TworzymyGłos Regionu

Po co Ci księgowy?

Niedziela, 01 kwietnia 2018 o 08:44, aktualizacja Wtorek, 03 kwietnia 2018 o 10:26, autor: 0 510
Po co Ci księgowy?

Zaczynasz prowadzić firmę i okazuje się, że to strasznie kosztowna sprawa. Trzeba opłacić składki, podatki a do tego zapłacić za wynajem pomieszczenie, telefon, towar i jeszcze tysiąc innych rzeczy. Jakby tego wszystkiego było mało to nie masz zleceń, a tym samym o płynności finansowej trudno mówić. W takiej chwili pojawia się uzasadnione pytanie – po co dodatkowo płacić księgowemu?

Samodzielna księgowość

Trzeba przyznać, że obecnie prowadzenie księgowości nie jest specjalnie trudne. Niemal każdy przedsiębiorca wystawia faktury za pomocą specjalnych programów do fakturowania. Zazwyczaj programy te automatycznie zliczają wszystkie przychody. Niektóre z nich mają również możliwość dodawania faktur kosztowych i zliczania całości, co z kolei pozwala na naliczenie podatku. Można więc śmiało stwierdzić, że dobry program do księgowania wystarczy, by poradzić sobie z podstawowymi rozliczeniami. Także rozliczanie ZUS-u w ostatnich miesiącach uległo znacznemu uproszczeniu, więc do tego zadania księgowy także jest zbędny.

Po co Ci księgowy?

Skoro można całą księgowość prowadzić samodzielnie pojawia się pytanie dlaczego w ogóle zatrudniać doradcę podatkowego lub biuro księgowe Wschowa? Korzystanie z usług księgowego to koszt co najmniej 100 złotych miesięcznie, a przecież na początku swojej drogi biznesowej nikt na nadmiar pieniędzy nie narzeka.

Jeśli weźmiesz pod uwagę wyłącznie kwestie finansowe, to należy stwierdzić, iż rzeczywiście zatrudnianie księgowego nie jest opłacalne. Jednak warto wziąć pod uwagę także inne przesłanki, które przemawiają za zleceniem prowadzenia księgowości specjalistom. W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że większość przedsiębiorców zna podstawy księgowania – w ujęciu ekonomicznym, ale brak im wiedzy prawnej. O ile policzenie tego, co się zarobiło czy wydało nie stanowi większego problemu, o tyle naliczenie podatków, odpowiednie uzasadnienie prawne  zniżek czy odliczeń związanych z różnymi formami danin państwowych itd. nie jest już tak proste. Warto przy tym zaznaczyć, że każda pomyłka związana z naliczeniem i opłaceniem poszczególnych podatków może  kosztować przedsiębiorcę nie tylko sporo nerwów ale również pieniędzy. W przypadku powierzenia swojej księgowości specjalistom opcja błędu znacznie się zmniejsza. Ponadto umowa o świadczeniu usług księgowych zobowiązuje nie tylko przedsiębiorcę do płacenia za usługę, ale również księgowego do ponoszenia odpowiedzialności za popełnione błędy, a to spora ulga dla początkujących, i nie tylko, biznesmenów.

Dlatego zaczynając działalność gospodarcza nie należy zastanawiać się nad tym czy powierzyć prowadzenie księgowości firmie zewnętrznej. Odpowiedź na to pytanie jest oczywista.  Biuro Rachunkowe Danuta Machowska zaprasza do współpracy.

REKLAMA

Komentarze (0)

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz dodaj komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl