Justyna Urbaniak ma 42 lata. Od urodzenia mieszka w Lginiu. Od 13 lat jest mężatką, od 12 lat mamą bliźniaków, chłopca i dziewczynki. Skończyła Politechnikę Zielonogórską na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Sanitarnej. Po studiach pracowała w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Lesznie. Następnie przez pięć lat pracowała w Starostwie Powiatowym we Wschowie w Wydziale Budownictwa i Ochrony Środowiska. Potem pełniła rolę technologa w oczyszczalni ścieków w Henrykowie. Tam pracowała 4 lata, a po tym czasie wygrała konkurs na dyrektora Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Szlichtyngowej, gdzie przepracowała 4 lata. W lutym 2016 roku wygrywając konkurs na zastępce dyrektora w Zakładzie Usług Komunalnych w Rawiczu, pracuje do teraz.
Drogi w gminie
Kandydatka odwołała się do programu premiera Mateusza Morawieckiego, z którego będzie można uzyskać pieniądze na drogi lokalne.
- Województwo lubuskie zostało wciągnięte do tego programu. Na ten cel w naszym województwie przeznaczono mniej więcej 20 milionów złotych. Warto, aby gmina aplikowała o te środki. Jednak te środki to jeszcze nie wszystko. W pierwszej kolejności gmina powinna się zająć nie tylko budową drogi, ale również kanalizacji. Nasze wsie nie są skanalizowane. W związku z tym to powinien być nadrzędny cel gminy. Trzeba połączyć te prace drogowe z remontami chodników, z wykonaniem ścieżek i budową kanalizacji.
Zarząd dróg lokalnych gminnych i powiatowych - to nowa jednostka, która mogłaby powstać w UMiG Wschowa
- To nie byłaby jednostka, która miałaby prezesa, zastępcę prezesa itp. - mówiła Justyna Urbaniak - jednostka miałaby za zadanie trzymać pieczę nad drogami gminnymi i powiatowymi (za porozumieniem z powiatem). Taką praktykę znam z Rawicza. Tam gmina podpisała porozumienie z powiatem rawickim. Dział Zieleni Miejskiej w Rawiczu odśnieża chodniki, sprząta drogi gminne i powiatowe (nie wszystkie, ale część, te, które znajdują się w mieście), opróżnia kosze ze wszystkich dróg i co miesiąc wystawia fakturę. Koszty dzielą się procentowo w stosunku do posiadanych udziałów - dróg gminnych i powiatowych.
Kandydatka zwróciła również uwagę na potrzebę większego nacisku na wykonanie ścieżek rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych
Straż Miejska
Zdaniem Justyny Urbaniak Straż Miejska skupia się na zadaniach, związanych z parkowaniem samochodów i sprawdzaniem biletów parkingowych. Przez to skupia się na tym, aby udowodnić, że sama jest się w stanie utrzymać.
- Niekoniecznie takie są zadania Straży Miejskiej i nie takie tylko zadania wynikają z przepisów prawa - mówiła kandydatka - Straż Miejska przede wszystkim ma być pomocna dla ludzi, ma pouczać, zajmować się sprawami ważnymi. Nie tylko parkometrami i karaniem za brak biletu parkingowego. Gdyby wybrać się np. na Plac Kosynierów, to można by zauważyć, że dziennie wyprowadza się tam około 100 psów. 20 procent właścicieli sprząta po swoich psach, pozostali tego nie robią. I może od tego właśnie jest Straż Miejska, aby edukować, pouczać, aby pokazywać lepsze rozwiązania. Jeszcze raz to powtórzę Straż Miejska nie musi udowadniać, ze jest potrzebna w gminie, wypisując mandaty. Bez tego jest potrzebna.
Sport, Kultura i Rekreacja
Tutaj Justyna Urbaniak zwróciła uwagę na to, że gmina powinna kłaść większy nacisk na współpracę ze stowarzyszeniami.
- Stowarzyszenia, kluby sportowe promują sport, kulturę, łączą sport z edukacją. Tak naprawdę odciągają dzieci od komputerów. Wspieranie stowarzyszeń należy do zadań gminy. Moim zdaniem należy temu zadaniu poświęcić więcej czasu i miejsca. Myślę też, że namysłu wymaga obecne połączenie sportu i kultury w Centrum Kultury i Rekreacji. Być może powinny funkcjonować oddzielnie. Mamy dobrą bazę sportowo-rekreacyjną na terenie gminy (boiska, stadion, Lgiń, Wygnańczyce), ale są niedoinwestowane i niewykorzystane. Jeżeli w to nie zainwestujemy, to nikt nas nie będzie odwiedzał. Wschowie nie jest potrzebne multikino. Nie oszukujmy się. Nie wybudujemy we Wschowie term, rollercoastera, krytego basenu i lodowiska. Pod tym względem odstajemy od innych miast, jesteśmy na innym etapie rozwoju, co widać choćby po sąsiedniej Sławie. Mamy za to Lgiń. Jeżeli my, mieszkańcy, nie zdamy sobie sprawy, że turystyka jest przemysłem, w który cały czas trzeba inwestować, rozwijać i uatrakcyjniać - tak długo będziemy stali w miejscu. Być może gminna powinna zainwestować w turystykę. Np. w Lginiu mamy chodnik, którym mama z dzieckiem w wózku nie dojedzie do jeziora. To są dzisiaj realne problemy, z którymi musimy się borykać.
Przedsiębiorcy
Zdaniem Justyny Urbaniak w tym zakresie, pierwsze kroki, jakie należy podjąć, to stworzyć komórkę w Urzędzie, służącą obsłudze inwestora i przedsiębiorcy.
- Jeżeli pojawi się inwestor, który ma pomysł na inwestycję, powinien wejść do Urzędu i zaraz po tym, powinna nim zająć się osoba, która ściśle będzie współpracować z komórką planowania przestrzennego, która sprawdzi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, czy ta inwestycja jest możliwa, czy tam jest teren, czy tam są sieci. Innymi słowy ta osoba poprowadzi inwestora od początku do końca, łącznie z tym, jeżeli będzie trzeba umówić spotkanie z konserwatorem zabytków, to urzędnik o to zadba.
Cały program wyborczy, omówiony przez Justynę Urbaniak, zamieszczamy poniżej w materiale filmowym.
tekst: Rafał Klan / foto: olek