TworzymyGłos Regionu

Obchody dnia pamięci ofiar ludobójstwa Wołyńskiego

Czwartek, 30 maja 2019 o 15:34, aktualizacja Piątek, 07 czerwca 2019 o 09:23, autor: 5 757
Obchody dnia pamięci ofiar ludobójstwa Wołyńskiego

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy świętej w intencji ofiar w kościele pw. Świętej Jadwigi Śląskiej w Starym Strączu. Część oficjalna rozpoczęła się od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego, następnie organizator i przewodniczący Koła Kresowian w Starym Strączu Antoni Orłowski przywitał zaproszonych gości i przedstawił zarys historii. Opowiedział również o swoich wspomnieniach z lat dzieciństwa i koszmarze, jaki przeszli mieszkańcy Kresów Wschodnich.

Kolejnym punktem obchodów był poruszający program muzyczno-literacki w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Starym Strączu. Następnie poszczególne delegacje oddały hołdu zamordowanym oraz złożyły wieńce przed kamieniem pamięci ofiar ludobójstwa dokonanego przez szowinistów ukraińskich na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej na terenie województw południowo-wschodnich w latach 1942–1947. Na zakończenie wysłuchaliśmy myśliwskiego utworu na trąbce pn. „Pożegnanie”.
Wartę honorową podczas uroczystości pełnili żołnierze 4 Głogowskiego Batalionu Inżynieryjnego, podopieczni Jednostki Strzeleckiej 4047 ze Wschowy oraz poczty sztandarowe klasy mundurowej ZSP w Sławie i Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Strączu.
Wielokrotnie podczas uroczystości podkreślano słowa „Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary”.
(WG)

REKLAMA

Komentarze (5)

avatar

avatar
~Nie zapomnimy !
30.05.2019 21:55

Nie wyobrażają liczbą jest ponad 200 tys zamordowanych mężczyzn ,kobiet i dzieci tylko dlatego że byli Polakami . Czy to byli szowiniści ? Próbujemy zakłamywać historię zamiast Niemcy mówimy naziści ,zamiast Ukraińcy mówimy szowiniści ? Morderców nazywajmy po imieniu ! . Nigdy nie uda się wybaczyć do puki zataja się prawdę , nie ma wybaczenia bez przyznania się do winy . A Ukraińcy do dziś są dumni z tego co zrobili , nawet przyznano im emerytury i profity kombatanta .

avatar
~Mariusz
31.05.2019 09:19

Szowinizm (fr. chauvinisme) – skrajna postać nacjonalizmu, wyrażająca postawę bezkrytyczną wobec własnego narodu przy jednoczesnej wrogości do innych narodów, uważanych za gorsze. W szerszym znaczeniu termin bywa używany w celu określenia analogicznej postawy wobec grup innych niż naród. Idealnie pasuje.

avatar
~Jan Kotwicki
31.05.2019 02:54

Niezwykle podniosła i wzruszająca uroczystość. Byłem tam, złożyłem wiązankę biało-czerwonych kwiatów. Msza święta, opowieść Pana Antoniego Orłowskiego i inscenizacja historyczna w wykonaniu młodzieży. Zebrani trwali w skupieniu, ludzie ukradkiem ocierali łzy. Tak, należy przypominać, szczególnie teraz gdy zbyt wiele sił dokonuje zamachu na naszą suwerenność i materialne dobra.

avatar
~elwl
02.06.2019 20:30

każdego dnia modlę się za ofiary ludobójstwa na Wschodzie, i teraz też: Dobry Jezu, a nasz Panie daj Im wieczne spoczywanie!

avatar
~elwl
03.06.2019 17:41

każdego dnia modlę się za ofiary ludobójstwa na Wschodzie, i teraz też: Dobry Jezu, a nasz Panie daj Im wieczne spoczywanie!

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl