TworzymyGłos Regionu

Pierwsze prace budowlance przy termomodernizacji ruszą w lutym

Czwartek, 01 lutego 2018 o 15:58, aktualizacja Wtorek, 06 lutego 2018 o 11:37, autor: 1 1136
Pierwsze prace budowlance przy termomodernizacji ruszą w lutym

W trakcie styczniowej sesji Rady Miejskiej we Wschowie radny Wiesław Widera poruszył temat termomodernizacji, pytając o harmonogram prac. W odpowiedzi wiceburmistrz Miłosz Czopek przedstawił dość szczegółowy plan, jaki gminie przedstawił wykonawca. Pierwsze prace budowlane według przedstawionego harmonogramu zaplanowano już na luty.

Przypomnijmy, że termomodernizacja budynków oświatowych to największe w tej kadencji przedsięwzięcie jakie jest realizowane. Ocieplenie, wymiana stolarki okiennej, systemów ogrzewania w dwóch szkołach podstawowych oraz przedszkolu kosztować będzie ponad 9 milionów złotych, a dwie trzecie tej inwestycji zostanie pokryte ze środków Unii Europejskiej. Tempo prac musi być duże, bo pierwotnie miały ruszyć one jeszcze w ubiegłym roku, ale w związku ze wzrostem cen przetarg ostatecznie rozstrzygnięto w listopadzie. O to czy znany jest już harmonogram termomodernizacji na sesji zapytał radny Wiesław Widera. Wyczerpującej odpowiedzi udzielił mu Miłosz Czopek, przedstawiając program prac dla każdej placówki objętej projektem, zaznaczając, że podawane terminy mogą ulec niewielkiej zmianie. W podziale na obiekty najważniejsze zadania przedstawiają się następująco.

Szkoła Podstawowa nr 2:

- ocieplanie ścian budynku rozpocznie się w połowie marca, a ostatnie prace związane z salą gimnastyczną zakończą się z końcem sierpnia,

- wymiana stolarki okiennej rozpocznie się w kwietniu i zakończy do końca sierpnia,

- wymiany systemów instalacji grzewczych oraz fotowoltaiczna potrwa od końca maja do końca inwestycji, czyli połowy listopada tego roku.

Szkoła Podstawowa nr 1:

- ocieplanie ścian budynku rozpocznie się w połowie marca, a ostatnie prace związane z salą gimnastyczną zakończą się w lipcu,

- ocieplenie ścian fundamentowych przeprowadzone zostanie w dwóch etapach, pierwszy od połowy lutego do kwietnia, drugi od września do połowy października,

- wymiana stolarki okiennej rozpocznie się w marcu, a zakończy w maju,

- wymiany systemów instalacji grzewczych oraz fotowoltaiczna potrwa od końca maja do końca inwestycji, czyli połowy listopada tego roku.

Przedszkole nr 5:

- ocieplenie ścian budynku rozpocznie się w połowie kwietnia, a zakończy z końcem sierpnia,

- izolacje pionowych ścian zewnętrznych od końcówki marca do połowy maja,

- wymiany systemów instalacji grzewczych oraz fotowoltaiczna potrwa od końca maja do końca inwestycji, czyli połowy listopada tego roku.

Po wysłuchaniu harmonogramu prac radni zwracali uwagę na kilka spraw. Przewodniczący Rady Miejskiej Hanna Knaflewska-Walkowiak zapytała się czy wymiana stolarki okiennej, która trwać będzie jeszcze trakcie roku szkolnego, nie będzie przeszkadzać w prowadzeniu zajęć. Wiceburmistrz wyjaśniał, że w szkołach jest odpowiednia ilość miejsc, aby zwolnić salę, w których wymieniane będą okna, a zajęcia odbywać się będą w innych pracowniach. Radny Łukasz Tkacz pytał natomiast czy pompy ciepła będą odpowiednim rozwiązaniem przy systemie ogrzewania grzejnikami. Miłosz Czopek wyjaśniał, że wszystko jest kwestią jakości pomp. Krzysztof Grabka zauważył natomiast, że w prowadzonej termomodernizacji budynku LO zastosowano awaryjne ogrzewanie piecem gazowym, gdyż według projektu pompy ciepła nie wytworzą potrzebnej energii w temperaturze poniżej 15 stopni Celcjusza. Wiceburmistrz zapewniał, że awaryjne ogrzewanie będzie zastosowane również w budynkach gminy, jednak szczegóły projektowe pozna dopiero w momencie ostatecznego złożenia projektów. Szczegółowy harmonogram oraz pełna dyskusja dostępna w materiale wideo.

(olek)

REKLAMA

Komentarze (1)

avatar
~Betonowy kwiatek
02.02.2018 12:09

Po wyborach Czopki zostaną spuszczone w k(...) xD

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl