TworzymyGłos Regionu

Pokaz filmu "Bitwa o Dom Katolicki"

Wtorek, 21 maja 2019 o 10:28, aktualizacja Wtorek, 28 maja 2019 o 11:14, autor: 0 290
Pokaz filmu

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy we Wschowie zaprasza na bezpłatny pokaz filmu „Wydarzenia Zielonogórskie 1960. Bitwa o Dom Katolicki”. Projekcja odbędzie się w środę, 22 maja 2019 r. o godz. 17:00.

Film jest produkcją "Gazety Lubuskie" wyreżyserowaną przez Rafała Brylla, poświęconą zrywowi zielonogórzan w obronie Domu Katolickiego. Jest to wciąż nieznany epizod historii najnowszej regionu i naszego kraju. Jak zgodnie przyznają historycy, obrona Domu Katolickiego w Zielonej Górze to niedoceniany zryw antykomunistyczny, a powinien być wymieniany jednym tchem obok Świdnika, Nowej Huty, Torunia...
O tym, co zdarzyło się 30 maja 1960 roku, opowiadają w filmie uczestnicy zajść na ulicach Zielonej Góry, którzy kilkadziesiąt lat milczeli, którzy z chuliganów stali się bohaterami. 30 maja 1960 roku w Zielonej Górze mieszkańcy starli się z milicją i oddziałami ZOMO w obronie Domu Katolickiego, który miał być przeznaczony przez komunistyczne władze na inne cele.
Według szacunków w tym proteście mogło wziąć udział nawet pięć tysięcy zielonogórzan.
Film zdobył wyróżnienie na 9. Festiwalu Filmowym Niepokorni Niezłomni Wyklęci - Gdynia 2017 oraz główną nagrodę Szóstego Zamojskiego Festiwalu Filmowego "potkania z historią" w 2018 r.

(Źródło: Biblioteka Publiczna we Wschowie)

REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl