Ostatni zjazd w Fundacji Geremka

Poniedziałek, 03 lipca 2017 o 10:18, aktualizacja Poniedziałek, 10 lipca 2017 o 10:02, autor: 0 1106
Ostatni zjazd w Fundacji Geremka

Pierwszy weekend wakacji (23-25 czerwca) stypendyści Fundacji Geremka spędzili w Warszawie. W sobotę odbyły się zajęcia programowe. Uczniowie rozmawiali o znaczeniu fotografii i o życiu codziennym w PRL-u, a nauczyciele odwiedzili Ogród Sprawiedliwych (więcej informacji: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogr%C3%B3d_Sprawiedliwych_w Warszawie) i uczestniczyli w zajęciach na temat KOR-u. 

Wszyscy spotkaliśmy się z Tadeuszem Rolke – 88-letnim artystą fotografikiem, pionierem fotografii reportażowej. Tadeusz Rolke to człowiek z pasją, który zaimponował nam bogatą biografią, energią, aktywnością i pamięcią – wspominał doświadczenia z II wojny światowej, kiedy należał do Szarych Szeregów, podczas powstania warszawskiego krótko był łącznikiem, a po jego upadku został wywieziony do Niemiec. Już w czasie wojny zainteresował się fotografią. Rozmowę z artystą i świadkiem historii prowadziła Małgorzata Purzyńska, współautorka wydanej w ubiegłym roku książki „Tadeusz Rolke. Moja namiętność”. Po tym spotkaniu udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego, które - podobnie jak POLIN- wywarło na nas duże wrażenie. To jest bez wątpienia bardzo znaczący pomnik Lecha Kaczyńskiego.

Wieczorem, w Teatrze Polonia, obejrzeliśmy sztukę „Piękny nieczuły”. Jean Cocteau napisał ten monodram specjalnie dla Edith Piaf. W jej rolę rewelacyjnie wcieliła się Natalia Sikora. Spektakl kończy się małym recitalem utworów legendarnej piosenkarki. Sikora doskonale naśladuje nie tylko jej głos, ale i emocje.

W niedzielę, w sali konferencyjnej Fundacji Geremka, odbyły się prezentacje filmów przygotowanych przez uczniów, co było ich głównym zadaniem, opracowywanym od pierwszego zjazdu. Przedstawiali historię Polski XX wieku z myślą o odbiorcy – obcokrajowcu. I dla uczniów, i dla nauczycieli było to ciekawe, pouczające doświadczenie.

Mamy nadzieję, że w kolejnej edycji projektu również znajdą się reprezentanci ZANa.

Tekst: Małgorzata Sobańska

Zdjęcia: uczestnicy warsztatów

REKLAMA

Komentarze (0)

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz dodaj komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl