TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Przedsiębiorco! Sprawdź, czy jesteś zwolniony z VAT!

Poniedziałek, 25 października 2021 o 22:59, autor: 0
Przedsiębiorco! Sprawdź, czy jesteś zwolniony z VAT!

Każdy przedsiębiorca rozpoczynający działalność powinien zapoznać się z warunkami uprawniającymi go do zwolnienia z VAT oraz rozpatrzeć, czy takie rozwiązanie będzie dla niego korzystne. Pomimo tego, że decydując się na zwolnienie z podatku VAT, rezygnujemy z możliwości odliczenia podatku naliczonego, to w wielu przypadkach zwolnienie z podatku VAT niesie za sobą spektrum korzyści. Przeczytaj i dowiedź się, kiedy przysługuje Ci zwolnienie z VAT oraz jakie korzyści możesz osiągnąć, decydując się na takie rozwiązanie.

Zwolnienie z podatku VAT

 Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług zwolnione z podatku mogą być podmioty, których sprzedaż za rok poprzedni nie przekroczyła łącznej kwoty 200 000 zł.  Do wartości sprzedaży nie wlicza się wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju, odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, przychodów ze sprzedaży środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Ponadto ze zwolnienia z podatku VAT mogą skorzystać również przedsiębiorstwa dopiero zaczynające swoją działalność, których sprzedaż nie przekroczyła limitu, proporcjonalnie wyliczonego do okresu prowadzenia działalności. W przypadku zwolnienia wynikającego z obrotów istnieją również inne dodatkowe przesłanki, które mogą zablokować możliwość skorzystania ze zwolnienia z podatku VAT. Ze zwolnienia z podatku VAT nie mogą skorzystać podatnicy sprzedający:

  • wyroby z metali szlachetnych,
  • towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym,
  • terenów budowlanych,
  • budynków,
  • nowych środków transportu,
  • sprzedaży wysyłkowej preparatów kosmetycznych i toaletowych, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych, urządzeń elektrycznych i nieelektrycznych sprzętu gospodarstwa domowego, silników, turbin, pomp,
  • hurtowych i detalicznych część do pojazdów samochodowych, motocykli,
  • usług prawniczych,
  • usług w zakresie doradztwa,
  • usług jubilerskich,
  • usług ściągania długów

Fakturowanie z magazynem przy pomocy program Rafsot

Poza zwolnieniem wynikającym z limitu sprzedaży ze zwolnienia mogą również skorzystać podmioty prowadzące działalność w zakresie wyszczególnionych działalności w art. 43 ust. 1. Ustawy o podatku od towarów i usług, m.in. ze zwolnienia mogą skorzystać podmioty prowadzące działalność w zakresie usług medycznych, edukacyjnych i finansowych.

Korzyści wynikające ze zwolnienia z podatku VAT

 Jeśli masz możliwość skorzystania ze zwolnienia z podatku VAT, warto zastanowić się, czy jest to korzystne rozwiązanie w przypadku Twojej działalności. Należy pamiętać o tym, że decydując się na zwolnienie z VAT, rezygnujemy z możliwości odliczenia podatku naliczonego. Co za tym idzie? Nie możemy ubiegać się od urzędu zwrotu wynikającego z nadwyżki VAT-u z faktur zakupu nad fakturami sprzedaży. Nie w każdej sytuacji więc skorzystanie ze zwolnienia z podatku VAT będzie korzystnym rozwiązaniem. Do korzyści wynikających ze zwolnienia z VAT należy wymienić brak konieczności składnia zgłoszeń rejestracyjnych i deklaracji rozliczeniowych. Jest to bardzo duża korzyść, gdyż przedsiębiorca nie jest narażony na sankcje wynikające z nieprawidłowości zawartych w deklaracjach. Jednak do głównych zalet zwolnienia z VAT należy zaliczyć możliwość obniżenia cen w stosunku do przedsiębiorcy będącego czynnym podatnikiem VAT. Nabywca towaru zakupując towar  przy fakturze bez VAT, zapłaci za towar cenę netto, natomiast u podatnika VAT za ten sam towar będzie musiał zapłacić cenę netto plus VAT. Czynny podatnik VAT będzie musiał zwiększyć cenę towaru lub zdecydować się na mniejszy zysk.

Prowadząc działalność gospodarczą, warto wiedzieć, w jakich przypadkach przysługuje nam prawo do zwolnienia z podatku VAT. Pomimo tego, że nie w każdym przypadku zwolnienie z podatku będzie korzystne dla przedsiębiorcy, jego główną zaletą jest obniżenie cen, co może być korzystne w zakresie walki z konkurencją. Niemniej jednak przy dużej ilości faktur zakupowych od czynnych podatników VAT rozwiązanie to może stać się mało korzystne dla przedsiębiorstw. Warto również zastanowić się dobrze komu chcemy swój towar sprzedawać, ponieważ jeśli zdecydujemy się na zwolnienie z podatku VAT, a nasz kontrahent będzie czynnym podatnikiem VAT, może niechętnie decydować się na zakup naszego towaru.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl