TworzymyGłos Regionu

SOSW na 22 Wielkiej Gali Integracji w Warszawie

Środa, 29 listopada 2017 o 09:36, aktualizacja Wtorek, 05 grudnia 2017 o 10:45, autor: 0 1149
SOSW na 22 Wielkiej Gali Integracji w Warszawie

Tradycją Ośrodka Szkolno Wychowawczego we Wschowie jest coroczny udział w Wielkiej Gali Integracji organizowanej z okazji  Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. W  tym roku 17 osobowa grupa uczniów wraz z wychowawcami panią Martą Biernat, Agnieszką Chojnacką i panem Piotrem Ziarczykiem udała się na wycieczkę do stolicy. Głównym celem był udział w tym podniosłym wydarzeniu.

Kilka dni przed wyjazdem do Warszawy zadzwonił do nas redaktor ,,Integracji” i przeprowadził krótki wywiad z promotorką tego wydarzenia w naszej szkole panią Agnieszką Chojnacką. Jak póżniej mieliśmy okazję się przekonać było to wstępem do gorącego przywitania nas podczas Gali Integracji jak i do podziękowania za wiele corocznych, wspólnie spędzonych spotkań.

2,5 tysiąca osób z całego kraju

Od wielu już lat bierzemy czynny udział w tym niezwykłym wydarzeniu. Wielka Gala Integracji jest przede wszystkim świętem osób z niepełnosprawnością. Jest to największe tego rodzaju wydarzenie w Polsce dla osób z niepełnosprawnością.

18 listopada 2017 do Warszawskiej Areny Ursynów przyjechało ok. 2,5 tys. gości z całego kraju. Wydarzenie objął honorowym patronatem Prezydent RP Andrzej Duda. 22 Galę poprowadzili dziennikarze i prezenterzy Monika Zamachowska i Michał Olszański, wspólnie z prezesem Integracji Piotrem Pawłowskim. Na samym wstępie prowadząca Wielką Galę Integracji pani Monika Zamachowska bardzo serdecznie przywitała wszystkich przybyłych gości. W sposób szczególny powitała dzieci oraz nauczycieli z Ośrodka Szkolno Wychowawczego we Wschowie, co wzbudziło w nas wielką dumę oraz poczucie wyjątkowości.

Tegoroczna Wielka Gala rozpoczęła się występem Jacka Nocha

Nie mogło zabraknąć „selfie” prowadzących z widzami, które za chwilę znalazło się na telebimie nad sceną.

Pierwszą część Gali, poświęconą problematyce zatrudnienia, otworzył spot kampanii Integracji „Nie chcę być strażakiem!” – wielokrotnie nagradzany na krajowych i międzynarodowych festiwalach reklamy.

Po projekcji przyszła pora na pierwszy z występów artystycznych. Na scenie pojawił się Roman Roczeń, niewidomy pieśniarz, wielokrotnie nagradzany na konkursach piosenki żeglarskiej. Jest też jednym z inicjatorów rejsów morskich dla osób niewidomych i słabo widzących pod przewrotną nazwą „Zobaczyć morze”. Na gitarze akompaniował mu Krzysztof Kowalewski.

Przyznano medale ,,Przyjaciel Integracji"

Wielka Gala Integracji to jednak nie tylko przeżycia artystyczne. To doskonały moment na wyróżnienie tych, którzy pozytywnie wyróżniają się w działaniach na rzecz osób z niepełnosprawnością. Przyznano medale ,,Przyjaciel Integracji” oraz wręczenie odznaczeń w konkursie ,, Warszawa bez barier”.

 Wbrew listopadowemu wieczorowi, piosenkę „Tyle słońca w całym mieście” wykonał Vlodi Tafel z zespołem. Vlodi to niezwykły instrumentalista, jedyny na świecie perkusista tej klasy grający bez nogi. Współpracował m.in. z zespołami Apteka i Róże Europy, a także z Anitą Lipnicką, Robertem Chojnackim, Patrycją Markowską czy ze Zbigniewem Wodeckim.

Gwiazda wieczoru

Gwiazdą wieczoru był zespół Pectus, który zaprezentował własne kompozycje, ale także cover piosenki Roya Orbisona „Sweet dreams baby”. Parę utworów wystarczyło, by publiczność ruszyła do wspólnej zabawy. „Barcelona! Barcelona!” – skandowali widzowie, a w szczególności dzieci z naszej szkoły. Lider zespołu zapewnił, że ten hit także pojawi się podczas występu. Najpierw jednak bracia zagrali utwór „Na parapetach”, podczas którego na jednym z ekranów pojawiła się tłumaczka języka migowego, która świetnie bawiła się wraz z zespołem. Podczas wspólnej zabawy próbowaliśmy powtarzać gesty i migać razem z panią nazywaną czule ,,Migotką”.

Kolejną piosenką była „Life goes on”, która część zgromadzonych gości porwała do tańca. Z kolei hit „To, co chciałbym Ci dać” skłonił także do wspólnego śpiewania. Na końcu zabrzmiała wyczekiwana „Barcelona”, co spotkało się z radosnymi okrzykami i wiwatami ze strony publiczności. Nie obyło się również bez bisów na wyraźne życzenie naszych milusińskich.

Po udanym koncercie grupa Pectus zorganizowała spotkanie z gośćmi chcącymi zamienić z nimi kilka słów i pragnącymi zdobyć dedykowane autografy.

Szczególną dedykację i  autograf od 4 wyjątkowych braci z zespołu PECTUS otrzymał Ośrodek Szkolno Wychowawczy we Wschowie.

Wszystko co dobre szybko się kończy

Pełni niezwykłych wrażeń rozśpiewanym szkolnym busem wróciliśmy na nocleg.  Już snujemy plany i marzenia na przyszły rok.

(SOSW)

REKLAMA

Komentarze (0)

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz dodaj komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl