TworzymyGłos Regionu

Podsumowanie wyborów sołtysa, przetargi na początku roku i komisja kontrolująca stan obiektów publicznych

Poniedziałek, 11 lutego 2019 o 15:50, aktualizacja Czwartek, 21 lutego 2019 o 09:59, autor: 2 1106
Podsumowanie wyborów sołtysa, przetargi na początku roku i komisja kontrolująca stan obiektów publicznych

- Zależy mi na tym, aby sołtysi i rady sołeckie miały wsparcie ze strony gminy i żeby się rozwijały. To od nich zależy rozwój wiosek. Tak, jak będzie działał lider, tak będzie wyglądała miejscowość wiejska - mówi burmistrz Sławy Cezary Sadrakuła.

Spotkaliśmy się z burmistrzem, aby podsumować wybory sołeckie, porozmawiać o remoncie nawierzchni Orlika, a także o tym, że gmina monitoruje stan techniczny swoich obiektów, czego efektem są prace renowacyjne sławskiego skateparku.

Wybory sołtysa

- Na każdym zebraniu wiejskim podkreślaliśmy, że praca sołtysa i rad sołeckich, to ciężki i trudny kawałek chleba. Jest to funkcja, która skupia bardzo duże oczekiwania społeczne, ale również i roszczeń. Od każdego sołtysa mieszkańcy dużo wymagają. Sołtys nie zawsze jest w stanie spełnić wszystkie oczekiwania. Jednak dobry gospodarz ma cztery lata na realizację swojego planu i trzeba pozwolić mu ten plan realizować wraz z radą sołecką.

W informacji, którą gmina zamieściła na swojej stronie internetowej, zwrócono uwagę na słabą frekwencję. Czy uprawniona byłaby w związku z tym teza, że tam, gdzie frekwencja była wysoka, poziom demokracji, odpowiedzialności obywatelskiej jest duża, a tam, gdzie frekwencja była mniejsza ten sam poziom demokracji jest dużo słabszy?

- Trudno tak jednoznacznie to określić - odpowiadał burmistrz Sławy - wybory odbyły się w okresie zimowym. Wybory były przeprowadzone akurat w takim czasie, gdzie panowały u nas dość niskie temperatury. Być może to miało wpływ na frekwencję. Jednak warto podkreślić, że w ciągu roku spotykamy się z mieszkańcami i ich zaangażowanie w sprawy swoich miejscowości jest dużo większe. 

Remont Orlika

Przypomnijmy, że w przetargu brały udział trzy oferty. Najtańsza z nich była o 60 tysięcy droższa od tej, którą przygotowała na ten cel gmina.

- Wszystkie przetargi, które ogłaszaliśmy w ubiegłym roku, kończyły się tym, że oferty, które do nas napływały były większe od naszych kosztorysów - mówi burmistrz - w związku z tym uznaliśmy, że w 2019 roku wszystkie przetargi ogłosimy w okresie zimowym, żeby te różnice między ofertami, a naszym kosztorysem były jak najmniejsze. Początek roku sprawia, że więcej jest firm, startujących do przetargu, a stawki są niższe. Przygotowaliśmy na ten cel kwotę w wysokości 270 tysięcy złotych, co okazało się i tak za mało w porównaniu do najtańszej oferty. Jak w takiej sytuacji można być pewnym swoich kosztorysów, skoro najdroższa oferta na remont Orlika wynosiła prawie 900 tysięcy złotych? 

Burmistrz podkreślał, że Orlik funkcjonował prawie 10 lat i nawierzchnia dzisiaj wymaga wymiany. Na pytanie czy można było ogłosić drugi przetarg, licząc na tańsze oferty, burmistrz odpowiedział:

- W tym przypadku, druga oferta co do kwoty była wyższa o ponad 100 tysięcy, trzecia o 600 tysięcy - tłumaczy burmistrz - widać było po tym przetargu, że firmy specjalistyczne cenią się. Przeanalizowaliśmy tę sytuację i uznaliśmy, że cena nie ulegnie zmianie.

Prace na skateparku

- Wszystkie place zabaw, siłownie, miejsca publicznego użytkowania, a więc również skatepark podlegają kontroli. Jest powołana komisja przeze mnie, której zadaniem jest kontrolować stan tych obiektów - mówi burmistrz Sadrakuła - Reagujemy również na sygnały społeczne. Niejednokrotnie komisja idąc w teren nie wszystko zauważy, a użytkownicy mogą podpowiedzieć, że na coś warto, trzeba zwrócić uwagę. W przypadku skateparku wymieniamy drewniane elementy na takie, które będą trwalsze. 

Burmistrz Sadrakuła podkreśla, że od czasu tragicznego wypadku w escape roomie, kładzie się nacisk na to, aby dokładnie kontrolować stan obiektów w miejscach publicznych. 

- Nasze kontrole są miesięczne, kwartalne i jedna, główna, na koniec roku. Komisja powołana zarządzeniem burmistrza działa na terenie gminy od dwóch lat - dodaje Sadrakuła.

(rak)

REKLAMA

Komentarze (2)

avatar
~BARBARA - MAŁGOSIA
11.02.2019 21:34

BARDZO CIEKAWE JEST TO OSTATNIE ZDANIE PANA BURMISTRZA O WYBORACH SOŁTYSÓW . BARDZO CIEKAWI NAS W KTÓRYCH TO MIEJSCOWOŚCIACH SĄ ORGANIZOWANE ZEBRANIA NA KTÓRYCH TO WŁADZA GMINY WYSŁUCHUJE W OSTATNIM TO CZASIE POSTULATÓW MIESZKAŃCÓW W SPRAWACH POTRZEBNYCH W DANEJ WSI,BO W NASZEJ MAŁEJ MIEJSCOWOŚCI PRZEZ 4 MINIONE LATA NIE BYŁO ŻADNEGO ZEBRANIA GDZIE BY TO MOŻNA BYŁO POROZMAWIAĆ Z WŁADZAMI NA TEMATY POTRZEBNE KTÓRE TO WIDZĄ MIESZKAŃCY. A NA ZEBRANIACH WYBORCZYCH WŁADZE NAWET NIE CHCIAŁY WYSŁUCHIWAĆ BY KTOŚ ZAPYTAŁ CO W DANEJ WSI BĘDZIE ROBIONE. NAJLEPIEJ OD RAZU NA POCZĄTKU ZEBRANIA BYŁO ZAPOWIEDZIANE ZE NIE BĘDZIE UDZIELANA ŻADNA INNA INFORMACJA NIŻ WYBORY I NIE BĘDZIE ŻADNYCH MOŻLIWOŚCI ZAPYTAĆ NA TEMAT WSI .

avatar
~mieszkaniec
13.02.2019 18:54

Absolutnie nie jest prawdą, że tak będzie wyglądała wieś , jak będzie działał sołtys. Na wizerunek wsi w pierwszej kolejności wpływa wygląd dróg i chodników, a jaki wpływ na ich remont czy budowę ma sołtys? żadną. Po co więc takie stwierdzenia. Oczywiście tam gdzie była wyższa frekwencja na wyborach sołtysa, tam świadomość demokratyczna mieszkańców jest większa, bo wybierający wiedzą że coś/ wybór danej osoby/ od nich zależy. Zgadzam się z poprzednią wypowiedzią, u nas też nie było spotkania z władzami gminy czy radnym. Radni są aktywni do wyborów. z władzami m.in. z burmistrzem

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl