TworzymyGłos Regionu

Odsłonięto obelisk ku pamięci działaczy niepodległościowych

Sobota, 13 października 2018 o 14:10, aktualizacja Wtorek, 30 października 2018 o 12:59, autor: 18 3506
Odsłonięto obelisk ku pamięci działaczy niepodległościowych

Dzisiaj na Cmentarzu Komunalnym we Wschowie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego działaczy niepodległościowych oraz walczących w Powstaniu Wielkopolskim mieszkańców ziemi wschowskiej.

Ceremonie odsłonięcia obelisku poprzedziła Msza Święta, którą sprawował ks. phm. Adam Żygadło, wikariusz w parafii pw. Św. Jadwigi Królowej oraz kapelan Hufca ZHP Wschowa. Po skończonej Eucharystii uczestnicy uroczystości udali się pod obelisk, gdzie okolicznościowe przemówienie wygłosiła burmistrz Wschowy Danuta Patalas. Przypomniała ona ruchy narodowe jakie miały miejsce na terenie ziemi wschowskiej na przełomie 1918/1919 roku. Następnie odczytany został Apel Pamięci, po którym dokonano odsłonięcia obelisku. Uczynili to obecni na uroczystości potomkowie i członkowie rodzin osób, które sto lat temu działały na rzecz przywrócenia terenów ówczesnej ziemi wschowskiej do Polski, a także pani burmistrz i starosta powiatu wschowskiego Marek Boryczka. Gdy biało-czerwona szarfa opadła, poświęcenia obelisku dokonał ks. phm. Adam Żygadło, a następnie delegacje złożyły kwiaty i znicze. Na sam koniec głos zabrał prezes wschowskiego oddziału Stowarzyszenia Civitas Christiana, organizatora i pomysłodawcy upamiętnienia wschowian związanych z walką o niepodległość, Zdzisław Rygusik. Podziękował on wszystkim za obecność, w szczególności rodzinom osób, których nazwiska wyryto na obelisku, oraz zaznaczył, że do dopiero pierwsza część, planowanych w związku ze stuleciem odzyskania niepodległości i setną rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego, działań stowarzyszenia.

(olek)

REKLAMA

Komentarze (18)

avatar
~WschowaWlkp.
13.10.2018 15:05

Brawo, szacunek i wieczna chwała dla tych którzy za niepodległość poświęcili swoje życie. Miło byłoby gdyby artykuł został nieco rozwinięty o nazwiska bohaterów oraz ich czyny. Czy ktoś ma jeszcze jakieś wątpliwości czy Wschowa jest miastem Wielkopolskim ( znajda się pewnie i tacy którzy są już lubuszanami lub dolnoslazakami.... ;-) )

avatar
~Marek Anioła
16.10.2018 08:24

Moi trzej Stryjkowie bili się o wyzwolenie Lubonia i Lotniska Ławica dwoje odznaczonych . W 39 po wejściu Niemców do Poznania ,gestapo w pierwszej kolejności wyłapywali powstańców i kierowali do obozów . Dalszy ciąg moich 3 Bohaterów jest nie znay , cieszę się że we Wschowie powstał ten pomnik byłem na odsłonięciu .Byłem to winien moim przodkom ,i będę tu przychodził co rok

avatar
~Jan Kotwicki
14.10.2018 10:08

Widzę że towarzysz K. znowu stawiał wszystkich na baczność! Ten wielbiciel i propagator Gazety Wyborczej, Geremka itp. powinien być w trybie natychmiastowym odizolowany od młodzieży !

avatar
~miro
14.10.2018 10:59

propaganda pisiorów

avatar
~Jan Koniuszko
14.10.2018 19:23

Wiem Drogi Imienniku i Kolego od dawna, że bije Ci na dekiel, ale, jeżeli nie Przestaniesz się mnie czepiać i rozpowszechniać kłamliwych informacji, to spotkamy się na ubitej ziemi :)

avatar
~Jan Kotwicki
16.10.2018 06:07

Dać satysfakcję można osobie posiadającą zdolności honorowe. Jako pełnomocnik Ruchu Narodowego na powiat wschowski mam ważniejsze sprawy na głowie niż konfrontowanie się z osobnikiem, który na to nie zasługuje!

avatar
~Prawnuk powstańca
14.10.2018 13:11

Żadna propaganda, po 100 latach przeinaczeń ktoś wreszcie docenił Powstańców i działaczy, a ci co wciąż im to nie pasuje lub może nawet niewiedzą o co chodzi (tacy pewno że się znajdą) ciągle o polityce.

avatar
~...
14.10.2018 17:18

Idea jak najbardziej słuszna ale ... Jadąc przez Wielkopolskę w wielu miastach i wsiach widać pomniki upamiętniające powstańców. Są one najczęściej usytuowane w centralnej części miejscowości (Babimost, Wolsztyn, Wijewo, Kaszczor). Turysta raczej nie zajdzie na cmentarz komunalny. Powinniśmy być dumni z ludzi którzy brali udział w tamtych wydarzeniach. W mieście jest wiele miejsc gdzie taki pomnik można by było postawić.

avatar
~Jan Kotwicki
14.10.2018 19:51

W ubiegłym roku gościłem prof. Jerzego Roberta Nowaka, znanego i bardzo cenionego historyka i szczerego patrioty. Po kilku spotkaniach w szkołach nadszedł czas by Pana Profesora odwieżć do Poznania. Wybrałem trasę przez Zbarzewo i Lusowo do Baranowa pod Poznaniem. Za Zbarzewem odwiedziliśmy obelisk poświęcony powstańcom, którzy tam zginęli za Ojczyznę a w Lusowie zwiedziliśmy Muzeum Powstania Wielkopolskiego a na grobach gen. Dowbora- Muśnickiego i jego córki zapaliliśmy znicze.

avatar
~dwidera
16.10.2018 09:05

Jerzy Robert Nowak współpracownik SB o pseudonimie Tadeusz ?

avatar
~Do JK
16.10.2018 11:39

Do Kotwicki - czy ty masz tylko takich kolegów , albo z ORMO albo z powiązaniami SB ? To tobie p. Kaczyński powinien odebrać emeryturę ?

avatar
~Jan Kotwicki
16.10.2018 11:52

Trzeba być wyjątkowym (...) by tak podle blużnić na Profesora, który jest naszym bardzo ważnym duchowy i intelektualnym przywódcą.

avatar
~Kotwicki popatrz
16.10.2018 12:56

IPNU BU 001043/1742

avatar
~Do JK
16.10.2018 13:52

Do Kotwicki - no to pytam, czy to prawda co podał "dwidera" ?

avatar
~Do JK
16.10.2018 14:12

Czy to o tego chodzi p. Janku ? https://soc.culture.polish.narkive.com/F2HWCFJx/tw-tadeusz-glowny-ideolog-radia-maryja

avatar
~TAK
16.10.2018 15:35

https://www.wprost.pl/113556/Glowny-ideolog-Radia-Maryja-byl-wspolpracownikiem-Sluzby-Bezpieczenstwa

avatar
~Jan Kotwicki
17.10.2018 08:21

W Polsce toczy się walka o utrzymanie porozumienia Okrągłego Stołu. Głównymi beneficjentami tego porozumienia byli i pozostają PZPR-owcy i ich rodziny. Obecnie już trzecie pokolenie stalinowców korzysta z sytuacji uprzywilejowanej i walczy "by było tak jak było. Inna sprawa to oskarżanie o agenturalność osób znanych , cenionych autorytetów. Ja jestem małym człowiekiem a jak atakowanym i poniżanym. Jak bardzo wadzę niektórym. Zanim wyjaśnią się oskarżenia pod moim adresem w świat pójdzie informacja fałszywa ale już nie do odwrócenia. I o to właśnie chodzi!

avatar
~Adaś
17.10.2018 14:23

Ad. "Jan Kotwicki" - forumowiczu, ..... z wielką starannością czytam Pana komentarze i z wieloma stwierdzeniami się zgadzam . Masz p. Janku swoje doświadczenie, masz swoje autorytety ( p. Michalkiewicz, Nowak) ale ciągłe postękiwanie na "Okrągły Stół" ( luty 1989) i nadawanie temu znakomitej roli w udziale do dnia dzisiejszego (październik 2018) jakoś nie wiąże mi się to w jeden republikański supeł ? Jest dziwnym, że jako członek RN i wyznania kulty PiS przeszłość życia Pana była jednak bardzo powiązana od ojcowizny z nurtem komunistycznym lub ich organami więc czy ta teraz postawa to tzw. pokuta ? Bardzo mi się nie podoba Pana zwrot "eurokouchoz" , jest to wstydliwe wywyższanie się ( ksenofobia) z walorami endekomuny . Panie Janku, zamiast tak siedzieć na d.... i wsłuchiwać się w RM, tezy PiSu czy narzekania Karnowskiego może by tak samemu zobaczyć jak jest na ulicy Berlina, Lizbony czy Oslo ....... ? Ja muszę Pana zapewniać, ..... tam się żyje doskonale . Pozdrawiam i zdrowia życzę . Adaś

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl