TworzymyGłos Regionu

Ortoptysta – kim jest i w czym może nam pomóc.

Podpowiada ortoptysta z Warszawy

Piątek, 27 listopada 2020 o 17:15, autor: 0 460
Ortoptysta – kim jest i w czym może nam pomóc.

Wszyscy doskonale wiemy kim jest okulista. Niektórzy słyszeli również o optometrystach. Jednak ortoptysta to zawód stosunkowo mało znamy. Pomimo, że większość ludzi wie o nim niewiele, ortoptystów kształci się w Polsce już od 1979 roku. Czego możemy oczekiwać od ortoptysty? Jaki jest zakres obowiązków tego specjalisty?

Ortoptysta – kto to taki?

W Warszawie i innych polskich miastach ortoptystów kształcą medyczne szkoły policealne. Kierunek ten budzi współcześnie coraz większe zainteresowanie, gdyż jest ciekawy i rozwojowy. Ortoptystyka jest działem okulistyki, który specjalizuje się w badaniu zaburzeń widzenia obuocznego, a także leczeniu ich metodami nieinwazyjnymi. Rehabilitacja polega w tym przypadku na dobraniu odpowiednich ćwiczeń.

Droga do wykonywania zawodu ortoptysty jest tylko jedna – konieczne jest ukończenie dwuletniej, dziennej szkoły policealnej (współcześnie tytuł ortoptysty można uzyskać w szkołach prywatnych i publicznych). Edukacja obejmuje 1600 godzin nauki i praktyki zawodowe. W planie zajęć znajdują się takie przedmioty obowiązkowe jak:

- choroby narządu wzroku,

- anatomia i fizjologia,

- optyka,

- pediatria,

- metodyka pracy ortoptystyki.

Jeżeli chodzi o przedmioty humanistyczne – warto wyróżnić tu choćby psychologię.

Współcześnie w Warszawie trudno jest spotkać ortoptystę, który skończyłby edukację jedynie na dwuletnim studium. Jako, że szkoły kształcące ortoptystów nie umożliwiają zdobycia wyższego wykształcenia, osoby, które je kończą często decydują się na uzupełnienie edukacji na innych kierunkach.

Żeby być dobrym ortoptystą nie wystarczy ukończenie szkoły. Do wykonywania tego zawodu niezmiernie potrzebne są wysokie kompetencje interpersonalne, cierpliwość, poczucie odpowiedzialności, a także umiejętność pracy z ludźmi z różnych grup wiekowych (w tym także z małymi dziećmi).

W jaki sposób pomoże nam ortoptysta? - podpowiada ortoptysta z Warszawy

W Warszawie do gabinetów ortoptystycznych zgłaszają się osoby z rozmaitymi problemami ze wzrokiem. Terapia ortoptystyczna jest zawsze dostosowana do potrzeb konkretnego pacjenta. Do zadań ortoptysty należy między innymi dobieranie, a także uczenie pacjenta ćwiczeń, które poprawiają ostrość wzroku.

Specjalista z dziedziny ortoptystyki zleca ćwiczenia, które rozwijają świadomość przestrzenną (w szczególności świadomość peryferyjną), pomagają w uzyskaniu i poprawie widzenia obuocznego, usprawniają percepcję wzrokową, zmniejszają zeza.

Ortoptyści prowadzą terapię zaburzeń akomodacji i konwergencji, czy terapię tzw. uwagi wzrokowej.

Osoby udające się do ortoptysty powinny zdawać sobie sprawę, że efekty rehabilitacji nie będą widoczne natychmiast. Jest ona bezinwazyjna, przez co bezpieczna, ale jej działanie pojawi się dopiero po tygodniach, a czasem także miesiącach regularnych ćwiczeń. Ortoptysta jest w stanie dobrać ćwiczenia odpowiednie dla danego pacjenta, a także nauczyć go ich wykonywania. Część ćwiczeń można wykonać w gabinecie ortoptystycznym, jednak konieczna jest kontynuacja ich we własnym zakresie. Jedynie w przypadku dzieci ćwiczenia powinny być wykonywane pod ścisłą kontrolą ortoptysty.

Charakterystyczne dla zawodu ortoptysty jest to, że nigdy nie pracuje on sam. Zawsze pozostaje w stałym kontakcie z lekarzem okulistą.

Zdecydowanie warto korzystać z pomocy ortoptysty, gdyż jego wiedza i umiejętności są w stanie poprawić jakość naszego życia. Im wcześniej zaczyna się terapię, tym większe szanse na rozwiązanie problemów ze wzrokiem. Pamiętajmy, że dobry specjalista dokładnie objaśni nam przyczyny i mechanizmy działania naszego zaburzenia, a następnie dostosuje terapię do naszych potrzeb. Zawsze możemy liczyć na dokładne objaśnienie wszystkich ćwiczeń (ortoptysta będzie stopniował ich trudność – zaczniemy od łatwiejszych, by po pewnym czasie przejść do tych bardziej skomplikowanych).

Jakie badania wykonuje ortoptysta?

W gabinetach ortoptystycznych w Warszawie można wykonać między innymi badania: akomodacji, ostrości widzenia i wady refrakcji, fiksacji, korespondencji siatkówkowej, fałszywej lokalizacji. Ortoptysta jest w stanie zbadać poszczególne stopnie widzenia obuocznego i kąta zeza. Wykonuje on badanie ruchomości gałek ocznych, równowagi sensorycznej oczu, kąta przesączania, ciśnienia śródgałkowego, dna oka, pola widzenia. Do zakresu jego kompetencji należą też  badania GDX, HRT i OCT.

W jakich miejscach spotkamy ortoptystów?

W Warszawie specjalistów od ortoptystyki znajdziemy między innymi w gabinetach okulistycznych, przychodniach, szpitalach, poradniach leczenia zeza i niedowidzenia, a także gabinetach ortoptyczno-pleoptycznych. Część warszawskich ortoptystów pracuje w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jednocześnie coraz bardziej powszechnym trendem jest zakładaniem własnych działalności gospodarczych przez tych specjalistów.

źródło: https://zobaczycjutro.org/gabinet-ortoptyczny-warszawa/

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl