O Kresach Wschodnich II RP w MZW

Piątek, 29 września 2017 o 16:30, aktualizacja Poniedziałek, 02 października 2017 o 15:56, autor: 3 1047
O Kresach Wschodnich II RP w MZW

W Muzeum Ziemi Wschowskiej odbyła się dzisiaj konferencja nauka poświęcona zagadnieniom dotyczącym Kresów Wschodnich II Rzeczpospolitej w okresie II Wojny Światowej. Podczas spotkania w muzeum przybliżono nie tylko historie tamtego rejonu, ale także poruszono problemu ludzi przyjeżdżających z kresów na ziemie zachodnie.

Historia Kresów Wschodnich II Rzeczpospolitej i osób przesiedlonych z tamtych stron na Ziemie Zachodnie jest szczególnie ważna dla wschowian. Korzenie nie jednej rodziny sięgają wschodnich rubieży. Konferencja w Muzeum Ziemi Wschowskiej zorganizowana została przy współpracy z rzeszowskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej oraz Archiwum Państwowym oddział w Lesznie. Osobne bloki tematyczne konferencji dotyczyły zbrodni dokonanych przez oddziały ukraińskich nacjonalistów na polskiej ludności cywilnej na terenach Wołynia i tzw. Małopolski Wschodniej oraz ekspatriacji Polaków z tych regionów na zachód. W ostatnim bloku odbył się szczególnie interesujący dla wschowian wykład pani Barbary Ratajewskiej, traktujący o zasiedlaniu powiatu wschowskiego przez ludność z południowo-wschodnich województw II RP. Osobno została omówiona problematyka dotycząca upamiętnienie losu Kresowian.

Zwieńczeniem obrad było otwarcie ekspozycji planszowej przygotowanej przez IPN Rzeszów pt. „Zesłańcy-Sybiracy-Deportowani”, której tematem jest historia Polaków zesłanych w latach 1768 – 1956 w głąb Rosji i Związku Sowieckiego, na której zaprezentowano liczne materiały źródłowe odnoszące się do tych zesłań. Ponadto przygotowano planszę poświęconą działalności Związku Sybiraków i innym działaniom mającym na celu zachowanie pamięci o „Golgocie Wschodu”. Otwarcie wystawy zostało uświetnione występem wschowskiego chóru „Lutnia”. Chętnych do zapoznania się z nią zapraszamy do końca października.

(olek)

REKLAMA

Komentarze (3)

avatar
~Jan Kotwicki
30.09.2017 18:57

Warto było spędzić 8 godzin na poznawaniu naszej historii i to tej nam najbliższej. Wśród prelegentów nasze panie wypadły najlepiej. Dzięki klasom licealnym, które "zabezpieczyły frekwencję" nie było wstydu, bo z osób dorosłych było tylko kilku słuchaczy. Żadna to pociecha ale na spotkaniach, które organizuję też za dużo Wschowian nie bywa.

avatar
~Do Jana
01.10.2017 18:30

Panie Janie jakie spotkania pan organizuje? Z checią bym wziął w nich udział.

avatar
~Jan Kotwicki
02.10.2017 10:47

Przepraszam bardzo ale to forum nie jest właściwym miejscem do promowania mojej działalności. Proszę na liście Klubów Gazety Polskiej odnaleźć adres mailowy lub telefon i tą droga kontaktować się.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

nazwaPytania bez odpowiedzi. List od Czytelnika
22.10.201710 1075
Mam 37 lat, urodziłem się tu i całe życie mieszkam we Wschowie. Kocham to miasto, zawsze kochałem choć ostatnio coraz mniej. Moja Żona, pochodząca z innej miejscowości w przeszłości zadała...
nazwa
Żarty się skończyły
20.10.201719 1193
nazwa
Nie ma obowiązku
20.10.20176 547
nazwa
Areszt za rozbój
20.10.20170 1678

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl