TworzymyGłos Regionu

Polska hulajnogami elektrycznymi stoi

Czwartek, 13 lutego 2020 o 14:30, aktualizacja Czwartek, 13 lutego 2020 o 19:01, autor: 0 252
Polska hulajnogami elektrycznymi stoi

Od kilkunastu miesięcy nasz kraj przeżywa boom na hulajnogi elektryczne. Popularność zdobywają zarówno pojazdy udostępniane w usługach sharingowych, jak i kupowane w sklepach, na własność. Zawdzięczają to wielu zaletom, jakie płyną z ich wykorzystania. Są przede wszystkim szybkie, praktyczne i bardzo tanie w utrzymaniu. Zwiększająca się liczba tych pojazdów na drogach i chodnikach rodzi również pewne problemy. Czy można jednak wysnuć wniosek, że Polska hulajnogami elektrycznymi stoi?

Popularność hulajnóg elektrycznych w Polsce – nadzieja czy zmora?

Nie ma wątpliwości, że te niewielkie rozwiązania transportowe coraz chętniej są wykorzystywane przez obywateli naszego państwa. Niesie to za sobą wiele korzyści. Pierwszą z nich jest zerowa emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Napędzane są prądem, a więc nie emitują żadnych spalin, przyczyniając się jednocześnie do poprawy jakości powietrza w dużych ośrodkach miejskich i walki ze smogiem. Jeżeli dołożymy do tego ładowanie z gniazdka, które zasilane jest odnawialnymi źródłami energii mamy pojazd w pełni ekologiczny.

Kolejną korzyścią jest również niewielka cena zakupu lub wypożyczenia. Szczególnie ta druga opcja, dostępna w większych aglomeracjach – Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu – daje możliwość korzystania z zalet hulajnóg elektrycznych, bez konieczności ich zakupu. Możemy ją pozostawić w dowolnym, bezpiecznym miejscu, na terenie wyznaczonej strefy. Dzięki temu nie musimy martwić się o zabezpieczenie przed kradzieżą (o to dba operator), a jednocześnie nie ponosimy kosztów płatności za parking, jak w przypadku samochodów osobowych. Ponadto zajmujemy dużo mniej miejsca niż podróżując autem.

Z rosnącą popularnością wiążą się jednak pewne zagrożenia. Dotyczą one porzucania pojazdów w przypadkowych miejscach, co przede wszystkim dotyczy użytkowników firm sharingowych. Mimo wprowadzania obostrzeń, zapisów regulaminowych i dotkliwych kar pieniężnych, takie zachowania nadal są dosyć częste. Drugim problemem jest bezpieczeństwo. Ludzie korzystający z hulajnóg elektrycznych nie zdają sobie sprawy, że rozpędzając się do prędkości 20 km/h w centrum miasta stanowią duże zagrożenie dla przechodniów. Ponadto sami nie używają kasków, a w takim przypadku jest już o krok od tragedii. Na szczęście w drodze są odpowiednie regulacje prawne, które powinny wpłynąć na edukowanie naszych obywateli i poprawę bezpieczeństwa.

Jakie są zalety hulajnóg wyposażonych w silnik elektryczny?

Zasilanie tanim źródłem energii niesie za sobą bardzo wymierne korzyści w postaci niewielkiego kosztu eksploatacji urządzenia i realnej ceny za przejechany kilometr, w porównaniu do prywatnych samochodów czy taksówek, a jeśli wziąć pod uwagę inne aspekty – również komunikacji miejskiej, szczególnie w większych, zatłoczonych i zakorkowanych aglomeracjach. Jakie są jeszcze zalety tego rozwiązania?

• Szybkość transportu w zatłoczonych ośrodkach miejskich. Pojazdy te często są najszybszym środkiem komunikacji, na równi z rowerami elektrycznymi. Coraz częściej wykorzystuje się je w celach komercyjnych, do wykonywania usług kurierskich i dowozów jedzenia.

• Tani zakup lub wynajem. Już za niewiele ponad 1500 zł można kupić nową hulajnogę elektryczną dla osoby dorosłej, która umożliwi sprawne dojazdy do szkoły, pracy, na zakupy lub spotkania ze znajomymi. To także świetny sposób na rekreacyjne zwiedzanie innych miast.

• Brak dodatkowych opłat. W porównaniu z samochodami osobowymi nie musimy pamiętać o przeglądach technicznych, drogim ubezpieczeniu OC czy kosztach parkowania w płatnych strefach. Pojazd możemy schować do pokrowca i łatwo przechowywać oraz przewozić pociągiem.

• Ekologia – wspomniana już wcześnie zeroemisyjność to bardzo duża zaleta dla całego społeczeństwa. Promowanie tego środka transportu, a nawet niewielkie ulgi podatkowe, z pewnością przyczyniłyby się do poprawy jakości powietrza w nowoczesnych metropoliach.

Łatwy dostęp i praktyczność to cechy, które opisują hulajnogi. Lżejsze modele, łatwe w składaniu, mogą służyć jako element transportu na dłuższych trasach – na dworzec docieramy pojazdem elektrycznym, który potem możemy po prostu schować. Oszczędzamy czas, a także pieniądze na taxi.

Jak wybrać najlepszą hulajnogę elektryczną?

Jeżeli korzyści wynikające z użytkowania hulajnogi z silnikiem elektrycznym skłoniły Cię do jej zakupu, to zapewne zastanawiasz się, jak wybrać najlepszy model. Warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów.

• Budżet – to podstawowa kwestia, od której należy zacząć. Nie polecamy zakupu produktów tańszych niż półtora tysiąca złotych. Za 2000-3000 zł zakupisz już naprawdę solidny pojazd z wieloma udogodnieniami. Dla osób chcących osiągać bardzo duże prędkości dedykowane są modele dużo droższe – ich ceny sięgają nawet kilkunastu tys. zł.

• Pojemność baterii – im większa, tym większy zasięg bez konieczności ładowania. Na aspekt długości jazdy wpływa też waga hulajnogi i jej użytkownika (wraz z bagażem) oraz prędkość i profil trasy.

• Moc – minimum 250 W powinno wystarczyć do jazdy po mieście oraz podjazdów pod wzniesienia, nawet z większym bagażem.

Powinniśmy pamiętać jeszcze o oświetleniu – nie wszystkie produkty są w nie wyposażone. To bardzo ważny aspekt dający nam bezpieczeństwo podróżowania po zmroku. Łatwe składanie i niska waga są przydatne, jeżeli zabieramy pojazd w podróż.

Więcej o tym jaką hulajnogę elektryczną kupić dowiesz się tutaj: https://electricfeel.pl/blog/jaka-hulajnoge-elektryczna-kupic/.

Hulajnogi elektryczne

Kupno czy wypożyczenie – co jest korzystniejsze?

Są dwa sposoby na to, by korzystać z zalet hulajnogi elektrycznej. Pierwsza to oczywiście zakup. Przy intensywny użytkowaniu wydatek rzędu dwóch czy nawet trzech tysięcy złotych szybko nam się zwróci.

Jeżeli zamierzamy sporadycznie korzystać z pojazdu, lepiej zainteresować się propozycjami firm umożliwiających wypożyczenie go „na minuty”. Dzięki temu płacimy tylko wtedy, gdy rzeczywiście potrzebujemy sprawnie dotrzeć do celu. To także dobry sposób na przetestowanie jazdy tym środkiem transportu.

Szybkie i tanie hulajnogi elektryczne rewolucją w transporcie

Obecne na rynku, szybkie i tanie hulajnogi elektryczne w krótkim czasie dokonały rewolucji w miejskim transporcie. Konkurują nie tylko z rowerami czy komunikacją miejską, ale nawet z taksówkami i samochodami osobowymi. Są niedrogie w eksploatacji, a przy tym poręczne i bardzo ekologiczne.

Artykuł powstał we współpracy z sklepem electricfeel.pl

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl