Ostatni zjazd w Fundacji Geremka

Poniedziałek, 03 lipca 2017 o 10:18, aktualizacja Poniedziałek, 10 lipca 2017 o 10:02, autor: 0 631
Ostatni zjazd w Fundacji Geremka

Pierwszy weekend wakacji (23-25 czerwca) stypendyści Fundacji Geremka spędzili w Warszawie. W sobotę odbyły się zajęcia programowe. Uczniowie rozmawiali o znaczeniu fotografii i o życiu codziennym w PRL-u, a nauczyciele odwiedzili Ogród Sprawiedliwych (więcej informacji: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogr%C3%B3d_Sprawiedliwych_w Warszawie) i uczestniczyli w zajęciach na temat KOR-u. 

Wszyscy spotkaliśmy się z Tadeuszem Rolke – 88-letnim artystą fotografikiem, pionierem fotografii reportażowej. Tadeusz Rolke to człowiek z pasją, który zaimponował nam bogatą biografią, energią, aktywnością i pamięcią – wspominał doświadczenia z II wojny światowej, kiedy należał do Szarych Szeregów, podczas powstania warszawskiego krótko był łącznikiem, a po jego upadku został wywieziony do Niemiec. Już w czasie wojny zainteresował się fotografią. Rozmowę z artystą i świadkiem historii prowadziła Małgorzata Purzyńska, współautorka wydanej w ubiegłym roku książki „Tadeusz Rolke. Moja namiętność”. Po tym spotkaniu udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego, które - podobnie jak POLIN- wywarło na nas duże wrażenie. To jest bez wątpienia bardzo znaczący pomnik Lecha Kaczyńskiego.

Wieczorem, w Teatrze Polonia, obejrzeliśmy sztukę „Piękny nieczuły”. Jean Cocteau napisał ten monodram specjalnie dla Edith Piaf. W jej rolę rewelacyjnie wcieliła się Natalia Sikora. Spektakl kończy się małym recitalem utworów legendarnej piosenkarki. Sikora doskonale naśladuje nie tylko jej głos, ale i emocje.

W niedzielę, w sali konferencyjnej Fundacji Geremka, odbyły się prezentacje filmów przygotowanych przez uczniów, co było ich głównym zadaniem, opracowywanym od pierwszego zjazdu. Przedstawiali historię Polski XX wieku z myślą o odbiorcy – obcokrajowcu. I dla uczniów, i dla nauczycieli było to ciekawe, pouczające doświadczenie.

Mamy nadzieję, że w kolejnej edycji projektu również znajdą się reprezentanci ZANa.

Tekst: Małgorzata Sobańska

Zdjęcia: uczestnicy warsztatów

Komentarze (0)

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz dodaj komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

nazwaWyremontują chodnik na Staroleszczyńskiej
20.07.20170 69
Ostatnio informowaliśmy o planach remontowych chodników we Wschowie. Pod informacją zamieszczoną na naszym profilu na facebooku pojawiły się komentarze dotyczące stanu chodnika na ulicy S...
nazwa
Las to nie tylko komary
19.07.20170 268

Ogłoszenia

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl