TworzymyGłos Regionu

Pokaz filmu we wschowskiej Bibliotece

Wtorek, 14 maja 2019 o 15:18, aktualizacja Wtorek, 28 maja 2019 o 11:34, autor: 5 588
Pokaz filmu we wschowskiej Bibliotece

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy we Wschowie zaprasza na bezpłatny pokaz filmu „Wydarzenia Zielonogórskie 1960. Bitwa o Dom Katolicki”. Projekcja odbędzie się w środę, 22 maja 2019 r. o godz. 17:00.

Film jest produkcją "Gazety Lubuskiej" wyreżyserowaną przez Rafała Brylla, poświęconą zrywowi zielonogórzan w obronie Domu Katolickiego. Jest to wciąż nieznany epizod historii najnowszej regionu i naszego kraju. Jak zgodnie przyznają historycy, obrona Domu Katolickiego w Zielonej Górze to niedoceniany zryw antykomunistyczny, a powinien być wymieniany jednym tchem obok Świdnika, Nowej Huty, Torunia...

O tym, co zdarzyło się 30 maja 1960 roku, opowiadają w filmie uczestnicy zajść na ulicach Zielonej Góry, którzy kilkadziesiąt lat milczeli, którzy z chuliganów stali się bohaterami. 30 maja 1960 roku w Zielonej Górze mieszkańcy starli się z milicją i oddziałami ZOMO w obronie Domu Katolickiego, który miał być przeznaczony przez komunistyczne władze na inne cele. Według szacunków w tym proteście mogło wziąć udział nawet pięć tysięcy zielonogórzan.

Film zdobył wyróżnienie na 9. Festiwalu Filmowym Niepokorni Niezłomni Wyklęci - Gdynia 2017 oraz główną nagrodę Szóstego Zamojskiego Festiwalu Filmowego "Spotkania z historią" w 2018 r.

(źródło: Biblioteka Publiczna we Wschowie)

REKLAMA

Komentarze (5)

avatar

avatar
~Mama
14.05.2019 16:07

I co wam da pokazanie tego filmu....?. Dzisiaj mamy problem z pedofilią w Polskich Kościołach i może należałoby w obronie naszych dzieci pokazać film braci Sekielskich, a nie kolejny raz upajać się historią !. Żyjmy dniem dzisiejszym i tym co nam zagraża, bowiem telewizja publiczna nie czyni tego co do niej należ!!!!.

avatar
~do autorki
14.05.2019 22:29

Do obowiązkowego obejrzenia przez wszystkich zaKODowanych UBywateli i ich potomków oraz na lekcjach historii w Zanie, Staszic i WUTW! >https://www.youtube.com/watch?v=x9DRKIkeSN0<. Szanowna autorko proszę nie powtarzać czerwonej narracji o chuliganach, a dlaczego milczeli można wywnioskować dopiero po obejrzeniu filmu.

avatar
~Pojaś
16.05.2019 11:18

Czuję tu pióro pewnego Jasia dyskutanta, który nabrał odwagi do walki z kumuna kiedy ta juz upadla :).

avatar
~DO-do autorki-
15.05.2019 06:02

Stosując twoja obrzydliwą narrację i tok moherowego myślenia należy przyznać, iż odpowiada ci to co się dzieje i wyprawia w Polskich Kościołach...?, Szanowna autorko/autorze powyższego myślenia proszę nie traktować wszystkich swoją miarą, bowiem w swojej rodzinie ( biorąc pod uwagę jak partia pis podzieliła Polskie społeczeństwa) można by było znaleźć nie jednego, jak to nazywasz zaKODowanego UBywatela...! - za pewno jesteście dumni z takich ludzi w pisie jak np. Piotrowicz i jemu podobni ...!. Radzę obowiązkowo dokładnie zapoznać się z ich życiorysami i tym jak bronił pedofila, jakich używał określeń a następnie kierować te swoje pokrętne słowa do innych!!!. Ciekawe czy wówczas czy ta twoja "czerwona narracja" nie będzie pasować do ciebie i tobie podobnych ...?.

avatar
~@-do autorki
15.05.2019 08:34

Twój schemat myślowy jak to powiedział O. Guzyński o Polskich Biskupach jest , cyt. ..." z góry wypracowany i wyuczony... zachowują się jak antyszczepionkowcy...." - dodam od siebie; jak za czasów komuny przeniesiony do obecnych czasów na swoje li i tylko potrzeby ...!.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl