O cmentarzach wyznaniowych w Muzeum Ziemi Wschowskiej

Czwartek, 07 września 2017 o 15:12, aktualizacja Wtorek, 12 września 2017 o 14:10, autor: 0 608
O cmentarzach wyznaniowych w Muzeum Ziemi Wschowskiej

6 września w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w siedzibie Muzeum Ziemi Wschowskiej otwarto wystawę ,,Krajobraz cmentarzy wyznaniowych w Polsce", którą będzie można obejrzeć do 28 września. Ponadto Dariusz Czwojdrak, kustosz MZW, opowiedział o dwóch cmentarzach - żydowskim w Szlichtyngowej i ewangelickim w Dębowej Łęce. Po wykładzie miała miejsce dyskusja na temat opieki nad cmentarzami wyznaniowymi w powiecie wschowskim i leszczyńskim.

Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się co roku, we wrześniu. To inicjatywa, która obejmuje swoim zasięgiem niemal wszystkie europejskie kraje. Polska bierze w niej udział od 1993 roku. Muzeum Ziemi Wschowskiej przyłączyło się do obchodów po raz kolejny. Przypomnijmy, że celem EDD jest edukacja historyczno-kulturalna, innymi słowy w tym czasie promuje się takie wartości jak np. różnorodność dziedzictwa regionalnego. Do tej właśnie różnorodności nawiązywał pierwszy dzień obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, jaki miał miejsce w siedzibie wschowskiego muzeum.

- W tym roku hasło przewodnie brzmi ,,Krajobraz dziedzictwa - dziedzictwo krajobrazu". To ma nas skłonić do refleksji, podjęcia różnych projektów, działań, związanych z krajobrazem, który nas otacza - mówi Marta Małkus dyrektor Muzeum Ziemi Wschowskiej - Chcemy się na tym skupić, zastanowić czym dla nas jest ten krajobraz, z jakich składników się składa, kto go tworzył i kto go obecnie tworzy. Wystawa, którą dzisiaj prezentujemy przedstawia piękno i różnorodność cmentarzy różnych wyznań, ale zwraca też uwagę na cmentarze wojenne i powstańcze.

W otwarciu wystawy uczestniczył między innymi Marek Wróbel z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, instytucji, która w Polsce jest koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa.

Po otwarciu wystawy kustosz MZW Dariusz Czwojdrak miał wykład na temat dwóch cmentarzy - żydowskiego w Szlichtyngowej i ewangelickiego w Dębowej Łęce.

Muzeum planuje jeszcze we wrześniu następujące wydarzenia w ramach EDD:

22.09.2017, godz. 11.00

prezentacja filmu o fortyfikacjach w Polsce pt. „Architektura obronna w województwie lubuskim” (NID Zielona Góra), połączona z wykładem Krzysztofa Sowińskiego (NID Zielona Góra)

Muzeum Ziemi Wschowskiej, pl. Farny 3

godz. 17.00

prezentacja filmu „Architektura obronna w województwie lubuskim” oraz spacer z opowieścią archeologa Jakuba Drgasa o fortyfikacjach Wschowy

Muzeum Ziemi Wschowskiej, pl. Farny 3

24.09.2017, godz. 14.00

w cyklu „Niedzielne Zabawy w Muzeum” warsztaty rodzinne poświęcone tematowi „Krajobraz dziedzictwa - dziedzictwo krajobrazu”

Muzeum Ziemi Wschowskiej, pl. Farny 3

godz. 15.00 

„Tajny kod miasta - architektoniczny krajobraz Wschowy” - spacer z historykiem sztuki Martą Małkus (początek spaceru pl. Farny 3)

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

(rak)

REKLAMA

Komentarze (0)

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz dodaj komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl