-Juśkiewicz uznała, że nie podoba jej się to pytanie, bo z tego dla radnej wynika, że część wyborców radnego Piotra Buczka oraz rodzina radnej Emanueli Stanek-Juśkiewicz nie była mile widziana przez radnego podczas procesji Bożego Ciała. 

Jak mówiła radna Emanuela Stanek-Juśkiewicz temat został poruszony przez radnego Piotra Buczka ,,na zaciszu" komisji.

- Uważam, że powinnam zareagować na jawną dyskryminację, dlatego że te drzwi ratusza są własnością mieszkańców gminy Wschowa - mówiła radna - i nie widzę różnicy udostępniania placu wokół ratusza, bo nie tylko o drzwi tutaj chodzi, policjantom obchodzącym swoje święto, mażoretkom, prezydencie Dudzie, niepełnosprawnym osobom. Pan ma opór przeciwko udostępnieniu placu katolikom. Więc nie podoba mi się to, że uważa pan, że część pana wyborców, a i moja rodzina nie byliśmy mile widziani w czasie tej uroczystości. Dlatego stawiam tutaj jawny opór, co do takiego spojrzenia na tę sprawę, bo niedługo może nam pan powiedzieć, że nie życzy sobie pan, nie wiem, żebyśmy z medalikami przychodzili na sesję.

Dłuższej odpowiedzi radnej udzielił radny Krzysztof Owoc.

- Nie podejmuję się tłumaczenia konstytucyjnych zapisów, dotyczących świeckości państwa, ani idei świeckości państwa. Powiem jedynie, jak rozumiem to zagadnienie. Świeckość państwa nie jest po to, żeby dyskryminować kogokolwiek, jest po to, aby chronić wszelkie ,,widzi mi się" ludzi, systemy filozoficzne i religie. Świeckość państwa jest po to, żeby wszyscy w przestrzeni publicznej czuli się równi, tak samo potrzebni i tak samo ważni. Jeżeli natomiast te pojęcia wydają się komuś abstrakcyjne, to o czym tutaj mamy rozmawiać? - Pytał na koniec radny Owoc.

Do dyskusji włączyła się przewodnicząca Rady Miejskiej we Wschowie Hanna Knaflewska-Walkowiak.

- Ołtarze podczas procesji Bożego Ciała stawiane są na rynku w Lesznie, ale na drzwiach prywatnych domów, nigdy na drzwiach ratusza - mówiła - tutaj nie ma mowy o dyskryminacji, to jest właśnie rozdział państwa od kościoła.

Z kolei radna Helena Najdzion zwróciła uwagę na to, że na przykład w Głogowie ołtarz jest na drzwiach ratusza. Jednocześnie radna podziękowała pani burmistrz i wiceburmistrzowi za to, że we Wschowie ołtarz został postawiony w wejściu do Ratusza.

- Ludzie są bardzo zadowoleni i szczęśliwi, że tak się stało - mówiła radna. 

(rak/foto: M. A.)

REKLAMA

Komentarze (45)

avatar
~Anion
06.07.2017 15:55

Ja bym się tak nie kokietował przed ludźmi i ustawił ołtarz od razu w gabinecie Pani Burmistrz - po co nam półśrodki.

avatar
~Fws
06.07.2017 16:20

W tym roku Boże Ciało to była przesada.....kto tu rządzi? Nowy proboszcz? I jeszcze to otwarcie Dni Wschowy(...)....maskarada....żal...po prostu żal...

avatar
~abc
06.07.2017 16:50

Tak sobie myślę że obecna ekipa " rządząca " zaczyna łapać ostatnią deskę ratunku w postaci religii , wiary i wierzeń tego narodu . Jak się nie ma sukcesu to się wymyśla co jest święte dla narodu . Trochę mnie dziwi burmistrz ,przecież można było ustalić nową trasę i postawić ołtarz w bramce wjazdowej na posesję pani burmistrz . Byłoby i ciekawie i zawsze coś nowego .

avatar
~Adaś
06.07.2017 17:28

Szanowna radno Stanek, .... szukanie skazy w krysztale zaczyna być Pani "specjalizacją" , tu nie wiele musiałby ktokolwiek pisać przy tak dokładnym wyjaśnieniu tegoż "incydentu" przez r. Owoca . Tu tylko trzeba wiedzy lub przyjąć do wiadomości i respektować laickość tego kraju. Nawet jeśli r. Buczek jest niepraktykującym lub 100% ateistą , to jest na podobnych prawach co Pani i każdy katolik. Pani świadomie wzbudza żar dyskusji aby zwrócić na siebie uwagę i zainspirować te bodżce emocji które są odpowiedzialne za wzburzenie i podekscytowanie , aby stworzyć atmosferę napięcia , niepokoju i już rozpoczętej rywalizacji o wejście w nowy skład RMi G na 2018. To coś podobnego do tzw. warszawskich "miesięcznic" ...... tam się mówi i robi wszystko , ..... a najmniej modli ( o tym wypowiedział się abp. W. Polak ) więc p. Stanek , proszę zrównoważyć wszystkie opinie mieszkańców , nie tylko swojej rodziny, którzy są w podobnym buczkowym przekonaniu. Jestem przekonany , że "ciocia-dewotka" to nie Pani styl, że rozróżnia Pani co się mieści w obrzędzie katolicyzmu a co już ma znamiona konceptu świeckości, bez niepotrzebnej nadinterpretacji jaką próbuje Pani lansować . Wspomnę tylko, ..... dzisiejsza "islamizacja" Europy też sięga po "koran modyfikowany" , a to przynosi wielkie szkody obu stronom. To nie jest żadne zaburzenie dobrego smaku , dostojeństwa instytucji Bożego Ciała, .... ołtarz powinien być tam gdzie nikogo kolana nie zabolą ! Czuję w tym tylko Pani niechęć do konsensusu, ....... Urząd jest państwowy, areligijny, a obrzęd katolicki jest "pożądaniem" a nie wybrzydzaniem i zniechęcaniem ? Adaś

avatar
~KP
06.07.2017 20:04

Mam zdjęcie z Bożego Ciała z 1992 r i ołtarz był usytuowany również w drzwiach ratusza. Podczas Królewskiego Festiwalu Muzyki każdego roku jest udostępniany kościół farny na koncerty.

avatar
~Janek
08.07.2017 10:55

A jak było w 1993 i dalej ? Ja mam rycinę na której palą jedną panią za to, że zioła zbierała. To coś wnosi do tematu ?

avatar
~Gekon
06.07.2017 20:36

Chciałem podziękować pani Radnej za zdrowy rozsądek i obronę wiary katolickiej! A lewicowym radnym polecam lekturę Konstytucji RP!

avatar
~Do Gekona
06.07.2017 22:08

A co to za obrona wiary katolickiej drzwiami ratuszowymi ? . Jak chce bronić wiarę niech broni swoimi drzwiami we własnym domu . Znaleźli się obrońcy co od siebie nic nie dają a wysługują się państwowymi . Niech jedna z drugą posprząta swoje zakichane zagrody i przystroi własne drzwi to wtedy uwierzę że ten ktoś umacnia wiarę katolicką .Moja babcia na takie zachowania osób mawia " na cudzej dupie do raju " . I to niech będzie puenta do tej wypowiedzi .

avatar
~Obserwator
07.07.2017 10:04

Panie Gekon to które przepisy Konstytucji łączą tron z ołtarzem ?

avatar
~Inny
06.07.2017 20:56

To jest swoisty skandal że coś takiego miało miejsce. Jestem również katoliczka i uczestniczyłam w tej procesji jednakże zarówno ja jaki osoby mi towarzyszące głośno skrytykowaly ów pomysł. Ratusz winien być obiektem neutralnym robienie z niego obiektu sakralnego nie powinno mieć miejsca. Radnym Najdzion i Stanek-Juskiewicz proponuje zapoznanie się z Konstytucją RP. Radna Najdzion niech przestanie tak dziękować bo zaczyna to przypominać komedię.

avatar
~Do dyskusji na radzie
06.07.2017 22:08

Sekretarz naszego POP na zebraniu zwrócił mi uwagę gdy krzyżyk wystawał mi z dekoltu ,,Towarzyszko to nie przystoi by to świeciło na zebraniu partii.,, Minęły lata gdy ten człowiek pojawił się w kościele i przez resztę swojego życia pierwszy kroczył w procesji Bożego Ciała. W obliczu choroby zrozumiał co jest najważniejsze w życiu.Tym co mają wątpliwości życzę wyboru właściwej drogi.

avatar
~dom
07.07.2017 06:29

Ale ta Wschowa cofa się w rozwoju. Czy to są tak ważne sprawy dla Was? Pewnie gdyby na schodach ratuszowych siedział szary kot, to byscie dyskutowali, czemu nie czarny. Wezcie sie do roboty!

avatar
~MAG.
07.07.2017 07:24

Pani Najdzion,nie jestem ani zadowolony,ani szczęśliwy z tego powodu.Proszę wszystkich nie wkładać do jednego wora.

avatar
~BRRR
07.07.2017 09:24

Czy rada nie ma innych problemów? To już jest niesmaczne.

avatar
~radna
07.07.2017 10:06

Idealnie kwestię ołtarza wytłumaczył radny Owoc, natomiast jego strój na sesji czyli spodnie trzy czwarte i tenisówki, to obraza powagi miejsca i wszystkich obecnych w czasie obrad.

avatar
~do radni
07.07.2017 10:45

i do tego nie ogolony

avatar
~Obserwator
07.07.2017 13:47

Nie szata zdobi człowieka. Powaga miejsca ? To jest rada miejska, a nie katedra.

avatar
~;(
07.07.2017 11:24

Czy nie ma większych problemów? Wspólna procesja była świetnym pomysłem! Ludzie tłumnie zgromadzili się. Czy nawet ta chwila radosna musi przeszkadzać? Nikt nie czcił ratusza, ani też nic nie stało się z drzwiami jego! Było to dobre miejsce na wspólne spotkanie i świętowanie! Impreza Sylwestrowa też ma być zabrana? Występy dzieci i inne uroczystości?

avatar
~ext7
07.07.2017 12:02

Spór o ołtarz?? Pomysł rozpętania tegoż wydaje się absurdalny .Przykro mi trochę, że autorami są ludzie ,których uważałem za rozsądnych. No bo niby komu i czemu ten ma służyć. I nie ma racji Pan Owoc -to nie ma nic wspólnego z rozdziałem państwa od kościoła. Oczywiście gdyby proboszcz próbował wpływać na decyzje gminnej władzy, to byłaby powód do jazgotu, ale On tego nie czyni. Ksiądz jako obywatel ,ma ograniczone prawa wyborcze(tylko czynne).A tak swoja drogą ,to odpowiedzcie sobie Panowie na pytanie: Jakie skutki rodzić będzie ta nieprzemyślana antyklerykalna deklaracja??? Z mojego punktu widzenia zniechęcanie do siebie katolickiego elektoratu na rok(z niewielkim okładem)przed wyborami ,delikatnie mówiąc najmądrzejsze nie było. W wyborczej kampanii ktoś Wam to wypomni – lud dość pamiętliwy jest.

avatar
~Obserwator
07.07.2017 13:40

Czyli mieli siedzieć cicho bo im parę punktów może zabraknąć w przyszłości ?

avatar
~Adaś
07.07.2017 14:34

Ad. ext7 - Witaj Krzychu, ..... a może tylko zostaliśmy w te "bananowe dni" trochę podkręceni, .... może i dla zdrowia bo wakacje to leniwy żywot ? Przepraszam , ale jednym zdaniem wyjdę poza ramy. Skuszę się do cofnięcia swojej pamięci do wczorajszej "Trumpowskiej" relacji, a byłem ogarnięty wielką złością która "rozpuściła" moją wiarę w powszechną zgodę. Przy kamerach całego świata, paru durni przy powitaniu z nazwiska , a wymienił chyba tylko cztery, skandaliczny element matołów skandował Bolek...Bolek.... wracaj do Gdańska . Czy eksponowanie prostactwa jest już stałym układem zależnym do tej szerokości geograficznej ? To taka analogia do naszej opisywanej sytuacji , trzeba wiedzieć kiedy i o co zapytać . To że Panowie jasno powiedzieli swoje, traktuję za dojrzałość do tematu i na poziomie komisji wątek mógłby się ( powinien) zakończyć . Kontynuowanie Krzysztofie, ... już na Sesji, było celowe i tak jak napisałeś, dla Panów z punktami karnymi, .... elektorat katolicki w Polsce jest tak wielki w zasobach jak woda termalna w Toruniu więc nie powinna być rozlewana . Adaś

avatar
~mmm...
07.07.2017 13:44

Czy już nie ma większych problemów, niż taki spór. Zastanówcie się !

avatar
~Obserwator
08.07.2017 06:28

A to pytanie trzeba zadać pani Radnej Stanek-Juśkiewicz. Nie wiem na co liczą Stanek i Czopek. Elektorat do którego się w tak prymitywny zwracają i tak zagłosuje na Kole

avatar
~do obserwatora
07.07.2017 14:25

Pokaż mi taki przypadek w jakimkolwiek innym samorządzie, widzę, że nie wiesz i nie rozumiesz, że obowiązkiem radnego jest nie tylko aktywny udział w sesji ale też i godne reprezentowanie wyborców. Tu tego drugiego zabrakło!!!

avatar
~Obserwator
08.07.2017 06:21

Jedna pani Radna w sukience do kolan była. To też jest niegodne reprezentowanie wyborców ? Przestań za przeproszeniem bredzić.

avatar
~ext7
08.07.2017 12:41

ad "Adaś" Cześć Adam.! W przeciwieństwie do Ciebie uważam ,że wizyta Prezydenta USA a osobliwie to jego przemówienie ,za wydarzenie HISTORYCZNE. Zauważyłeś zapewne ,że wylał nieco miodu na serducha Polaków, poczym padło kilka cierpkich słów pod adresem naszych sąsiadów. Jaki będzie tego skutek?? Nie wiem – to czas pokaże. Nie rozumiem też skąd u Ciebie to święte oburzenie na reakcję ludzi ,jak Trump wypowiedział- Lech Wałęsa. Dla mnie to groteskowa a zarazem tragiczna postać. Zresztą najlepiej scharakteryzowała Lecha Wałęsę ,genialna Oriana Fallaci.(jak wywiad przeprowadzała ,to kwity głęboko zakopane były w szafach SB.) A wracając na nasze podwórko ,to ja jestem zszokowany tym antyklerykalnym OWOCOWYM manifestem. O co im chodzi?? Przecież w tym przypadku działają na szkodę własną i wschowskiej społeczności. Ludzie durni nie są i nie dadzą sobie wmówić linii podziału pomiędzy wierzącymi a niewierzącymi. Ta nasza linia podziału niezależna jest od światopoglądu i przebiega zupełnie w innym obszarze. Ona przebiega, między beneficjentami okrągłego stołu a całą resztą społeczeństwa, którą w majestacie tego chromego prawa zwolennicy podobno „wolności” w ordynarny sposób OKRADALI..

avatar
~do ext7
08.07.2017 18:25

Ty człowieku jesteś chory wygadując takie rzeczy na noblistę i przewodniczącego solidarności . Jak my sami nie umiemy się szanować to kto ma nas szanować ? . Sami tworzymy bagno i paplamy się w nim . Czym my mamy imponować innym narodom chyba tylko chamstwem zawiścią i nienawiścią do innych . Co pokazali prezydentowi U.S.A. jak stare szczerbate chłopy darli mordę i szczekali jak stare wyliniałe psy ! . To jest kultura tej ponoć profesor Pawłowicz ? .

avatar
~Adaś
10.07.2017 00:11

Ad ext7 - Cześć, ..... jest póżno a nie mogę sobie nocy "zatruć" więc zawężę odpowiedź tylko do Wałęsy,..... zresztą, inne moje stanowisko znasz. Nie da się wszystkiego spopieleć , są ku temu dokumenty , że w latach 70/80 Wałęsa miał niechlubny kontakt ze służbami i tu zgoda. Są też i kolejne lata, przez Ciebie potraktowane nonszalancko, występujesz ze spojrzeniem "pokrzywdzonego" , okradzionego jak to napisałeś ...... a kiedy nie kradli , a czy dzisiaj nie jest inaczej ? Za chwilę okradnie Ciebie ten "system dobrej zmiany" - 0,25gr do litra paliwa ....... na drogi ha....ha....... ile razy do cholery, te drogi mogą być nalewane nowym "dywanikiem" , bo ja to słyszałem po wielokroć . Nie róbmy drabiny kto "wyżej " bo dojdziemy do nieba gdzie zobaczymy jak i okradani po kolanach chodzą przed Bogiem. Ty mnie nie "przebijesz" a ja Tobie nie "naleję" , starzy jesteśmy i swoje wiemy. Krzysztofie , jest jeszcze kwestia wizualizacji zewnętrznej, kultury osobistej, pewnego sznytu, kalkulacji politycznej i najzwyklejszej grzeczności. Wałęsa został zaproszony na ten "ewent" osobiście przez Trumpa więc draństwo nic do tego nie miało ....... a swoją drogą , który z nich może wystawić swój życiorys na stół ? Niech Tobie się nie wydaje , że na Zachodzie jesteśmy tak ważni, ....w Stanach większość nie lokalizuje w ogóle Polski a nazwisko Szydło czy Kaczyński może być tylko kojarzone z wczorajszym deszczem lub z pęknięciem , tu na naszym gruncie, zgody narodowej. Ten ostatni czas został "pierwszorzędnie" wykorzystany do sklasyfikowania Polaków na lepszych , na tych po której stronie stali, na wyznawców krzywej brzozy ........ a dlaczego nie na głupich i mądrych ? Już nie długo sensacji ciąg dalszy .... teraz wolumin o Macierewiczu .... też z "przygodami" Adaś

avatar
~ciemnogród....
09.07.2017 09:25

Chichot historii - przedstawiciel państwa, stanów USA/państwa utworzonego przez białego człowieka na ludobójstwie tubylczej ludności Indian i masowym niewolnictwie ludności murzyńskie, stosowaniu w wojnie z Japonią i Wietnamem niekonwencjonalnej broni mordując masowo ludność cywilną w tym kobiety i dzieci, dzisiaj przyjeżdża do KRAJU z dziada pradziada uwarunkowanym historycznie i poucza ich o wolności i demokracji - żenada. A kto jak nie USA wiedziało o mordach w Katyniu, o katastrofie Sikorskiego, o tajnych ustaleniach w Jałcie i Poczdamie - I co z tym dobrego dla Polski zrobili???. Tylko moher w polskim wydaniu może "paplaninę" Trampa uważać z sukces.

avatar
~Do ciemnogrodu .
09.07.2017 12:12

Dziś już wiadomo kto sprzedał Polskę Stalinowi ! . Anglicy odtajnili dokumenty z Jałty i wychodzi czarno na białym że to Franklin Delano Roosevelt , nijaki prezydent U.S.A . Zawsze będziemy popychadłem innych krajów jak sami nie potrafimy się szanować i szczuć na siebie głupi naród w celach osiągnięcia korzyści wyborczych . To samo robili zaborcy wobec polaków szczując na siebie z byle głupiego powodu . Efekt był taki że trzymano za mordę nas i robiono co chciano . Tak jest w tej chwili szczuje się jednych na drugich w imię utrwalania władzy , a niestety obraz z Polski idzie w świat ! . Najbardziej żal mi tych " dyrygentów " niby to wykształcone a zarazem prymitywne którzy się ośmieszają dyrygując i wykrzykując wulgarne słowa na swoich przeciwników politycznych . A przysłowie mówi że władza na pstrym koniu jedzie .

avatar
~ext7
09.07.2017 14:23

Pojąć nie mogę skąd pomysł ,żem jest chory?? Czyżby jedyną oznaką mojej choroby ,była chęć do rzetelnego poznania historii ? Panie Kolego, do pokojowej nagrody NOBLA nominowani byli również Hitler i Stalin. Dobrze ,że ktoś zachował przytomność umysłu i żaden z nich laureatem nie został, bowiem gdyby to się stało, czcigodny Alfred do dziś obracałby się w grobie. Hmm.. Na ile Wałęsa był autonomicznym przywódcą SOLIDARNOŚCI?? W tym przypadku złudzeń nie mam. Dlaczego?? Przebieg tej pożal się Boże prezydentury, zaproszenie na jubileusz kapitana Graczyka i nie tylko, a już te „kwity” rozwiały wszelkie wątpliwości. Solidarność to 10mln ludzi podparta przez PAPIEŻA POLAKA i republikańskiego prezydenta USA Ronalda Regana. Z całym szacunkiem ,ale POLSKĘ sprzedano już w Teheranie, w Jałcie tylko przyklepano(to wiedza powszechna i bynajmniej nie pochodzi z brytyjskich archiwów). Oczywiście miedzy tymi konferencjami zdarzyło się coś. Co??? Śmierć gen. Sikorskiego! Być może gdyby brytyjczycy odtajnili te przepastne archiwa ,wiedzielibyśmy więcej. Dlaczego tego nie robią ??Prawdopodobnie jest im ,ot tak normalnie po ludzku WSTYD!!

avatar
~Do ext7
10.07.2017 09:04

No właśnie w tym problem że ty nie widzisz u siebie choroby ?. Od kiedy na wiecach z oficjalnych wizytach innych prezydentów własny rząd poprzez swoich posłów " dyrygentów " szczuje swoich " wyznawców smoleńskich " przeciwko swojemu już byłemu prezydentowi karząc krzyczeć Bolek Bolek lub " platforma złodzieje " . To jest godne powitania głowy państwa U.S.A ???. Czy ci krzyczący byli świadomi tego że taki obraz idzie w świat . Przecież ci co teraz rządzą już są gorsi od tych co rządzili !. Krzyczeć to można na wiecu wyborczym a nie na oficjalnym przywitaniu gościa . A co do lustracji i historii to dobrze dedukujesz tylko troczę za mało, rozszerz to i na obecnych w rządzie i sejmie . Tam zobaczysz i pierwszego sekretarza i towarzyszy nie mówiąc o konfidentach . Tam jest cały przekrój PRL i ci wszyscy należą do słusznej partii która zasiada w rządowych ławach . Tego ty nie widzisz ? . No i wreszcie popatrz na siebie czy aby byłeś kiedyś taki prawy i kryształowy ? . Nim się coś głupiego napisze warto spojrzeć do tyłu na swój życiorys bo pamięć ludzka wbrew pozorom nie jest taka krótka zwłaszcza jak się mieszka w tak małym mieście .

avatar
~Janek
10.07.2017 13:19

Ad. " ext7" - P. Kolego , ja tu nie zauważam epokowej różnicy na którą Pan się powołuje . Dziennikarz Tomasz Piątek, autor wydanej właśnie książki „Macierewicz i jego tajemnice” równie dobrze i skutecznie pogrąża tego polityka jak to Pan czyni z Wałęsą. Metody podobne z niskimi efektami zmian a wysokim kosztem przychodu politycznego. Zadać należy sobie pytanie na ile ludzie z kierownictwa Grupy Radius mają powiązania nie tylko z rosyjską mafią, ale i z władzami spółek, do których należała restauracja Sowa i Przyjaciele, gdzie dokonano kompromitujących polityków PO nagrań, od miejsca od którego się zaczęło . Czy Antoni Macierewicz stoi za aferą taśmową? Czy w końcu stoi za nią Siemion Mogilewicz, mający powiązania z ludźmi Radiusa ? Polityka przypadku , ktoś, kto niesie za sobą tego rodzaju wachlarz rozmaitych, dziwnych powiązań nie powinien być ministrem obrony – analogia do Walęsy. Mogę teraz zadać Panu pytanie, "czy po tak skompromitowanej polityce nie oczekiwał Pan czegoś innego, zmian na wyrażnie wyższym standardzie uczciwości państwowej ? " Dlaczego tzw. uczciwi z "dobrej zmiany " przeobrażenia państwa zaczynają od najważniejszego , fundamentalnego organu praworządnościowego TK ? Pana przykłady można szybko zbić i pomnożyć kont PiSwskimi grzechami , ale jedno, dalej następuje podział państwa , nie ma zmiany ostatecznej, tylko stanowiskowe kosztowne przebarwienia. Ludzie w Polsce już wiele przeszli, są naprawdę dobrze wyedukowani , mają swoje wymagania więc tani kicz polityczny z pl. Krasińskiego był obrzydliwy, tym bardziej , że zrobiono to za pieniądze podatnika, a gesty poseł Pawłowicz pokazały światu tylko ironię politycznych elit PiSu. Pan musi sobie odpowiedzieć na pytanie , czy należy każdego przymuszać do wizji Kaczyńskiego i budowania państwa narodowego , socjalistycznego i wyznaniowego – bo budują bardzo konsekwentnie ale mamy XXI w. To , że Pan jest ich modelowym usługobiorcom jeszcze nie gwarantuje, że rzecznictwo wyrażane wydłuży ławkę oczekujących na legitymację ? Odsyłam do analizy Jacka Santorkiego : budują państwo wyznaniowe

avatar
~Rysio
11.07.2017 07:53

Panie Janku szkoda pańskiego wykładu . Jak ktoś urodzi się osłem to kanarkiem nie zdechnie ! . Tak samo jest w tym przypadku . Facet ma już swoje lata i ma również już ugruntowany " swój " pogląd na świat . Szkoda tylko że mocno zboczony .

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl